Skocz do zawartości

Co to za obiekt na zdjęciu?


AviatorL

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Fotografowałem dzisiaj Księżyc i jedna fotka zwróciła moją szczególną uwagę.

5f5af37ea76373ad.jpg

Chodzi mi o ten obiekt po lewej stronie Księżyca. Ktoś potrafi zidentyfikować co to jest? Artefakt, gwiazda, satelita, samolot?

Przyznam szczerze, że na początku pomyślałem, że to jakiś satelita, tym bardziej że na powiększeniu cyfrowym wychodzi coś takiego:

6bfebf839315e12a.jpg

Przy jeszcze większym powiększeniu przypomina mi Airbusa A320 Wizzaira w zakręcie (od przodu do połowy fioletowy a dalej biały) :)

fb45efbfa2b741a4.jpg

Tylko, że Wizzair chyba już wszystkie przemalował na nowe malowanie, czyli odwrotne - od przodu do połowy biały a dalej fioletowy. I to się nie zgadza ze zdjęciem.

Poza tym sprawdziłem na playbacku w FR24 i żaden Wizzair nie latał w pobliżu. Jedynie LOT i Ryanair, ale to też nie wiem czy dokładnie na kierunku robienia zdjęcia.

Sprawdziłem też Stellarium i nie znalazłem żadnego satelity w pobliżu Księżyca. Jedyne co pokazuje Stellarium w tej okolicy to Acrab.

Obiekt jest widoczny też na innych zdjęciach i w porze w której fotografowałem był mniej-więcej w stałej odległości od Księżyca (to zupełnie wyklucza samolot).

Wrzucam w oryginalnych rozmiarach nieobrabiane, żeby każdy mógł sobie sprawdzić.

1532afaec8d56813.jpg

51bea98dccb49552.jpg

Zatem wszystko wskazuje na gwiazdę Acrab rozmazaną w ciekawy sposób.

A Wy co o tym myślicie?

 

 

 

Edytowane przez AviatorL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza fotka jest z godziny 20:03, ostatnia którą mam z godziny 20:13 (nie wrzucałem jej bo wygląda podobnie do tej co wrzuciłem tylko jest mniej wyraźna, ale widać to samo w tym samym miejscu). Nie posiadam teleskopu niestety, tylko aparat z 30x zoomem optycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to Wizzair, cały czas mają takie barwy, widzę je czasami kilka razy dziennie. Sprawdź przeloty o danej godzinie na flight radar w promieniu do 200-300km.

 

Natomiast jeśli obiekt był tam przez dłuższy czas to najprawdopodobniej widziałeś okolice dzisiejszego "zakrycia" :)

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat widuję i fotografuję tylko Wizzairy z białymi dziobami, ale skoro mówisz że fioletowe też latają to pewnie tak jest.

W sumie najbardziej to przypomina samolot i może zupełnie przypadkiem akurat trafiłem go w tym miejscu, w którym na kolejnych fotkach jest już gwiazda.

Sprawdzę jeszcze raz FR24, ale zagadka niezła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to się zgadza, tylko ten kształt i kolor mnie zainteresował. Wg FR24 jedyny Wizzair jaki o tej porze był nad Polską, wystartował chwilę wcześniej z Gdańska. To nie ten.

Wszystko wskazuje na gwiazdę o której piszecie, rozmazaną w ciekawy sposób (zdjęcie z ręki, późniejsze były już ze statywu). Kolor może być wynikiem jakiejś aberracji chromatycznej czy czegoś w tym stylu, gdyż to nie jest aparat najwyższych lotów. To chyba jedyne logiczne wytłumaczenie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.