Jump to content

Kamera do wspomagania obserwacji DSów?


kjacek
 Share

Recommended Posts

Nie mam żadnego doświadczenia z kamerami. 

Zaciekawił mnie fragment wypowiedzi jednego z kolegów na temat możliwości wykorzystania kamery do obserwacji DSów. 

Cytat: "Przy słabym wzroku pomyśl o obserwacjach z użyciem tańszej astrokamery podłączonej do teleskopu. Na ekranie obraz sobie rozjaśnisz, zwiększysz kontrast, nie będzie problemu z okularami (tymi korygującymi wadę wzroku) i okularami astronomicznymi, akomodacją oka itp.

". 

Od czasu do czasu znajduję podobne informacje w sieci. 

Sam jestem ślepak, więc to coś co mnie bardzo interesuje. 

Czy mógłbym prosić o więcej informacji? 

Jakie macie doświadczenia w tej materii? 

Jaką kamerę warto zakupić? Wariant ekonomiczny i bardziej docelowy. 

Czy tylko współpraca z laptopem, czy z telefonem da radę? 

Na razie zbieram informacje. 

Link to comment
Share on other sites

W razie czego tutaj surowe klatki niesortowane, grubo powyżej rozdzielczości teleskopu więc trochę nieostre: https://astropolis.pl/topic/72766-opozycja-marsa-2020/?do=findComment&comment=839367

Interesujące pewnie będzie to z pasma 450nm lub wąskopasmowo filtrem słonecznym. Zdjęcia DSów z MAKa 5" pousuwałem już niestety, ale wygląda to dość podobnie jak na linku powyżej (+/- bo używam filtrów). W zanadrzu mam tylko Księżyc, Jowisza i Saturn z czwartkowej nocy. Jak chcesz to mogę też wstawić.

ASI120 działa ze stockowymi i customowymi androidami od wersji 6 do 10 włącznie, takie mam w domu. Trzeba mieć tylko przewód OTG (czyli mający czwarty pin podłączony do masy w przypadku microUSB). Koszt 5-9zł. Oprócz tego działa oczywiście z komputerami od raspberry po zwykłego laptopa. Ja używam z raspberry z 10" ekranem dotykowym.

Przydadzą się barlowy, reduktor ogniskowej i ze dwie złączki, żeby sobie trochę regulować redukcję.

Używam tego z trzech powodów - pierwszy to miasto i masa latarń więc o akomodacji oka nie ma mowy. Bywa że siedzę na silnie oświetlonych placach, bo tylko tam mam południowe niebo. Drugi, to LP, czyli też miasto. Żeby się dobrać do jasnych galaktyk i mgławic muszę wyciąć zanieczyszczenie filtrami, i to bardzo mocno, jednak miałem problem ze szczegółami np. w M31. MAK 5" przestał wystarczać i zainwestowałem w 8" newtona, potrzebna była większa moc zbiorcza. A trzeci to seeing, czyli też miasto. Często idę w IR przy planetach i Księżycu, a tego się zrobić bez kamery nie da :D

A jak to wygląda? Zgrywam oś teleskopu z szukaczem, sprawdzam kolimację na gwieździe, kamera w wyciąg i ogień. Obserwuję patrząc na podgląd na żywo, zmieniając filtry i obiekty. Trzeba tylko trochę wprawy jak się przestawia na inny obiekt, albo pomóc sobie okularem.

Czasem jak znajomi wpadną potowarzyszyć, to ci z okularami na nosie trochę się męczą, zwłaszcza przy nasadce bino. Dla nich spojrzenie na ekran jest o wiele wygodniejsze. Zwłaszcza że można zmienić kontrast, gammę, podjaśnić, zrobić inwersję kolorów itp.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.