Skocz do zawartości

Kamera do wspomagania obserwacji DSów?


kjacek

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam żadnego doświadczenia z kamerami. 

Zaciekawił mnie fragment wypowiedzi jednego z kolegów na temat możliwości wykorzystania kamery do obserwacji DSów. 

Cytat: "Przy słabym wzroku pomyśl o obserwacjach z użyciem tańszej astrokamery podłączonej do teleskopu. Na ekranie obraz sobie rozjaśnisz, zwiększysz kontrast, nie będzie problemu z okularami (tymi korygującymi wadę wzroku) i okularami astronomicznymi, akomodacją oka itp.

". 

Od czasu do czasu znajduję podobne informacje w sieci. 

Sam jestem ślepak, więc to coś co mnie bardzo interesuje. 

Czy mógłbym prosić o więcej informacji? 

Jakie macie doświadczenia w tej materii? 

Jaką kamerę warto zakupić? Wariant ekonomiczny i bardziej docelowy. 

Czy tylko współpraca z laptopem, czy z telefonem da radę? 

Na razie zbieram informacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie czego tutaj surowe klatki niesortowane, grubo powyżej rozdzielczości teleskopu więc trochę nieostre: https://astropolis.pl/topic/72766-opozycja-marsa-2020/?do=findComment&comment=839367

Interesujące pewnie będzie to z pasma 450nm lub wąskopasmowo filtrem słonecznym. Zdjęcia DSów z MAKa 5" pousuwałem już niestety, ale wygląda to dość podobnie jak na linku powyżej (+/- bo używam filtrów). W zanadrzu mam tylko Księżyc, Jowisza i Saturn z czwartkowej nocy. Jak chcesz to mogę też wstawić.

ASI120 działa ze stockowymi i customowymi androidami od wersji 6 do 10 włącznie, takie mam w domu. Trzeba mieć tylko przewód OTG (czyli mający czwarty pin podłączony do masy w przypadku microUSB). Koszt 5-9zł. Oprócz tego działa oczywiście z komputerami od raspberry po zwykłego laptopa. Ja używam z raspberry z 10" ekranem dotykowym.

Przydadzą się barlowy, reduktor ogniskowej i ze dwie złączki, żeby sobie trochę regulować redukcję.

Używam tego z trzech powodów - pierwszy to miasto i masa latarń więc o akomodacji oka nie ma mowy. Bywa że siedzę na silnie oświetlonych placach, bo tylko tam mam południowe niebo. Drugi, to LP, czyli też miasto. Żeby się dobrać do jasnych galaktyk i mgławic muszę wyciąć zanieczyszczenie filtrami, i to bardzo mocno, jednak miałem problem ze szczegółami np. w M31. MAK 5" przestał wystarczać i zainwestowałem w 8" newtona, potrzebna była większa moc zbiorcza. A trzeci to seeing, czyli też miasto. Często idę w IR przy planetach i Księżycu, a tego się zrobić bez kamery nie da :D

A jak to wygląda? Zgrywam oś teleskopu z szukaczem, sprawdzam kolimację na gwieździe, kamera w wyciąg i ogień. Obserwuję patrząc na podgląd na żywo, zmieniając filtry i obiekty. Trzeba tylko trochę wprawy jak się przestawia na inny obiekt, albo pomóc sobie okularem.

Czasem jak znajomi wpadną potowarzyszyć, to ci z okularami na nosie trochę się męczą, zwłaszcza przy nasadce bino. Dla nich spojrzenie na ekran jest o wiele wygodniejsze. Zwłaszcza że można zmienić kontrast, gammę, podjaśnić, zrobić inwersję kolorów itp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.