Skocz do zawartości

Lunt LS50 THa plus LS50C DoubleStack czyli z teleskopem H-alfa na Słońce


dark1

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, dark1 napisał:

To bardzo dobre rozwiązanie w porównaniu do wcześniejszego TILT które to przechylało o ile mi wiadomo jedno z luster Ethalonu lub cały Ethalon (jeśli się mylę to proszę mnie poprawić).

Cały etalon, 2 elementy etalonu zawsze muszą pozostać idealnie równoległe, inaczej to nie zadziała. 

 

 

7 minut temu, dark1 napisał:

Dodam, że posadowienie całości na montażu EQ powoduje, że co kilka godzin trzeba ponownie zestawiać Ethalony. A to dlatego, że teleskop wędrując za Słońcem zmienia pozycję a to wpływa na zjustowanie Ethalonów.

Etalon w teleskopie masz strojony cisnieniowo, więc po paru godzinach pewnie trzeba poprawić strojenie, bo sam tuner idealnie ciśnienia nie utrzyma. Jest tam zwykły gumowy o-ring który uszczelnia całość. 

 

Tak czy inaczej sprzęt pierwsza klasa!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie o ciśnienie chodzi. To trzyma dobrze. Obracanie teleskopem w osi nawet nie obracając jednym ethalonem w stosunku do drugiego zmienia obraz. Pewnie dlatego często czytałem, że DS nic komuś nie dał.

Ale to prawda, że ciśnienie po jakimś czasie odpuszcza Zresztą zawsze przed pierwszą obserwacją w danym dniu odkręcam tuning i przewietrzam. 

 

 

Edytowane przez dark1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Pawlik napisał:

Zestrojenie etalonów wbrew pozorom nie jest na początku takie łatwe. Jeśli zmienia się obraz przy obracaniu teleskopu to znaczy że któryś z etalonów się przestraja, nie widzę innej możliwości. 

Niekoniecznie. Lunt w instrukcji proponuje odkręcić DS aby poprawić obraz i dostroić pasmo. Dlatego kiedy teleskop zmienia pozycję pewnie DS przechyla się i zmienia się kąt pomiędzy ethalonami. Tyle zauważyłem. Na AZ kiedy jest zawsze tak samo nic się nie zmienia. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nowiutenki DS prosto od Marcusa Ludesa. Nic raczej nie słychać aby się ruszało kiedy nim się potrząsa ale też i zbyt mocno nie trząsałem. Nie przywiązywałem wagi do sweet spot'a ale jak pomyslę to tak. Da się zauważyć taką kombinację ustawień zestawu która zawsze jest  najlepsza. Ale tylko z mocno dokręconym Ethalonem od frontu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
16 godzin temu, Charon_X napisał:

Dzisiaj przyszedł do mnie Lunt. w tym jakiś system celowania na Słońce (niż po omacku) ? Na stronie AS są jakieś szukacze do tych Luntów, ale po 200zł, w zestawie ich nie dali. W sumie szynę do mocowania też by mogli dać w zestawie. 

Gratuluję zakupu. Możesz napisać którego Lunta wziąłeś? W DO są celowniki takie same jak Lunt po 130zł. Tam kupowałem. To poprostu kamera obskura z cieniem.   Bardzo fajnie się sprawuje i pasuje idealnie. 

https://deltaoptical.pl/szukacz-sol-searcher?from=listing&q=Szukacz

Edytowane przez dark1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z B400 z promocji w Astroshopie. Kolejna rzecz która wkurzyła - nie ostrzy mi z żadną kamerą - w chameleonie 2 brakuje sporo, w Asi 224 mniej, nawet po wkręceniu na T2. Trzeba by krótszych złączek do filtra blokujacego. Tego też nie dali, sądziłem że Lunty są już przystosowane do astrofoto. W PST ostrzyły mi obie kamery.

Wizualnie może być, cirrus przeszkadzał trochę, ale udało się zobaczyć jakiś obszar aktywny i 1 filament. Protek nie było. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.