Skocz do zawartości
  • 0

gso 10' - teleskopy.pl vs deltaoptical


em1352

Pytanie

Witam wszystkich miłośników nocnego nieba!:hiya:

Aktualnie obserwuję niebo gołym okiem i sukcesywnie się uczę. Dużo czytałam o tematyce teleskopów i od dłuższego czasu planuję zakup teleskopu 10 cali na montażu dobsona. Następnie pośród sky- watchera a gso wybrałam tajwańską firmę gso z powodu lepszych recenzji.

Moje pytanie jest następujące jaka jest różnica w wymienionych niżej teleskopów, a konkretnie chodzi mi o to dlaczego na stronie telespoky.pl maksymalne użyteczne powiększenie to 500x, natomiast na stronie dletaoptical taki sam telepkop ma powiększenie 375x? 

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=2038&lunety=Teleskop%20GSO%20Dobson%2010%20DeLuxe%20254%201250%20M%20CRF%20mikrofocuser%201%2010%20ch%20odzenie%20lustra%20model%20880

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-10-f-5-m-crf?from=listing

 

Dziękuję bardzo za odpowiedzi i pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dla teleskopów zwierciadlanych (ze zwierciadłem wtórnym zakrywającym częściowo lustro główne) przyjmuje się teoretyczne maksymalne powiększenie 1.5*apertura. Dla teleskopu 10" to będzie 375x. To 500 jest chochlikiem drukarskim :) Oczywiście 500x też można uzyskać, ale dzieje się to kosztem jasności i ostrości (tzn. na detalu niewiele zyskasz, o ile w ogóle cokolwiek).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, em1352 napisał:

 

Moje pytanie jest następujące jaka jest różnica w wymienionych niżej teleskopów

Żadna, no może kolor tuby, bo w GSO (Guan Sheng Optical - Tajwan) możesz przy produkcji za określoną kwotę $ zamówić inny kolor + nadruk logo, co robi właśnie Delta :) 

Edytowane przez dexter77
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Maksymalne powiększenie danego teleskopu to w pewnym zakresie sprawa indywidualna i zmienna w czasie. Dla jednego będzie to 15x na centymetr średnicy obiektywu a dla drugiego 25x. Do uzyskiwania największych powiększeń nie polecam jednak stosowania okularów z dolnej półki jak np Plossl 4mm. Lepiej już użyć Plossla 12mm i barlowa 3x, choćby dla samego komfortu obserwacji.  Jednak dopiero użycie dobrej klasy okularów krótkogniskowych bez dodatkowego barlowa pozwala ocenić jakie jest dla danej osoby preferowane powiększenie maksymalne. Zwykle początkujący lubią duże powiększenia i wraz z doświadczeniem schodzą do owych 15x na cm.

 

Edytowane przez Chojrak12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.