Jump to content

Recommended Posts

Witam wszystkich. Mam pytanie. Czy podczas nagrywania sekwencji video avikowania planet wykonuje się także sekwencje tzw darki. Czy ma to sens w astrofotografii planetarnej? 

Specem nie jestem ale w tutorialach jakie widziałem nic takiego się nie działo. Jedynie trzaskanie klatek na potęgę. Choć nie można też zapomnieć o rotacji planet. Ale i na to chyba są programy. 

To wiem Łukasz bo sam avikuje ale z ciekawości czy ma sens lub poprawi jakość zdjęć filmowanie darkow

darki robi się z takimi samymi czasami ekspozycji jak lighty. Przy avikowaniu planet są to czasy rzędu milisekund czyli zamiast darków wyjdą biasy, a te są nieistotne gdy stackujemy tysiące klatek, a sygnał jest setki razy większy niż tło nieba

pozdrawiam

• Like 2

Jak nagrywasz samą planetę, to raczej nie ma to większego znaczenia.

Ale jak próbujesz złapać planetę razem z księżycami, to hot pixele mogą trochę psuć tło. Wiadomo, że można by je potem prosto wymazać podczas końcowej obróbki, ale chyba mniej roboty będzie ze zrobieniem darka i usunięciem ich od razu podczas stackowania.

• Like 1

No właśnie też o tym pomyślałem. Aczkolwiek podczas obróbki graficznej mozna juz cuda zrobić. Eksperymentalnie spróbuję mimo to z darkami

hot pikseli darkami nie usuniesz. Zapewne chodziło o bad piksele ale te łatwo można usunąć ditheringiem, a ten z kolei ładnie realizuje nam seeing i ziarnistość prowadzenia montażu. Darkami za to można narobić bałaganu jeśli zostaną nieprawidłowo odjęte. Obecne oprogramowanie potrafi sobie poradzić ze wszystkimi problemami, które miały niwelować darki, nie wprowadzając dodatkowego szumu. Dzisiaj już rzadko stosuje się darki nawet w fotografii długoczasowej. Same kamery są też znacznie lepsze

przy dużej ilości klatek, a taką robi się w fotografii planetarnej, darki niczego nie poprawią, a najwyżej pogorszą. Poza tym darki i biasy mają za zadanie poprawić tło, z którego wyciąga się słabe chmurki. a w fotografii planetarnej tło raczej wygaszamy, a nie podbijamy

jeśli koniecznie chcesz robić coś bez sensu to oczywiście rób i przekonaj się sam. Najlepiej nauczysz się na własnych błędach

pozdrawiam

• Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
      Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.

Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 81 replies
    • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
      Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
      6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 30 replies
    • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
      "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
        • Love
        • Like
      • 44 replies
    • Montaż "Wirus 2020"
      A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
        • Love
        • Like
      • 123 replies
    • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
      Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.