Skocz do zawartości

RASA 11" - kolimacja po całkowitej dekompozycji


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

drugi raz rozebrałem RASA 11" ale tym razem nie idzie mi jej złożyć.

Nowa kamera i może dlatego wymagania większe.

 

Pytanie dla znawców.

Oto wynik kolimacji w centrum kadru:

obraz.thumb.png.f1457e31f8de14e0f103b73c6f3ecbf2.png

 

 

i tu jest spoko bardzo, ale niestety górna cześć kadru bardzo leci

obraz.png.c4aecd4d9223528db7ae3c5c9e05b2ef.png

 

obraz.png.f00e5ffa57e8a58a150421e12e703a76.png

 

Wygląda jakby oś optyczna była na krawędzi kadru. Ale wtedy wynik kolimacji nie byłby prawdziwy.

Czy to tilt czy jednak podłubać kolimację?

 

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj może sfocusowac blizej tego rozjechanego brzegu. Zobacz jak sie zmienia kolimacja i krzywizna wg. CCD inspectora. Może parametry sie poprawia. Teraz widać, ze najlepszy focus jest z boku kadru. Spróbuj tez ustawić ostrość na tym brzegu gdzie masz rozjechane gwiazdy. Może sie okazać, ze wtedy całość bedzie dużo lepiej wyglądała. 

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się przyznać, że irytuje mnie niesamowicie sytuacja, że wiedza dotycząca astronomii, a zwłaszcza astrofotografii jest taką materią tajemną.

Nie uważam, że dzielenie się wiedzą i doświadczeniami uszczupli w jakikolwiek sposób moje własne szanse na to, by to co robię robić dobrze, a może pomóc innym.

Mam zamiar zrobić tutka lub tutki dotyczące kolimacji za pomocą CCD inspektora oraz przede wszystkim kolimacji RASA. W tej materii w necie nie ma prawie wcale informacji, i użytkownicy są pozostawieni sami sobie.

 

Tymczasem, pokazuję wynik analizy kolimatorem Hotech, który pokazuje że moja płyta Schmidta była zamocowana mocno nieosiowo.

Niestety fotografowanie czerwonego nie jest szczególnie łatwe..

obraz.png.0bcab97cb1d4116e1ae87cb2978c15fc.png

 

Problemem jest to, że nie mogę w ramach dostępnego zakresu regulacji wyosiować płyty na tip top. Położenie góra dół dało się ustawić, ale lewo prawo ma za mały zakres.

Opanowałem już chyba dystans do sensora, jestem blisko optimum. Powinienem w tej sytuacji być w stanie przy najbliższym pogodnym niebie już osiągnąć coś przyzwoitego kolimując na rozostrzonej gwieździe.

 

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, ze masz profesjonalny sprzęt do kolimacji ! 

Regulacja góra-dół, prawo-lewo ma taki sam zakres, wiec trochę dziwne, ze brakło. Może lustro jest nieosiowo. Sugerowałbym zrobić tez pomiar centralnosci płyty suwmiarką. 

Powodzenia :) 

Ps. Szkoda, ze nie mieszkam w Krakowie. Chętnie bym podjechał wspolnie pogłówkować. 

 

Pozdro

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę sprawdzić za dnia, ale wydaje mi się, że Celestron po ustawieniu korektora zasilikonował jego pozycję. Przeciąłem to przy pierwszym demontażu, ale ten silikon może blokować mi swobodę ruchu w tym kierunku.

To bardzo prawdopodobne. W przeciwnym razie sama płyta korektora może mieć nieosiowo wycięty otwór lub - ale tu regulacja to mikrony - sam flattener może być przesunięty w otworze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zrobiłem zdjęcie od tyłu, przez otwór po wykręconym wentylatorze.

Celowanie na oko, więc tylko poglądowo, alewydaje się, zę po korekcji pozycji płyty Schmidta, jest prawie OK - środek jest na osi pionowej i koncentrycznie, tylko tyrochę za wysoko.

 

obraz.png.ff61ddfd515baa37b48ffe37dc673cdc.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uporałem się, tak mi się wydaje.

Zostawiam dla potomności.

Otóż po trzech bardzo długich wieczorach ze zmarzniętym do niemożliwości tyłkiem uzyskiwałem cały czas taki oto wynik (było tego z 10 podejść):

obraz.png.10332c5c333888d23bf4719532271fe6.png

 

I to przy kolimacji CCD inspektorem w granicach 1-1.5

W zasadzie się poddałem i pomyślałem, że może coś popsułem. W zeszłym roku kolimacja zajęła mi jeden wieczór, a tu takie coś..

Poirytowany wyręciłem w kopule na mrozie całą płytę Schmidla z korektorem i sprawdziłęm czy wszystko jest zafiksowane. Coś strzeliło i w rękach zaczął mi latać cały moduł flattenera.

I okazało się, że przy skręcaniu-rozkręcaniu całego zestawu z kamerą i szufladą filtrową coś tam się rozkręciło i flattener nie był wkręcony osiowo..

Zabrałem to dzisiaj do domu, spokojnie rozkręciłem - stwierdziłem, żę cała flanga mocująca flattenerer była bardzo mocno poluzowana, obracała się swobodnie i miała nawet luz osiowy.

Zasilikonowałem gwint i płytę razem, skręciłem mocno założyłem do telepa, hotechem wyrównałem wycentrowanie płyty i zrobiłem kolimację CDDI.

 

Było dobrze, rozogniskowałem i swoją metodą dokręciłem na oko. No i jest, chyba raczej dobrze.

 

 

obraz.png.9b8947c911f47b2ad8e1ec88ffd1b95e.png

 

 

obraz.png.be7d8dd4ca4de94c01518d78d107c970.png\

 

Wynik z ASI 2600, czyli ASP-C

 

Mam jeszcze nowy problem - bo pojawiły się bardzo mocne odblaski na jasnych gwiazdach, jak u Lynx'a. Nie miałem tego wcześniej.

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malutki Sensor 12.48mm x 9.98mm:D ... ale wydaje mi się, że jak masz wszystko dobrze ustawione, to będzie i na dużym śmigać. Tu jest pixel 3,69 - tak więc - też swoje wymagania ma.

Co innego big pełna klatka - ale tam już jest pix 9,00... teoretycznie więcej wybacza - ale ma oczywiście ogromny rozmiar. Jak i tak to do małych obiektów buduje - 

Np: ostatnie -zaczęte M63 ... (tu już seeing rozdaje karty)

1587482884_M63j.thumb.jpg.ca4f296bdb9e2681bca9b8dd442bc1f4.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Naski napisał:

Malutki Sensor 12.48mm x 9.98mm:D ... ale wydaje mi się, że jak masz wszystko dobrze ustawione, to będzie i na dużym śmigać. Tu jest pixel 3,69 - tak więc - też swoje wymagania ma.

Co innego big pełna klatka - ale tam już jest pix 9,00... teoretycznie więcej wybacza - ale ma oczywiście ogromny rozmiar. Jak i tak to do małych obiektów buduje - 

Np: ostatnie -zaczęte M63 ... (tu już seeing rozdaje karty)

Skala budzi szacunek. Jaką masz ogniskową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie na dywagację, bo ma to związek z tematem kolimacji.

Z tego co Naski pokazał to widać RC minimum 14 cali, czyli ogniskowa w okolicy 2900mm i kamera z takim pikselem to ATIK One 9.

Dla tego zestawu skala to 0,27" a jeśli to jest 16 calowy RCk, to już w ogóle kosmos na nawet najlepsze monty świata. Dlatego domyślam się, że Naski binuje.

Wskazywało by na to też wyliczenie FWHM na poziomie 1,5. Wiem, że ma lepsze niebo ale przypuszczam, że mogę mieć rację.

Dlatego gratulując mu wspaniałego wyniku kolimacji (!) przypuszczam, że mój niewiele się różni biorąc pod uwagę bin i rozmiar sensora.

Ale może brakuje mi tu doświadczenia i się mylę.

 

Naski, będę do Ciebie pielgrzymował w temacie Hotecha i RCka :)

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie Kuba :D... To jest RC/Cassegrain skala to  FL 1689.2 mm, 0.45"/Pixel - i od jesieni do wiosny jest naprawdę często dobry seeing. Wysokość też pomaga 1200m npm.

Wszystkie fotki robię od dłuższego czasu już w binn 1x1

Cytat

Naski, będę do Ciebie pielgrzymował w temacie Hotecha i RCka :)

nie ma problemu - na tyle ile będę mógł - chętnie pomogę.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.