Skocz do zawartości

ELEGOO Mars 2 Pro


ScopeDome

Rekomendowane odpowiedzi

No ja sobie właśnie niedawno sprawiłem Photona Mono, ale w tej biedniejszej wersji, bez filtrów itp. - które są moim zdaniem zbędnym bajerem (no chyba, że chcesz sobie drukarkę trzymać w pokoju).

 

Na pewno jakość druku jest nieporównywalna z FDM, myślę, że spokojnie można by drukować np. gwinty; dokładność na poziomie 0,05mm nie będzie żadnym problemem. Ale za to więcej jest zabawy już po wydrukowaniu, bo trzeba to jeszcze umyć i utwardzić (i do tego celu też sobie kupiłem stosowną maszynkę). A, no i złączek itp. raczej nie ma co drukować z tej zwykłej żywicy, bo ona ma dość małą wytrzymałość mechaniczną, trzeba by zainwestować w jakąś mocniejszą - są takie (i nie tylko, bo są też np. takie sprytne gumiane), tylko niestety sporo droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiek tak. Miałem zwykłego marsa (mam też kilka FDMów). Wydruk (jak już się uda) - perfekt. Dobre żywice kosztują i... są trujące. Dużo zabawy w postprocessing - mycie utwardzanie itp. jak napisał kolega wyżej. Są też żywice tzw. EKO i ich zaleta jest taka ze nie śmierdzą - wg mnie tyle. Dużo gorsza wytrzymałość.

 

Wracając jeszcze do samych wydruków. Im mniejszy tym większa szansa ze się nie spitoli :) ustawianie modelu do druku zupełnie inne niż dla FDMa. Jaki by nie byl model trzeba go drukować skośnie i na podporach inaczej prawie pewne ze się przyssa do FEPa (prsezroczystej powierzchni a'la teflon na dnie tacki z żywicą) i oderwie od blachy.

 

Reasumując - zabawka fajna ale do takich celów jak złączki itp wole FDM i dobry PET-G. A z gwintami nie m problemów.

 

Za to jest idealna do drukowania drobnicy z dobrym detalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Części z SLA są wrażliwe na UV, więc do zastosowań na zewnątrz nie za bardzo się nadają.

Poza tym mają mniejszą wytrzymałość niż np. PETG z FDMu, więc jeżeli to ma być element konstrukcyjny bez super wymagań co do estetyki to jednak FDM. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

No ja sobie właśnie niedawno sprawiłem Photona Mono, ale w tej biedniejszej wersji, bez filtrów itp. - które są moim zdaniem zbędnym bajerem (no chyba, że chcesz sobie drukarkę trzymać w pokoju).

 

Na pewno jakość druku jest nieporównywalna z FDM, myślę, że spokojnie można by drukować np. gwinty; dokładność na poziomie 0,05mm nie będzie żadnym problemem. Ale za to więcej jest zabawy już po wydrukowaniu, bo trzeba to jeszcze umyć i utwardzić (i do tego celu też sobie kupiłem stosowną maszynkę). A, no i złączek itp. raczej nie ma co drukować z tej zwykłej żywicy, bo ona ma dość małą wytrzymałość mechaniczną, trzeba by zainwestować w jakąś mocniejszą - są takie (i nie tylko, bo są też np. takie sprytne gumiane), tylko niestety sporo droższe.

mam takie pytanie nie dotyczące drukowania a tylko żywic tego typu, masz może jakiś link który mógłby mnie naprowadzić na specyfikację techniczną najlepiej od producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wiatr napisał:

mam takie pytanie nie dotyczące drukowania a tylko żywic tego typu, masz może jakiś link który mógłby mnie naprowadzić na specyfikację techniczną najlepiej od producenta?

A co konkretnie chcesz wiedzieć? Bo najważniejsze informacje to generalnie producenci podają na swoich stronach, np. tu masz najzwyklejszą żywicę Anycubic (na dole są parametry):

https://www.anycubic.com/collections/uv-resin/products/colored-uv-resin-for-photon-series

a tu parametry żywic Liqcreate:

https://www.liqcreate.com/supportarticles/where-can-i-find-the-technical-data-sheets-tds/

 

50 minut temu, bartolini napisał:

Części z SLA są wrażliwe na UV, więc do zastosowań na zewnątrz nie za bardzo się nadają.

Poza tym mają mniejszą wytrzymałość niż np. PETG z FDMu, więc jeżeli to ma być element konstrukcyjny bez super wymagań co do estetyki to jednak FDM. 

W sumie to wychodzi na to, że żywice wcale nie są takie słabe:

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

...

W sumie to wychodzi na to, że żywice wcale nie są takie słabe

...

 

Chłop się napracował, ale niestety kształt próbki, który wybrał:

probka.JPG.1df58593ced6f63ab267654d02372f92.JPG

 

sprawdza bardziej jak skuteczne są jego parametry i strategia druku niż wytrzymałość samego materiału. Według jego wyników PLA jest najlepsze z FDMów- bo najłatwiej ustawić optymalne parametry wydruku. Gdzie sama wytrzymałość obu materiałów ma się dokładnie na odwrót.

 

wyniki.JPG.4d88771ed43fd0df11b0251a43580c60.JPG

 

Tutaj fajna rozkminka, która pokazuje jak zmienia się wytrzymałość części w zależnosci od grubości warstwy:

 

vlcsnap-2019-09-28-18h02m51s401.png?form

https://www.cnckitchen.com/blog/the-influence-of-layer-height-on-the-strength-of-fdm-3d-prints

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałeś całość? Ten haczyk to dokładnie ten sam model, którego używa koleś z CNC Kitchen do swoich testów i to ma niby symulować w miarę realistyczny scenariusz obciążeń (a nie, że tylko np. rozciąganie):

Różnica taka, że w pierwszym filmie gość wydrukował lite części z żywicy, a ten z CNC Kitchen z wypełnieniem bodaj 30%.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.