Skocz do zawartości

iOptron CEM70G - zabawa z guidingiem


Marcin Ksiazek

Rekomendowane odpowiedzi

Podłączę się jeszcze pod ten temat jako że dostałem swój nowy montaż CEM70-EC. Pierwsze próby z guidingiem wyszły nie najgorzej (muszę jeszcze trochę popracować nad poziomowaniem i wyważaniem) ale pomiar Backlash trochę mnie zaskoczył. Luzu w samej osi DEC nie wyczuwam fizycznie, zatem czy to może być związane z napięciem paska??? Czy jednak to raczej kwestia regulacji docisku ślimaka?.?

Backlash1.png.a1ea54a54fe9bd58774d2d2318ddd4da.png
 

tracking.png.25a76b5453949aa37365784a75e2af79.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, RafalT73 napisał:

Luzu w samej osi DEC nie wyczuwam fizycznie, zatem czy to może być związane z napięciem paska??? Czy jednak to raczej kwestia regulacji docisku ślimaka?.?

Patrzyłem na zdjęcia i ogólnie podobne do CEM26. U mnie to były dwa elementy. Za mocne dociśnięcie ślimaka i za duże opory samej osi DEC. Warto też dobrze wyważyć w 3ciej osi. Jedną z opcji jest też ruszające się koło zębate na wałku ślimaka. Musiałbyś zdjąć pokrywkę i zobaczyć w trakcie ruchu co się dzieje. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2022 o 22:27, RafalT73 napisał:

Podłączę się jeszcze pod ten temat jako że dostałem swój nowy montaż CEM70-EC. Pierwsze próby z guidingiem wyszły nie najgorzej (muszę jeszcze trochę popracować nad poziomowaniem i wyważaniem) ale pomiar Backlash trochę mnie zaskoczył. Luzu w samej osi DEC nie wyczuwam fizycznie, zatem czy to może być związane z napięciem paska??? Czy jednak to raczej kwestia regulacji docisku ślimaka?.?

Backlash1.png.a1ea54a54fe9bd58774d2d2318ddd4da.png 

Otrzymałem odpowiedź od serwisu iOptron, zamieszczam niżej. Ciekawa jest rekomendacja aby guiding speed zwiększyć na 0.9x. To chyba dlatego że. Je ma tu przekładni tylko bezpośredni napęd przez pasek zębaty. Podobne rekomendacje widziałem w montażu Avalon

248C1AF0-A159-4876-BD2C-0408FC99F916.jpeg.6820e84a6549bd85e908228ddeeef9c9.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RafalT73 napisał:

Też miałeś podobny wykres i regulacja docisku nie pomogła? Jak sobie z tym poradziłeś?

Ja na początku w CEM26 miałem o wiele gorszy (backlash 10s). Nie wiem dokładnie ile Ci pokazuje PHD2. Wymieniłem dosyć sporo maili z suportem i podsyłali mi równe PDFy z instrukcji serwisowymi. Zacznij od odkręcenia górnej pokrywy i spróbuj ręcznie odciągnąć ślimak. U mnie był tak dociśnięty, że ani drgnął. Napinałem też pasek ale nie sądzę aby to miało w moim przypadku wpływ. Na wałku silnika masz też koło zębate które jest dociśnięte do wałka śrubą dociskową (na obwodzie koła zębatego). Widziałem kilka historii gdzie ludzie musieli tą śrubkę docisnąć. Jednak jak zdejmiesz pokrywę to powinieneś być wstanie zauważyć czy przy zmianie kierunku koło zębate się ślizga po wałku. 

 

Kolejna sprawa to oporu ruchu samej osi DEC. Na początku nie zdawałem sobie z tego sprawy ale po odblokowaniu DEC (nawet bez obciążenia) powinieneś widzieć jak ta oś się rusza pod wpływem własnego niesymetrycznego ciężaru. U mnie nie było żadnego ruchu i przy ruchu ręką było czuć pewne opory. Regulacja tego nie jest banalna i pewnie do swojego montażu masz lekko inną instrukcję. W chwili obecnej w zależności od pomiaru mam backlash ok 400-800ms. Nie jest idealnie ale PHD2 sobie z tym radzi. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2022 o 15:34, RafalT73 napisał:

Otrzymałem odpowiedź od serwisu iOptron, zamieszczam niżej. Ciekawa jest rekomendacja aby guiding speed zwiększyć na 0.9x. To chyba dlatego że. Je ma tu przekładni tylko bezpośredni napęd przez pasek zębaty. Podobne rekomendacje widziałem w montażu Avalon

248C1AF0-A159-4876-BD2C-0408FC99F916.jpeg.6820e84a6549bd85e908228ddeeef9c9.jpeg

 

Regulacja docisku ślimaka nie przyniosła efektu więc wziąłem się za regulację napięcia paska, no i .... od razu widać zmiany

 

Efekt po regulacji:

backlash_after.jpg.f7b48da9528ca996e67f93fce9c9e418.jpg

 

Przed regulacją: 

backlash_before.jpg.33e60629404044a998d999b7a4471374.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj na 2 godzinki wystawiłem teleskop przed dom i przy latarni (niestety). Po tych moich regulacjach prowadzenie na poziomie RMS 0.5 sekundy. Wolałbym żeby te linie były bardziej wygładzone ale generalnie jestem zadowolony bo gwiazdki są punktowe. Poniżej tez stack z 8 klatek (300s). Sporo szumu i brak kontrasu bo mało materiału i ta latarnia ale widać że jest potencjał. Trzeba tylko ciemnego nieba, więcej czasu i może jeszcze trochę pracy nad wyważeniem zestawu

2E666911-EACE-4582-8BAC-B903C07106B2.thumb.jpeg.3644bfe60adb29569ed34a6b8521de01.jpeg
 

8B25F4CF-5BD9-45BD-B8EB-982F34D29DDB.thumb.jpeg.5520468ea729f91245e3c9538527fed3.jpeg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.