Skocz do zawartości

iOptron CEM70G - zabawa z guidingiem


Marcin Ksiazek

Rekomendowane odpowiedzi

Moj mont juz stoi w budce.   Astroshop.de nie doslal podstawy do piera, wiec w ruch poszla wiertarka,gwintownik i tym sposobem zaoszczedzilem 79eu. Teraz czekam jedynie na pogode, by ustawic mont na polarna i rozpoczac zabawe.   

Kurcze myslalem, ze kable da sie jakos w srodku pociagnac, ale nie bylem w stanie tego ogarnac, moze trzeba cos porozkrecac ??? 

 

 

IMG_20201225_171647.jpg

IMG_20201225_171715.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

Dlaczego kablei do focusera nie podpiąłeś do huba? 

Poniewaz elektronika focusera (Astrolink 4m) jest pod montazem, bialy kabel to tylko sterowanie silnikiem krokowym, hmmm no chyba, zeby wrzucic skrzynke Astrolinka na plecy teleskopu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Marcin Ksiazek napisał:

Poniewaz elektronika focusera (Astrolink 4m) jest pod montazem, bialy kabel to tylko sterowanie silnikiem krokowym, hmmm no chyba, zeby wrzucic skrzynke Astrolinka na plecy teleskopu

Wszystko trzeba przerobic ;)

Mi AL4mini i sterowink silnika zmiescil sie na plecach,ewentualnie na obu bokach gdzie sa 2 rzepy.

http://astrozdjecia.pl/images/setup/8CEM60/03-cem.jpg 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu, ustawienie tego pieronstwa to jakas katastrofa.  Ale ok od poczatku. Samo ustawienie na polarna poszlo gladko, kamerka polarna bardzo pomaga i mam nadzieje, ze soft sie nie pomylil i ustawilem wszystko jak nalezy.  To bylo proste, natomiast sama alignacja, to jakas porazka.  Mont strasznie rozjezdzal sie z wskazywanymi gwiazdami i juz to wszystko chcialem rzucic w cholere, gdyby nie maly zielony laser, ktory pomogl mi wycelowac w odpowiednie gwiazdy.  Generalnie w porownaniu do CGE Celestrona bardzo brakuje mi tutaj funkcji "Last aligment". Tj. po wlaczeniu montazu wybieralo sie last aligment i mont byl gotowy do pracy.

Tutaj nie wiem, po zaniku zasilania trzeba bycha wszystko od postaw na nowo zalignowac.

 

Guiding

 

Wbudowana kamerka radzi sobie chyba ok, tj. wykres w PHD jest masakrycznie duzo lepszy niz z mojego poprzedniego montazu CGE. Jedynie zastanawiaja mnie dziwne pionowe pasy na obrazie kamery, moze da sie to jakos darkami usunac, tu bede jeszcze probowal.  Plaski wykres moze tez wynikac z nieskorygowaniu ogniskowej guidera w samym PHD, lub jakis innych ustawien... ale na to przyjdzie czas, na razie pierwsza czysta noc, wiec probuje cos tam se fotnac.....

PHD.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da sie zmienic jest nie aktywne !!!    

 

A montaz nadal nie potrafi sie odnalezc :(   Goto po meridianie jest tragiczne....   juz nie lubie tego monta... no chyba ze cos robie zle.... zaczynam zalowac, ze nie zdecydowalem sie na CGX-L

 

2020-12-26 (2).jpg

Edytowane przez Marcin Ksiazek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin Ksiazek napisał:

Tutaj nie wiem, po zaniku zasilania trzeba bycha wszystko od postaw na nowo zalignowac.

Ale z tego rozumiem, że nie ruszasz monta z sesji na sesję.

W takim razie po co robić alignację w ogóle?

Wróć na zero po sesji i następnego dnia zacznij od wybrania obiektu i plate solve już na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kubaman napisał:

Ale z tego rozumiem, że nie ruszasz monta z sesji na sesję.

W takim razie po co robić alignację w ogóle?

Wróć na zero po sesji i następnego dnia zacznij od wybrania obiektu i plate solve już na miejscu.

No wlasnie tak robie i w Maximie plate sovle mieli i mieli i nie potrafi znalezc polozenia montazu, no vhyba ze cos mam zle z katalogiem GSC w programie ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin Ksiazek napisał:

To bylo proste, natomiast sama alignacja, to jakas porazka.  Mont strasznie rozjezdzal sie z wskazywanymi gwiazdami i juz to wszystko chcialem rzucic w cholere, gdyby nie maly zielony laser, ktory pomogl mi wycelowac w odpowiednie gwiazdy.  Generalnie w porownaniu do CGE Celestrona bardzo brakuje mi tutaj funkcji "Last aligment".

 

Hmm... Ciekawe. Ja nie mam żadnych problemów z trafianiem w obiekt z "zero position". A PointCraft w APT działa mi bez zarzutu.

 

Godzinę temu, Marcin Ksiazek napisał:

Jedynie zastanawiaja mnie dziwne pionowe pasy na obrazie kamery, moze da sie to jakos darkami usunac, tu bede jeszcze probowal.

 

Darki mogą się przydać. Ale czy dobrze wybrałeś czas ekspozycji w ustawieniach natywnych kamerki iGuider? Zwrócił mi na to uwagę @wessel, jest to opisane w instrukcji i ja opisywałem to wyżej, nawet z obrazkami. Po poprawnym ustawieniu w PHD2 czasu ekspozycji pionowe pasy znikają, a gwiazdki zaczynają być widoczne.

 

24 minuty temu, Marcin Ksiazek napisał:

Dupa nie konkret, doszlo do meridiana i dupa nie potrafie zdalnie znalezc spowrotem pozadanego obiektu.

 

Meridian flipa można i należy kontrolować. W APT jest możliwość zautomatyzowania obsługi flipa, ale jeszcze do tego nie doszedłem. Natomiast po ręcznym flipie mój montaż bez problemu znajduje wskazany obiekt. A że w Newtonie refocus po flipie jest konieczny, to już inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marcin Ksiazek napisał:

No wlasnie tak robie i w Maximie plate sovle mieli i mieli i nie potrafi znalezc polozenia montazu, no vhyba ze cos mam zle z katalogiem GSC w programie ?????

A czy przypadkiem nie masz źle ustawionego parametru daylight saving? Ma teraz być na NO, bo mamy czas zimowy.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tayson napisał:

Porownaj godzine w pc i mont.

 

Na fotce w mount jest 23:48:31, a w pc 23:51. Godzina mounta nie jest zsynchronizowana z PC. Trzy minuty różnicy w czasie rzeczywistym to przesunięcie RA o 45'. Więc montaż nie będzie trafiał tam, gdzie trzeba. 45' to często cały rozmiar matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcin Ksiazek napisał:

Zsynchronizowalem czasy, niestety mont nie trafia gdzie powinien, platesolve sobie nie radzi.... nie mam juz pomyslow co jeszcze pokombinowac.

 

Ustaw montaż na "zero position". Po położeniu polarnej w iGuiderze oceń z grubsza, czy masz właściwy kadr. Jeżeli tak, daj GoTo na na jakąś jasną gwiazdę i zobacz, czy widać ją w kadrze. Jeżeli nie, to albo z Polarną jest coś nie tak, albo masz oś tuby mocno nierównoległą do osi RA montażu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w iGuiderze widzisz centralnie gwiazdkę w którą wycelowałeś z Goto a przez główną tubę jej nie widzisz w ogóle, to znaczy że jest duży problem z osiowością głównej tuby względem osi montażu. Inaczej mówiąc główna tuba patrzy w inną stronę niż iGuider. Więc PlateSolve nic tu nie zdziała..

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.