Skocz do zawartości
  • 0

Słaba ostrość


olakruk

Pytanie

Mam teleskop Skylux bresser 70/700 od 4 dni. W pierwszy dzień ostrość była bardzo dobra. Natomiast na drugi dzień do dzisiaj ostrość jest beznadziejna, widzę jakby przez „mgłę”. Moje obserwacje prowadzę balkonu. Mam dwa okulary 20mm oraz 4mm. Są też dwie soczewki barylowe 1,5x i 3x. Jest też kątownik. Najbardziej zależy mi na obserwacji księżyca. Proszę o pomoc w skazaniu błędu czemu widzę tak nie wyraźnie i o pomoc w założeniu jakiego okularu i soczewki by widziec wyraźnie księżyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Mam teleskop Skylux bresser 70/700 od 4 dni. W pierwszy dzień ostrość była bardzo dobra. Natomiast na drugi dzień do dzisiaj ostrość jest beznadziejna, widzę jakby przez „mgłę”. Moje obserwacje prowadzę balkonu. Mam dwa okulary 20mm oraz 4mm. Są też dwie soczewki barylowe 1,5x i 3x. Jest też kątownik. Najbardziej zależy mi na obserwacji księżyca. Proszę o pomoc w skazaniu błędu czemu widzę tak nie wyraźnie i o pomoc w założeniu jakiego okularu i soczewki by widziec wyraźnie księżyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

1. Nie używaj Barlowa w tym refraktorze.

2. Kup okular 10mm np. Plossl Vixen NPL lub Ortho Baader BCO.

3. Zamykaj drzwi balkonowe podczas obserwacji - turbulencje powietrza.

4. Nie obserwuj obiektu jak jest nisko ponad dachem sąsiedniego budynku - turbulencje.

5. Nie obserwuj jak jest nisko nad horyzontem - turbulencje.

6. Poczekaj na lepsze warunki - seeing, przejrzystość powietrza, brak zachmurzenia (nawet słabymi przezroczystymi chmurkami).

7. Czy wyciag sie nie obluzował i nie lata na boki?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ola, przed każdą obserwacją z balkonu teleskop musi się wystudzić - przy aktualnych temperaturach wystaw teleskop przynajmniej godzinę przed planowanymi obserwacjami, wystaw go bez diagonala ("kątownika", jak napisałaś)

Z kolei po obserwacjach, gdy wstawisz teleskop do mieszkania, prawdopodobnie nie unikniesz zaparowania - niech teleskop stoi dość blisko grzejnika, aby mógł się ogrzać i odparować wilgoć. Podobnie z okularem.

- soczewki Barlowa, które masz ("soczewki barylowe" wg Ciebie) są słabe, nie używaj ich.

- z biegiem czasu zastąp okular 10mm czymś o większym polu widzenia i z większym odsunięciem oka.

 

Obserwując z balkonu upewnij się, że drzwi balkonowe są szczelnie zamknięte i ciepłe powietrze z mieszkania "nie wypływa" na zewnątrz, bo to mocno popsuje jakość obrazu.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Żadnego grzania!!!

Nigdy. Postaw gdziekolwiek w pokój, aby nie blisko grzejnika. W ciagu 2h cala rosa zniknie sama. Nie zagladaj do srodka. Wszystko samo zniknie.

 

Grzać ewentualnie warto okular opaska grzejna, żeby nie parowal jak przykładasz oko.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Tayson napisał:

Żadnego grzania!!!

Nigdy. Postaw gdziekolwiek w pokój, aby nie blisko grzejnika. W ciagu 2h cala rosa zniknie sama.

Nie wiem jak u Was w Wołominie, ale u nas w Łodzi grzejniki nie żarzą się do czerwoności.:rofl:

Metr od grzejnika w normalnej "grzewczej" temperaturze niczego nie uszkodzi a teleskop szybko będzie osuszony (szybko - kilkanaście minut)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.