Skocz do zawartości
  • 0

Jakie filtry do lunety


Pathfinder

Pytanie

Cześć,

szukam pierwszych filtrów do obserwacji ds, a niskie ceny na chińskim allegro i forumowe testy zachęcają.

Nie nastawiam się na niewiadomo jaki efekt ale chciałbym na początek zobaczyć z czym to się je i poznać różnicę w obserwacji z i bez

Wstępnie wyselekcjonowałem sobie optolongi lub svbony: 

 

O-III

UHC 

H-beta

 

Czy moglibyście jeszcze jakiś polecić lub odradzić któryś z powyższych? 

Dotychczas używałem tylko polaryzacyjnego filtra do US
 

Obserwuję pod bortlem 5 okazjonalnie wypady na czyste niebo natomiast sprzęt to 4” kwadruplet f5.4

z okularami 17/31 i barlowem 4x 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Optolong L-eNhance - do wizuala 25 nm (H-beta + OIII), a i pofocisz bo jest H-alfa (10 nm)

 

ew. OIII o szerokości 18 nm - nie ma takiego mocnego kontrastu jak w 12 nm (Lumicon / Astronomik) ale obrazy tez są dobre. 

Uwaga - chińczycy czasem mieszają filtry 18 i 25 nm, tzn. na pudełku jest napisane jedno (np 18 nm) a filtr w rzeczywistości ma 25 nm i vice versa.

 

--

Reszta chinczyków jest dość mierna (pseudo UHC o szerokości 50 nm, albo pseudo OIII 25 nm nie są warte uwagi).

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Stosowałem filtr SVBony UHC i O-III w 8" newtonie i pod niebem klasy Bortle 4 dawały fantastyczne rezultaty. Wiele obiektów letniego nieba były bez filtra ciężkie do dostrzeżenia, a po nakręceniu ich widoczne były delikatne struktury. W porównaniu z no'name O-III który też testowałem, ten od SVBony daje lepsze obrazy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

SVBony i Optolong to ZWYKLE te same szkła w różnie podpisanych oprawach. Co się trafi taniej, to możesz śmiało brać.

 

1 godzinę temu, Marek_N napisał:

Reszta chinczyków jest dość mierna (pseudo UHC o szerokości 50 nm, albo pseudo OIII 25 nm nie są warte uwagi).

 

 

Z opinią o OIII 25 nm nie zgodzę się. Mam taki filtr od Optolonga, z zakresem transmisji idealnie ustawionym, by przepuszczać oba pasma tlenu i jeszcze Hb. Transmitancja na poziomie powyżej 90%. W sumie filtr bardzo podobny parametrami do Oriona Ultrablocka (też 25 nm), tyle że DUŻO tańszy. No ale chiński, więc musi być gorszy - pozdrowienia dla sinofobów :movingtongue:

O UHC też mam inne zdanie, ale już nie raz na ten temat polemizowałem z Markiem, więc sobie odpuszczę.

 

Z wykresu widać, że Orion ma lepsze gradienty - świetnie. Ale widać też problemy z wycelowaniem pasma transmisji. Oba Oriony różnią się między sobą przesunięciem o ok. 5 nm - to bardzo duża różnica.

image.png.f461a41682464e011d84ed2b145933e9.png

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W swoim komentarzu napisałem o Optolongu OIII 25 nm, gdzie przy pewnej dawce szczęścia można mieć bardzo dobry UHC. Ale skasowałem bo to wiedza "bezwartościowa".

 

9 minut temu, dobrychemik napisał:

Mam taki filtr od Optolonga, z zakresem transmisji idealnie ustawionym, by przepuszczać oba pasma tlenu i jeszcze Hb

Tak, a drugi, który okazał się szmelcem (bo mocno ścinał najważniejsza linie widmową 501 nm) sprzedałeś. Oczywiście w ramach "obiektywności" jego pomiaru nie opublikowałeś w testach :)

Nie każdy ma spektroskop w pracy, żeby się bawić kupowanie worka chinskich filtrów i wybieranie tych trzymających poziom.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Marek_N napisał:

Tak, a drugi, który okazał się szmelcem (bo mocno ścinał najważniejsza linie widmową 501 nm) sprzedałeś. Oczywiście w ramach "obiektywności" jego pomiaru nie opublikowałeś w testach :)

Nie każdy ma spektroskop w pracy, żeby się bawić kupowanie worka chinskich filtrów i wybieranie tych trzymających poziom.

 

Gdybym nie opublikował, to byś Kolego nie wiedział. Nie zarzucaj mi manipulacji. Bardzo nie lubię obrzucania błotem, może znajdź sobie inny sposób na upust negatywnych emocji. Zarówno na forum w wątku o filtrach podałem informacje o dwóch mierzonych przeze mnie Optolongach OIII, jak i kupiec jednego z nich miał przed zakupem widmo do wglądu. Filtr wystawiłem na sprzedaż PO opublikowaniu widm.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Gdybym nie opublikował, to byś Kolego nie wiedział. Nie zarzucaj mi manipulacji.

 

Po opublikowaniu pomiaru widma Optolonga OIII, po kilku dniach wystawiłeś taki sam filtr na giełdę. Ucieszyłem się bo to bardzo dobry filtr UHC (zwłaszcza za 300 zł). Do oferty dołączyłeś wykres w zakresie 300-900 nm (czyli mało precyzyjny dla obszaru OIII). Ale było widać, że to niestety dwa różne filtry, szczególnie że miał numerek (2). Choć opis zachęcający do kupna analogiczny jak tego udanego egzemplarza.

 

Odnoszę wrażenie, że kupiłeś od chińczyka dwa Optolongi OIII i ku Twojemu wielkiemu ździwieniu okazało się, że jeden to fajny UHC 25 nm, a drugi tragiczny OIII 18 nm (T=50% dla najważniejszej linii 501 nm).

 

PS. W ogłoszenia sprzedaży Ci sie nie wcinam - nie moja sprawa!

 

--

U Ciebie w testach były łącznie trzy Optolongi OIII - 2 x 18 nm (prawdziwe FWHM = 19 oraz 20 nm) i 1 x 25 nm, 

Poniżej wykresy ich transmisji:

Optolong_OIII.png.13b44472b8355f70ddc034be1ed1ad8e.png

 

Ktoś jeszcze ma ochotę wziąć udział w chińskiej loterii? :)

 

3 godziny temu, dobrychemik napisał:

SVBony i Optolong to ZWYKLE te same szkła w różnie podpisanych oprawach. Co się trafi taniej, to możesz śmiało brać.

Chińczycy posiadają najnowszą technologię, jak również projekty filtrów też są zapewne świetne. Chodzi o kontrole jakości.

 

Uznane marki nie tyle robią lepsze filtry, co nie wypuszczają bubli do klienta.

 

Wystarczy że SVBony czy ES robi jakąś selekcje i już te marki stawiał bym wyżej od Optolonga. Choć to są za małe próbki do wygłaszania takich opinii....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Marek mieszka kilkanaście minut spacerem od mojej pracy. Zaproponowałem mu pomiar jego filtrów - wydawało mi się, że człowiek tak często zabierający głos w temacie filtrów zapewne ma ciekawą kolekcję filtrów i będzie to cenne uzupełnienie mojego katalogu widm. Myślałem też, że i Marek chętnie skorzysta z okazji, by zweryfikować jakość swoich markowych filtrów. Zaskoczył mnie bardzo twierdząc, że wszystkie filtry sprzedał. Wydało mi się to bardzo dziwne, ale nie tak dziwne rzeczy czasami nas spotykają, więc nie drążyłem tematu.

Teraz jednak widzę, że Marek raczej ma problem ze mną - chyba za często wdawałem się w polemikę i postanowił coś z tym zrobić. Jak postanowił, tak zrobił: przysiadł do PhotoShopa i zrobił widmo. Brawo! 

 

Marku, bardzo Cię przepraszam, że miewam odmienne od Twojego zdanie w temacie filtrów i ośmielam się je artykułować. Staram się jak mogę o jednolicie negatywne nastawienie do chińskich produktów, ale wciąż mi to nie wychodzi.

Tak, kupiłem dwie sztuki Optolonga OIII w niedługim odstępie czasu. Tak, postanowiłem jedną sztukę zostawić, a drugą sprzedać. Co więcej, zostawiłem sobie ten egzemplarz, który mi bardziej pasował. Nie osiągnąłem jeszcze tego poziomu, by pozbywać się swoich najlepszych filtrów. Nie wpadłem też na pomysł, by pozbywać się wszystkich filtrów.

 

Do Moderatora:

Zrobił się nieładny wtręt w konkretnym temacie. Proszę o przeniesienie mojej rozmowy z Markiem w stosowne miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, dobrychemik napisał:

Zaproponowałem mu pomiar jego filtrów - wydawało mi się, że człowiek tak często zabierający głos w temacie filtrów zapewne ma ciekawą kolekcję filtrów i będzie to cenne uzupełnienie mojego katalogu widm. Myślałem też, że i Marek chętnie skorzysta z okazji, by zweryfikować jakość swoich markowych filtrów. Zaskoczył mnie bardzo twierdząc, że wszystkie filtry sprzedał.

Absurdalny zarzut że sprzedałem filtry zanim zacząłeś je testować. Nie kolekcjonuje sprzętu. Jak wrócę do regularnych obserwacji to kupie co uznam za stosowne.

 

Dla Twojej informacji miałem 2 x Lumicon UHC (stary i nowy), 2 x Lumicon OIII (stary i nowy), 1000 Oaks (Narrowband i OIII), Astronomik UHC i H-alfa (oba w wersji Clip).

Na wspólnych obserwacjach patrzyłem również przez Oriona UB, Baadera UHC-S i jakiś CLS (marki nie pamiętam).

 

4 godziny temu, dobrychemik napisał:

Staram się jak mogę o jednolicie negatywne nastawienie do chińskich produktów, ale wciąż mi to nie wychodzi.

Ciągle mnie o to posądzasz, ale ja mam negatywnie nastawienie, tyle że do słabych filtrów. SVBony H-alfa i OIII w wersji CCD chwaliłem, chińskie OIII 18 nm również (pod warunkiem udanego egzemplarza). 

Generalnie słowo klucz przy chińskich filtrach to LOSOWOŚĆ. Chodzi o to żeby kupić filtr i mieć pewność, że jest on przynajmniej dobry.

 

Zobacz na swoje zestawienie. Napisałeś że Optolong OIII jest równie dobry jak Orion UB za to tańszy. No i to jest prawie prawda. Prawie bo:

- w testach miałeś łącznie 3 Optolongi OIII

- 2 z nich do kitu, trzeci okazał się przez przypadek (a nie zamiar producenta) być filtrem UHC

- oba Oriony UB są dobre (+ maja wykres w zestawie).

 

5 godzin temu, dobrychemik napisał:

Teraz jednak widzę, że Marek raczej ma problem ze mną - chyba za często wdawałem się w polemikę i postanowił coś z tym zrobić. Jak postanowił, tak zrobił: przysiadł do PhotoShopa i zrobił widmo. Brawo! 

Już zapomniałeś że testowałeś inną sztukę Optolonga OIII 18 nm? ;)

Jedynie dostawiłem go w PS do wykresu dwóch pozostałych OIII tego producenta.

 

image.png.e5ca085053efc969790ba9d581211c79.png

5 godzin temu, Pathfinder napisał:

Wy dwoje to chyba często lubicie ze sobą polemizować :) 

 

Jeśli budżet pozwoli to wybiorę optolonga lenhance, a jesli nie to svbony oiii na początek.

Nie chce mówić za Oskara ale ja bardzo lubie :)

 

Odradzam SVBony OIII 18 nm. Zobacz na powyższe wykresy z testu - oba maja FWHM 26 nm (i nie chca juz tak ładnie przepuszczać H-bete). 

Za to dobrze wygląda ES OIII - FWHM 17 nm + odrobinkę wyższa transmisja. Do tego ES dołącza wykres dla konkretnego egzemplarza (dobrychemik potwierdził jego prawdziwość) więc można w sklepie wybrać najlepszy egzemplarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 13.02.2021 o 19:25, Marek_N napisał:

Generalnie słowo klucz przy chińskich filtrach to LOSOWOŚĆ.

Za to dobrze wygląda ES OIII - FWHM 17 nm + odrobinkę wyższa transmisja. Do tego ES dołącza wykres dla konkretnego egzemplarza 

Przejrzałem widma ES OIII publikowane przez sklepy oraz posiadaczy tych filtrów. 

 

Sklepy prezentują dwa modele: 2" (S/N 0098) oraz 1,25" (S/N 0187) - oba o szerokości ~25 nm

Natomiast wszystkie "karteczki" (w tym jeden pomiar) od użytkowników mają ~18-19 nm. Tyle że, dwa filtry (S/N 2540 oraz 3718) posiadają dokładnie ten sam wykres. Co stawia rzetelność tych drukowanych widm pod sporym znakiem zapytania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.