Skocz do zawartości

ES 30/82


Pathfinder

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

sprzedam okular Explore Scientific z serii 82° Ar i ogniskowej 30 mm.

Przyjemne szkło, co prawda ustępuje naglerom w widokach ale ma za to wygodniejszy ER (24mm)

Stan igła, bardzo mało używany.

W zestawie oczywiście pudełka i materiałowy woreczek. 

1100zł do niewielkiej negocjacji 

D1B1D3F3-8BE7-477A-A084-C3256ECE05BC.jpeg

F2E57416-5AFE-4B64-8D39-B81C80D55EB3.jpeg

F4AF48F9-4701-490C-B5CF-88174CD42F28.jpeg

30D38C87-8C63-45F3-B8D0-C96B6C37CAEF.jpeg

87A408B9-6919-4F31-B8B5-8E70437D4CA1.jpeg

EA30266B-FFAD-4D40-8AC8-30E6F248A17B.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem okazji patrzeć przez niego w 10” newtonie.

Używałem w 4” lunecie i parę razy w wpakowałem do synty 8 znajomego.

Do przeglądu nieba, szerokich pól i małych powiększeń nader przyzwoicie. 
Lepiej z takim polem to chyba tylko T5 ale nie w tej cenie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dziąsło napisał:

Jak ten okular będzie współpracowac z Newtonem 10cali?

Jeżeli jest to F5 to największy problem jest ze źrenicą przy takim okularze bo wynosi ona 6,1mm. Sam zastanawiałem się nad tym okularem, ale nie mam Bieszczadzkiego nieba i przy podmiejskim niebie taka źrenica generuje szare tło. Sory za OT ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wojt0000 napisał:

Jeżeli jest to F5 to największy problem jest ze źrenicą przy takim okularze bo wynosi ona 6,1mm. Sam zastanawiałem się nad tym okularem, ale nie mam Bieszczadzkiego nieba i przy podmiejskim niebie taka źrenica generuje szare tło. Sory za OT ;)

 

Bez przesady z tymi Bieszczadami.

Oczywiście nie wykorzystamy tego okularu na obrzeżach Warszawy natomiast przy wypadach na prowincję czy do okolicznych wioch, w przeglądach nieba i skanowaniu drogi mlecznej robi super robotę. 
Obserwuję z obrzeż trójmiasta przez apo f5.4 i nie miałem styczności z „szarym tłem” ale jestem młody, mam dobry wzrok i szybko adaptuję do ciemności. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pathfinder napisał:

Bez przesady z tymi Bieszczadami.

Oczywiście nie wykorzystamy tego okularu na obrzeżach Warszawy natomiast przy wypadach na prowincję czy do okolicznych wioch, w przeglądach nieba i skanowaniu drogi mlecznej robi super robotę. 
Obserwuję z obrzeż trójmiasta przez apo f5.4 i nie miałem styczności z „szarym tłem” ale jestem młody, mam dobry wzrok i szybko adaptuję do ciemności. 

 

 

Tylko takie F5.4 już wygeneruje źrenice na poziomie 5.6mm a nie 6.1mm a to już jest różnica.

Mam niebo 20.35 mag/arc sec2 i 30mm ze źrenicą 6,1mm było dla mnie nieakceptowalne. Natomiast źrenica 5.5mm którą uzyskiwałem w 8" z okularem 32mm była już w pełni akceptowalna.

Jak widać różnicę są małe, bo co to jest 0,6mm na źrenicy, a w obrazach różnica spora. Dlatego przy 10" i F5 zostałem z esem, ale 24mm z którym nie mam takich problemów :)

Oczywiście każdy sam musi tutaj wyrobić sobie opinię bazując na własnym doświadczeniu. Dodam też że odbiór dużych źrenic też zależy od instrumentu którym się posługujemy. Mam lornetkę 7x50 która ma źrenicę 7,1mm i tutaj nie mam problemów. Przy nowiu obrazy super, nawet pod takim niebem jakim dysponuje. Natomiast 10" zbiera nieporównywalnie więcej światła i przy większej źrenicy zbiera też nieporównywalnie więcej LP. Nie wiem jakie masz apo, ale przypuszczam że nie 10" ;)

Ale może już nie zaśmiecajmy wątku sprzedażowego bo zaraz zrobi się grubszy OT ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Esa kupuje więc nie ma chyba zagrożenia zaśmieceniem. Chętnie się douczę. Z zależności od konfiguracji moje szeroki szkła i 2 telepy to od 3,3 5 5 6,3 7 mm. 

Jaki efekt daje przekroczenie granicy 6mm i/lub minimalnego sensownego powiekszenia? W bortle 4 i rate jakoś 2.75 zawsze mam czarne niebo z tymi esami. Pomimo księżyca, latarni etc. Niebo wschodnie i poludniowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.