Skocz do zawartości

M44 pod Księżycem


tomchm

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem próba w ciężkich warunkach zanieczyszczenia świetlnego, tzn. zanieczyszczenia wywołanego przez naszego naturalnego satelitę. Fotografowany obiekt był stosunkowo blisko tarczy Łysego. M44 to obiekt znany i lubiany, więc na jego temat nie ma co się rozpisywać.

Jest to pierwsza tego typu próba dla mojego Canona EOS RP. Moim zdaniem wyszedł z niej nie najgorzej, ale na przyszłość w tak ciężkich warunkach przymknę obiektyw co najmniej o 1 EV i odpowiednio wydłużę czas naświetlania. Zastosowany czas naświetlania dla pojedynczej klatki był za niski, aby zapobiec pojawieniu się bandingu, aczkolwiek walczyłem z nim w obróbce. Astrosesja z ręcznym ustawieniem na biegun (bez wspomagania ASIAIR) i bez autoguidingu.

Tym razem pilnowałem się, aby nie przepalić gwiazd podczas obróbki.

Link do stacka: https://drive.google.com/file/d/191H53LTLMkxlG-OETtkHZ7MZiVoycz9w/view?usp=sharing

 

Niemodyfikowany Canon EOS RP, Canon 200mm f/2.8L przymknięty na f/4.0, SWSA, ISO 400 20s, 187x light, po 100x dark, flat i bias. 

Obróbka: DSS, PS

 

M44 pod Ksiezycem.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno czas naświetlania był stanowczo za krótki, ponieważ jest banding.

A gradienty... wniosek z tego, że fotografowany obiekt był za blisko Księżyca.

 

Ale to też jest pewna nauka. Tym bardziej cenna, że nadal jestem na etapie eksperymentowania z nowym aparatem i wiem już, czego i jak nie robić :) 

A wiedzieć, jak nie schrzanić, to też jest ważne dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gorze masz poziomy jasny pas. Dlaczego nie wiem. 

 

Flat nie koryguje winiety. Czy jest to powiazane z odlegloscia do Księżyca?  Watpie.

 

Pionowe pasy teoretycznie powinien zdjac bias. Rozumiem ze banding wychodzi, ale nie przy tak delikatnym rozciaganiu. Czemu kalibracja do nie usuwa? Nie wiem....

 

Ja wczoraj robilem sh2-261 ok 7st od Lysego i zdjecie jakos udalo sie ogarnąć,  bez zadnej spinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.