Skocz do zawartości
  • 0

ZWO ASI 120 mini - PHD2


Auron

Pytanie

Cześć, 

 

mam pytanie, czy ktoś z Was używa jakiś specjalnych preferencji ażeby dobrze prowadzony był guiding z pomocą kamerki ZWO ASI 120 mini?. Mam ją podłączoną do szukacza 9x50 mm, jęsli ktoś mógłby mi poradzić coś w tej kwestii to będę wdzięczny powiem, tyllko, że w sieci twierdzą, ze pracując z tą kamerką wykres szaleje, ale najważniejsze by mieć wartość Tot. był poniżej 1" z góry dziękuję za wszelkie porady. 

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
25 minut temu, Auron napisał:

Cześć, 

 

mam pytanie, czy ktoś z Was używa jakiś specjalnych preferencji ażeby dobrze prowadzony był guiding z pomocą kamerki ZWO ASI 120 mini?. Mam ją podłączoną do szukacza 9x50 mm, jęsli ktoś mógłby mi poradzić coś w tej kwestii to będę wdzięczny powiem, tyllko, że w sieci twierdzą, ze pracując z tą kamerką wykres szaleje, ale najważniejsze by mieć wartość Tot. był poniżej 1" z góry dziękuję za wszelkie porady. 

 

Pozdrawiam

 

 

Używam tej kamerki do prowadzenia i nigdy nie miałem z nią żadnych problemów ani nie musiałem się specjalnie zastanawiać nad jej ustawieniami. Guiding nie zawsze wychodzi poniżej 1" ale to ma niewiele wspólnego z kamerką tylko z wieloma innymi ważniejszymi kwestiami takimi jak: 

1) mechanika oraz jakość montażu

2) "cable management" 

3) odpowiednie wyważenie teleskopu

4) odpowiednie ustawienie na gwiazdę polarną

5) aktualne warunki nieba (seeing), chmury, mgły, etc

6) wiele innych...

 

No i czy możesz zdefiniować co to znaczy "wykres szaleje" ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mam qhy5l II mono - taki odpowiednik asi120mm (nie wiem czy mini ale chyba matryca ta sama).
Tak jak kolega wyżej wspomniał. Guiding to wiele czynników (przynajmniej u mnie). Ja robię tak że:


1. montaż mam idealnie wypoziomowany

2. kable szczepione, nie wiszą luzem, ale też nie są napięte jak ruszam osiami.

3. ustawiam na polarną pole masterem qhy (tak z grubsza)

4. łapie ostrość na polarnej maską lub programowo (czy to newtonem, czy APO) - też z grubsza - chodzi o to żeby mniej więcej wyciąg był wysunięty blisko idealnej ostrości.

5. dopiero wyważam bo środek ciężkości zmienia się jak się wysunie wyciąg (leciutko teleskop na wschodzie jest cięższy (ale nie na tyle żeby sam opadał, po prostu lżej idzie w dół niż przeciwwagi))

6. znajduje obiekt na niebie np. plate solving i synchronizuje teleskop w cdc.

7. parkuje go

8. łapie jeszcze raz polarną tym razem za pomocą qhy5L podłączonej do lunetki 32/130 i polar aligment w programie sharpcap

9. powtarzam punkt 8.

10. odpalam phd2 (gdy jest to pierwszy raz to robię kreatora profilu, żeby zrobił darki - nie wiem czemu lepiej mi działa wtedy. jak wbijam na sucho te same dane co w kreatorze to ten profil na sucho nie działa za dobrze)

11. robię kalibrację z meridian flipem (tylko raz to robię zaraz po stworzeniu profilu) - przy równiku niebieskim na W i E. (znajdziesz równik klikając "." w stellarium)

12. puszczam program z auto wyborem gwiazdy i patrzę na celownik i wykres. 

13. nie zmieniam póki co wartości hist oraz mnmo, a jedynie agresywność. Jeżeli RA lub DEC gibie za mocno się z każdą korektą to trzeba agresywność zmniejszyć. Ja mam obie na poziomie 50 i 60. Aha. i mam ustawioną korektę co 2 sekundy, żeby guiding nie walczył z seeingiem. Może spróbuje za jakiś czas 3 sekund. Może będzie jeszcze lepiej.

Ostatnio ściągnąłem nową wersję phd2 2.6.9dev4 i użyłem multi star guiding. Moim zdaniem lepiej trzyma montaż teraz.
Nie jest to może najlepszy wykres jaki widziała ludzkość, ale mi to wystarczy i jestem zadowolony. Pewnie mógłbym go ustawić któregoś razu jeszcze lepiej, ale tak się złożyło że na ostatniej sesji testowałem pierwszy raz multi star guiding i zrobiłem screena.

PS. 14. jak mimo to wykres RA jest nie za bardzo to popraw wyważenie przeciwwagą. 
PS2. Kiedyś używałem asystenta guidingu w phd2, ale często miałem tak że wykres RA i DEC szedł bardzo dobrze po czym wystrzeliwał w kosmos poza zakres, więc dałem sobie z tym asystentem spokój. Lepsze wrogiem dobrego.

 

153926351_557694198480257_9130511980841954705_o.png

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Tayson napisał:

@Auron w sumie na Twoje pytanie nie mozna sensownie odpowiedziec.

Czemu? Brak info o sprzecie poza wzmianka o specyfikacji guidera.

Aha.. no i tak. Istotna sprawa o której pisze @Tayson.
Np. mój cały setup waży ok 8kg na montażu o teoretycznej nośności 20kg

 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, wismat napisał:

Ja mam qhy5l II mono - taki odpowiednik asi120mm (nie wiem czy mini ale chyba matryca ta sama).
Tak jak kolega wyżej wspomniał. Guiding to wiele czynników (przynajmniej u mnie). Ja robię tak że:


1. montaż mam idealnie wypoziomowany

2. kable szczepione, nie wiszą luzem, ale też nie są napięte jak ruszam osiami.

3. ustawiam na polarną pole masterem qhy (tak z grubsza)

4. łapie ostrość na polarnej maską lub programowo (czy to newtonem, czy APO) - też z grubsza - chodzi o to żeby mniej więcej wyciąg był wysunięty blisko idealnej ostrości.

5. dopiero wyważam bo środek ciężkości zmienia się jak się wysunie wyciąg (leciutko teleskop na wschodzie jest cięższy (ale nie na tyle żeby sam opadał, po prostu lżej idzie w dół niż przeciwwagi))

6. znajduje obiekt na niebie np. plate solving i synchronizuje teleskop w cdc.

7. parkuje go

8. łapie jeszcze raz polarną tym razem za pomocą qhy5L podłączonej do lunetki 32/130 i polar aligment w programie sharpcap

9. powtarzam punkt 8.

10. odpalam phd2 (gdy jest to pierwszy raz to robię kreatora profilu, żeby zrobił darki - nie wiem czemu lepiej mi działa wtedy. jak wbijam na sucho te same dane co w kreatorze to ten profil na sucho nie działa za dobrze)

11. robię kalibrację z meridian flipem (tylko raz to robię zaraz po stworzeniu profilu) - przy równiku niebieskim na W i E. (znajdziesz równik klikając "." w stellarium)

12. puszczam program z auto wyborem gwiazdy i patrzę na celownik i wykres. 

13. nie zmieniam póki co wartości hist oraz mnmo, a jedynie agresywność. Jeżeli RA lub DEC gibie za mocno się z każdą korektą to trzeba agresywność zmniejszyć. Ja mam obie na poziomie 50 i 60. Aha. i mam ustawioną korektę co 2 sekundy, żeby guiding nie walczył z seeingiem. Może spróbuje za jakiś czas 3 sekund. Może będzie jeszcze lepiej.

Ostatnio ściągnąłem nową wersję phd2 2.6.9dev4 i użyłem multi star guiding. Moim zdaniem lepiej trzyma montaż teraz.
Nie jest to może najlepszy wykres jaki widziała ludzkość, ale mi to wystarczy i jestem zadowolony. Pewnie mógłbym go ustawić któregoś razu jeszcze lepiej, ale tak się złożyło że na ostatniej sesji testowałem pierwszy raz multi star guiding i zrobiłem screena.

PS. 14. jak mimo to wykres RA jest nie za bardzo to popraw wyważenie przeciwwagą. 
PS2. Kiedyś używałem asystenta guidingu w phd2, ale często miałem tak że wykres RA i DEC szedł bardzo dobrze po czym wystrzeliwał w kosmos poza zakres, więc dałem sobie z tym asystentem spokój. Lepsze wrogiem dobrego.

 

153926351_557694198480257_9130511980841954705_o.png

 

Cześć Wismat 

 

Dzięki za Twoją obszerną relację :) 

 

U mnie to wygląda następująco:

 

1. Montaż NEQ6 mam na pierze, ustawiony na polarną za pomocą SharpCap Pro (profil: Good) 

 

2. Używam Crtes du Ciel i eqmod ponieważ montaż mam tak podłączony do laptopa, alaignuje na giwazdy za pomocą właśnie eq mod i Cares 

 

3. Dzięki alajnacji trafiam w obiekty bez problemu, więc teraz czas na guding:

 

4. Kamerkę ZWO ASI 120 mini mam podłączoną do celestronowego szukacza 9x50mm ostrość ustawiam na gwiazdach tak, ażeby obraz ich był zbliżony do wartości punktowej.

 

5. Ustawiam auto wybór gwiazdy i zaczynam pracę z guiderem, niestety nie jest to idealna praca dzisiaj wieczorem planuję ponowną sesję więc podeślę printscreen jak to u mnie wygląda. 

 

6. Jak wspomniałem wartość sumaryczna powinna być poniżej 1" tak podają koledzy na forach u mnie jest 0.90"

 

7. Ściągnę phd wersję dev i zrobię multi star guiding zobaczymy jak z tym sobie da radę, rozumiem, że  jest tam taka opcja tak ?

 

Dzięki raz jeszcze i do napsiania po dzisiejszej sesji :)

 

Mój steup: Neq6 + TS 71/450 oraz Newton 200/800 i Celestron C11 + kamerka zwo asi 294 MC pro oraz Asi mini 120mm 

 

Pozdrawiam

Marcin

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Auron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Tayson napisał:

kalibracja phd?

Ale że ja? :) Chodzi o kalibrację montażu w phd2. Taki skrót myślowy.

@Auron tylko jak W phd2 będziesz sprawdzał update to ci powie że masz najnowszą wersję. Jak wejdziesz na stronkę i na download to też będzie po prostu 2.6.9. 
Dopiero jak wejdziesz w download i klikniesz na zaznaczone hiperłącze przejdziesz do nieoficjalnie wypuszczonych wersji gdzie jest dev4 z opcją multi star guiding.
Możesz spokojnie ściągnąć i zainstalować. Nie stracisz swoich dotychczasowych profili.

Swoją drogą ja zawsze staram sie ustawić polar aligment na excellent (żeby azymut i szer skakały około 00:00:10). 3 minut więcej roboty, a dużo daje.

 

phd2.png

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, wismat napisał:

Ale że ja? :) Chodzi o kalibrację montażu w phd2. Taki skrót myślowy.

@Auron tylko jak W phd2 będziesz sprawdzał update to ci powie że masz najnowszą wersję. Jak wejdziesz na stronkę i na download to też będzie po prostu 2.6.9. 
Dopiero jak wejdziesz w download i klikniesz na zaznaczone hiperłącze przejdziesz do nieoficjalnie wypuszczonych wersji gdzie jest dev4 z opcją multi star guiding.
Możesz spokojnie ściągnąć i zainstalować. Nie stracisz swoich dotychczasowych profili.
 

phd2.png

Dzięki za info :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.