Skocz do zawartości

Luneta obserwacyjna Vanguard 20x60-80


RZADKI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!!!

 

Moje pytanie nie jest związane z astronomia ,ale mam nadzieję że fachowcy od obserwacji i sprzętu mi wybaczą i pomogą . Lubię obserwować niebo (mam lornetę Kronos 26x70 ) ale pasjonuję się bardzo obserwacją samolotów pasażerskich lecących nad Polską na wysokościach przelotowych . Do tego celu używałem dotychczas Kronosa 26x70 ,ale powiększenie było niestety zbyt małe . Zakupiłem okazyjnie lunetę obserwacyjną (dla mysliwych ) Vanguard o regulowanym powiększeniu 20-60x . I tu pojawiły się problemy - przy powiekszeniach około 40-50x obiekt jest lekko rozdwojony i generalnie słabej jakości . Przy tych powiększeniach ( 40-50x) widzę mniej niż w moim Kronosie gdzie obserwacja to czysta przyjemność . Wiem że jakość obrazu nie może być super ,ale przyznam że spodziewałem się czegoś lepszego . Czy jest mozliwość jakiejś regulacji tel lunety ,aby poprawić jakość obrazu czy tak musi być ??? Czy np. wymiana okularu na stałoogniskowy coś by pomogła ???

 

Generalnie przez lornetę 26x widzę więcej szczegułów niż przy powiększeniu 40-50x w Lunecie -dlaczego ( pomijam tu kwestię dwuocznej obserwacji gdzie obiekt obserwowany wydaje się zawsze większy )

 

pozdr D.RZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że chodzi o lunetę ZRT?

jak tak to jest możliwość wymiany okularu na lepszy (wraz z ukladem optycznym)

taki "tuning" pozwoli na uzyskanie ostrego i jasnego obrazu a za razem zwiększy pole widzenia w lunecie.

jeśli posiadasz inną lunetę to skontaktuj się z jakimś dystrybutorem sprzętu optycznego który podejmie się przeróbki lub udzieli cennych wskazówek.

Może koledzy z forum wskażą Ci odpowiedniego fachowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!

 

Szanowny kolego Aurora nie jest to luneta ZRT . Firma Vanguard jest to znana firma jednak nie wsród astroamatorów . Srednica obiektywu tej lunety wynosi 80 mm a nie 20 jak piszesz .

 

20-60x80 oznacza że powiększenie jest zmienne od 20x do 60x a średnica obiektywu 80 mm czyli 8 cm . Jest to powszechnie znany sposób oznaczania parametrów sprzętu optycznego .

 

pozdr D,RZ

 

ps. Dodam też ze luneta ma szklaną optyke i zielonkawe warstwy antyodblaskowe . Jest także profesjonalnie wykonana .

Edytowane przez RZADKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!

 

Wszystkie soczewki są szklane i cały okular wykonany jest bardzo porządnie. Tym bardziej wydaje mi się że coś musi być nie w porządku gdyz jest to luneta obserwacyjna dla myśliwych (częste obserwacje o świcie i wieczorem) i powinna zapewniać bardzo dobrą jakość - a tak nie jest niestety . Po wykręceniu okularu widać wewnątrz lunety jakieś elementy regulacyjne -więc coś chyba mozna regulować . Oczywiście sam nie będę próbował .

 

pozdr D.RZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!

 

Kolego McArti - jeśli zawsze udzielasz tak treściwych porad to lepiej nie pisz nic . Oczekiwałem pomocy i ją dostałem bynajmniej nie od ciebie . Jeśli nie wiesz na czym polegała okazja to nie pisz bzdur . Jeśli nie domyslasz się co może być przyczyną złego obrazu ( na pewno nie jest to trwałe uszkodzenie - optyka w idealnym stanie) to takimi wypowiedziami wydajesz opinie tylko sobie.

 

D.RZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!

 

Kolego McArti  - jeśli zawsze udzielasz  tak treściwych porad to  lepiej nie pisz nic  . Oczekiwałem  pomocy  i ją dostałem  bynajmniej nie od ciebie . Jeśli nie wiesz  na czym polegała okazja  to nie pisz bzdur . Jeśli nie  domyslasz się co może być przyczyną  złego obrazu  ( na pewno nie jest to  trwałe uszkodzenie -  optyka w idealnym stanie) to takimi wypowiedziami  wydajesz opinie tylko sobie.

 

D.RZ

 

Bez przesady Rzadki. Vanguard to nie jest żadna światowa firma. A jak nie znasz poczucia humoru McArtiego to nie komentuj w taki sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byłem ostatnio u Janusza w pracowni to akurat justował ZRT, chyba klienta powierzone do przeróbki które dawało podobne objawy dwojenia obrazu przy dużych powiększeniach, Janusz coś mówił o naprężaniach i dwójłomności w obiektywie ale mnie nie wiele to mówi, skontaktuj sie z nim w tej sprawie pod www.astrokrak.pl tam jest jego mail bo tu nie może Ci odpowiedzieć z powodu konfliktu z radą, nawet PW ma zablokowane.

Często korzystam z rozległej wiedzy i porad Janusza, to dobry fachowiec z wieloletnim doświadczeniem sprzętowym i obserwacyjnym, napewno Ci pomoże a jak nie na tym to udziela sie jeszcze na innych forach.

Edytowane przez Jarzyna B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specem od optyki to ja nie jestem, ale trochę doświadczenia z podobna lunetką, tylko mniejszą, miałem [20-60x60]. Generalnie obrazy przy dużym powiększeniu były kiepskie, chociaz nie było historii typu rozdwojenie obrazu. Po cześci to sprawa konstrukcji optyki [krótkoogniskowy obiektyw plus prosta konstrukcja zooma w okularze.

W Twoim przypadku może być problem w zamocowaniu któregoś elementu, zarówno obiektywu, jak i soczewek okularu/zooma [bądż odwracacza obrazu jeśli jest soczewkowy]. tylko fachowiec lub osoba z doświadczeniem w grzebaniu w lornetkach/lunetkach/obiektywach może to obadać dokładnie. Ale możesz próbowac samemu czy np. efekt rozdwojenia silnie reaguje przy kręceniu samym pokrętłem zooma albo ostrości czy tez poprostu płynnie narasta z powiększeniem itd. -może to podpowie gdzie jest wadliwy element. Może chodzić zarówno o jakiś luz, jak i krzywe/za luźne gniazdo jakiejś soczewki, lub zbyt silne skęcenie w przypadku mocowania obiektywu. Może się to da usunąć, może nie, najpierw trzeba stwierdzić, jaka jest przyczyna. We własnym zakresie najłatwiej sprawdzić luzy cześci okularowej/zoom, tylko nie przesadzaj z rozbieraniem optyki, bo potem mogą być problemy. W mojej lunecie pamietam latała luzem jakaś niedokręcona śrubka [wewnątrz układu focusera chyba], choć nie miało to wpływu na działanie optyki. Moze u Ciebie tez znajdzie sie jakiś oczywisty defekt, widoczny od razu nawet dla niefachowca. Jesli nie -no to zostaje Płeszka albo Poruczko, moze jakiś serwis foto-optyczny...

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!

 

Kolego McArti  - jeśli zawsze udzielasz  tak treściwych porad to  lepiej nie pisz nic  . Oczekiwałem  pomocy  i ją dostałem  bynajmniej nie od ciebie . Jeśli nie wiesz  na czym polegała okazja  to nie pisz bzdur . Jeśli nie  domyslasz się co może być przyczyną  złego obrazu  ( na pewno nie jest to  trwałe uszkodzenie -  optyka w idealnym stanie) to takimi wypowiedziami  wydajesz opinie tylko sobie.

 

D.RZ

 

Rozumiem twoje rozgoryczenie. Mój post niebył wcale żartem(stosowny emot) niewiem na czym polegała okazja. wiem natomiast, że produkt docelowy nie powinien przy 40x dawać wadliwego obrazu. Niewiem czy sprzedający wiedział o tym czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!

 

Więc tak : Przy powiększeniach do 40x obraz jest żyleta . Nie mam do niego zastrzeżeń . Powyzej zaczynają się problemy :

- nie można ustawić idealnej ostrości (obraz jakby za mgłą )

- jest jakby rozdwojony i coraz bardziej zamglony w miarę zwiekszania poweru .

- przy powiększeniu maksymalnym jest już sporo tej mgły aberu i rozdwojenia .

 

pozdr D,RZ

Edytowane przez RZADKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli to plynny zoom 20-60x to stawiam na nieosiowosc optyki okularu na wyzszych powiekszeniach, najprawdopodobniej tuleja w ktorej pracuje zoom ma jakies luzy na maksymalnym wysuwie lub cos sie rozkrecilo... Mialem kiedys podobny problem z celownikiem do wiatrowki o plynnym zoomie 4-15, na maksymalnym powiekszeniu obraz byl do niczego i rozdwojony, po rozkreceniu lunetki okazalo sie ze poluzowaly sie sruby justujace os optyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.