Skocz do zawartości

M101, przygotowania do wiosny cz. 3.


warpal

Rekomendowane odpowiedzi

Drogi Pawle,

wyszło pięknie! Bardzo sympatyczny taki nieco szerszy kadr. Widzę, że uporałeś się z flatami :)

 

Uroczo prezentują się te małe galaktyki rozsiane po całym kadrze np. ustawiona krawędzią NGC 5422.

 

Pozwolę sobie powalczyć jeszcze z Twoim materiałem, ale chyba nic więcej z tego nie wyciągnę. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tuvoc napisał:

Drogi Pawle,

wyszło pięknie! Bardzo sympatyczny taki nieco szerszy kadr. Widzę, że uporałeś się z flatami :)

 

Uroczo prezentują się te małe galaktyki rozsiane po całym kadrze np. ustawiona krawędzią NGC 5422.

 

Pozwolę sobie powalczyć jeszcze z Twoim materiałem, ale chyba nic więcej z tego nie wyciągnę. 

Dzięki,

 

Walczę właśnie z drugą serią i coś nie do końca jest tak.

Nie wiem, może to dlatego, że już była "palona" przy Księżycu.

 

Mam nadzieję, że Ci się uda.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14 godzin temu, warpal napisał:

Dość sympatycznie (moim zdaniem) wyszła NGC5474, galaktyka karłowata, odkryta przez W. Herschela w 1788, z grupy galaktyk M101 i prawdopodobnie przez nią "zdewastowana".

 

Sympatycznie wyszło wszystko, tzn. kadr w tej skali jest bardzo ciekawy, bo pokazuje wiele obiektów galaktycznych.

Materiał jest całkiem niezły, choć tło od LP jest potężne. Gradienty do wytrzymania. No i ten gain 180! ;) Ciekaw jestem, czy podzielasz moje spostrzeżenie w sprawie tego gaina, tzn. że mniej szumi. Zauważam też lekką niebieską aberrację chromatyczną na białych gwiazdach. A może to nie aberracja?...

 

Mam natomiast małe "pretensje" do obróbki, głównie do kolorów. Wszystko poleciało na niebiesko. Ale ponieważ dałeś stacka, to swoje uwagi wyrażam poniżej przez propozycję obróki (głównie kolorystyczną, ale nie tylko). Mam nadzieję, że mi wybaczysz tę śmiałość... ;)

 

M101_crop_3600_2700_final_resize_2000_1500.thumb.jpg.3110ee353835a458e061381ca52b4931.jpg

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, diver napisał:

Sympatycznie wyszło wszystko, tzn. kadr w tej skali jest bardzo ciekawy, bo pokazuje wiele obiektów galaktycznych.

Materiał jest całkiem niezły, choć tło od LP jest potężne. Gradienty do wytrzymania. No i ten gain 180! ;) Ciekaw jestem, czy podzielasz moje spostrzeżenie w sprawie tego gaina, tzn. że mniej szumi. Zauważam też lekką niebieską aberrację chromatyczną na białych gwiazdach. A może to nie aberracja?...

 

Mam natomiast małe "pretensje" do obróbki, głównie do kolorów. Wszystko poleciało na niebiesko. Ale ponieważ dałeś stacka, to swoje uwagi wyrażam poniżej przez propozycję obróki (głównie kolorystyczną, ale nie tylko). Mam nadzieję, że mi wybaczysz tę śmiałość... ;)

 

 

Dzięki!

Tutaj niestety na tło składa się wszystko czego nie chcemy - przede wszystkim wilgoć, która pięknie transmituje LP z Krakowa i światło Księżyca.

Co do gain'u - chyba było łatwiej jakoś wybrnąć z tej "sieczki" składającej się na tło.

Czy aberracja? - jeszcze nie wiem. Usiłuję ustawić właściwą odległość matrycy do flattener'a i jeszcze parę mm muszę odjąć, Jak będzie w miarę idealnie, to się przekonam.

 

Twoje pretensje są całkowicie uzasadnione - chyba za bardzo zasugerowałem się zdjęciami referencyjnymi i chodziło mi o uzyskanie ramion galaktyki w odcieniu niebieskim.

Wybaczam :). Świetnie sobie poradziłeś. Dziękuję, że Ci się chciało!

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, warpal napisał:

chodziło mi o uzyskanie ramion galaktyki w odcieniu niebieskim.

 

Też widziałem takie referencje. Ja tę obróbkę robiłem korzystając ze StarNeta, żeby osobno obrabiać galaktyki, a osobno gwiazdy. W ten sposób gwiazdy kolorystycznie nie ucierpiały. Trochę ciągnąłem M101 do niebieskiego (właśnie ze względu na te ramiona) ale nie przesadzałem, bo wychodziła mi szumiąca niebieska sieczka. Więc u mnie wyszło tylko delikatnie niebieskawo.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, diver napisał:

 

Też widziałem takie referencje. Ja tę obróbkę robiłem korzystając ze StarNeta, żeby osobno obrabiać galaktyki, a osobno gwiazdy. W ten sposób gwiazdy kolorystycznie nie ucierpiały. Trochę ciągnąłem M101 do niebieskiego (właśnie ze względu na te ramiona) ale nie przesadzałem, bo wychodziła mi szumiąca niebieska sieczka. Więc u mnie wyszło tylko delikatnie niebieskawo.

Dzięki za kolejną radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marvaz, @Tuvoc - dzięki! Fajnie Wam wyszło.

W dniu 7.03.2021 o 10:44, Marvaz napisał:

Focisz FSQ a gwiazdy masz jak z taniego dubletu ;)

Tak to jest... Sprzętem jeszcze trzeba umieć się posługiwać :( Staram się prawidłowo ustawić odległość matrycy do flattener'a. W tym wypadku było parę mm za dużo. Ale to wszystko w ramach przygotowań do wiosny ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minutes ago, warpal said:

@Marvaz, @Tuvoc - dzięki! Fajnie Wam wyszło.

Tak to jest... Sprzętem jeszcze trzeba umieć się posługiwać :( Staram się prawidłowo ustawić odległość matrycy do flattener'a. W tym wypadku było parę mm za dużo. Ale to wszystko w ramach przygotowań do wiosny ;)

Raczej mialem na mysli kwestie obrobki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, warpal napisał:

Patrząc na Twoje wyniki, to jednak dalej niż ja. Serio.

Raptem rok z okładem coś tam dłubię, więc co ja tam się znam :D Postaw mnie przed swoim sprzętem to będę jak małpa z brzytwą :P

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.