Skocz do zawartości

Kątówka dielektryczna Explore Scientific 2" karbon


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedam kątówkę lustrzaną dielektryczną Explore Scientific 2" z karbonowymi ściankami. Taką jak ta:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2716&lunety=Nasadka%20k%20towa%2090%20stopni%202%20Explore%20Scientific%20dielektryczna%2099%20karbonowy%20korpus

Stan znakomity, jestem pierwszym właścicielem, mam oryginalne pudełko i papiery zakupowe.

Cena - 650 PLN z wliczoną moją wysyłką paczkomatem InPost.

kątówka-ES_01_IMG_4198.jpg

kątówka-ES_02_IMG_4199.jpg

kątówka-ES_03_IMG_4200.jpg

kątówka-ES_04_IMG_4201.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sprzedaż chwilowo wstrzymana - przypomniałem sobie, że kątówka ma mały kiks.

 

Otóż jest to kątówka z możliwością kolimacji lustra małymi śrubkami zamontowanymi od spodu obudowy. Ale gdy się zbyt mocno te śrubki dokręci, można łatwo zerwać otworki, w których są dwie śrubki mocujące plastikową oprawę lusterka do obudowy.

 

Gdy tą kątówkę kupiłem, kilka lat temu, nie wiedziałem o tym, i o mało co bym jeden z otworków do mocowania zerwał. Obecnie nie jest pęknięty, ale naciągnięty. Załączam zdjęcia.

 

Zabezpieczyłem oba otworki klejem, i wszystko się ładnie trzyma - przez parę lat używałem tej kątówki bez żadnych problemów. Ale daję o tym dać znać, żeby ewentualny kupujący miał świadomość co i jak :) Zwłaszcza że nie wiedząc o tym, jak lusterko jest zamontowane, można bardzo łatwo całkiem uszkodzić oprawę.

 

Skontaktowałem się dzisiaj z serwisem Explore Scientific w USA, zobaczymy co powiedzą - ponoć w Stanach wysyłali klientom metalowe oprawy lusterka, na zamianę zamiast uszkodzonych plastikowych :)

mirror_holder_01_IMG_4460.JPG

mirror_holder_03_IMG_4452.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprężyn ani niczego innego, lusterko jest włożone w oprawę, która je trzyma od góry a sama jest przykręcona dwoma śrubkami do podstawy. Dokręcanie śrubek kolimacyjnych odpycha lusterko w oprawie od podstawy, co dość szybko grozi zerwaniem dziurek w oprawie. Jutro porobię fotki i wrzucę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zapowiedzią - wrzucam fotki rozbebeszonej nasadki. Lustro ma ok. 7 mm grubości, jest to owal. W razie dalszych pytań proszę pisać. Póki co serwis ES zaproponował mi wykupienie członkostwa Premium Alliance za 99$, wtedy chętnie mi naprawią nasadkę :D Na pytanie czy nie można kupić samej oprawki lusterka - na razie nie odpisali. Zdaje się, że trzeba będzie poprosić o pomoc któregoś kolegę z drukarką 3D :)

IMG_4464_copy.jpg

IMG_4465_copy.jpg

IMG_4466_copy.jpg

IMG_4472_copy.jpg

IMG_4473_copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zdjecia i odpowiedz, na końcówkach śrub kolimacyjnych widać chyba teflonowe białe podkladki izolujace bezpośredni kontak śruby ze szkłem ? Podaj jeszcze dwie srednice elipsy... ostatnio porównywałem nasadkę chinska 1.25' lustro z 2'  lustro- nasadka: made in Poland no i lustra są prawie takich samych wymiarów...

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gdzieś takie mocowanie lusterka. W swojej nasadce wyrzuciłem je, a samo lusterko przykleiłem na śrdku taśmą dwustronną Tessa. Kolimacja działała idealnie i co najważniejsze trzymała. Z oryginalnym mocowaniem nie wiem czemu po jakimś czasie trzeba było korygować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pawlik napisał:

Mam gdzieś takie mocowanie lusterka.

 

Hmm, a może chciałoby ono zmienić właściciela...? ;)

 

2 godziny temu, Pawlik napisał:

a samo lusterko przykleiłem na śrdku taśmą dwustronną Tessa.

 

Kurczę, to wydaje się być genialny pomysł... Przecież są taśmy dwustronne właśnie do mocowania luster - czyli idealnie do takiego zastosowania. Choć miałbym tu jedną wątpliwość - grubość taśmy jest na tyle duża, że lustro jest nieco wyżej niż oryginalnie, a to powoduje, że promienie po odbicu (zakładając kąt prosty) nie wychodzą już w centrum otworu w kątówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Piotr K. napisał:

Hmm, a może chciałoby ono zmienić właściciela...? ;)

znalazłem. Jak widać na fotce w jednym miejscu oprawa jest lekko nadtopiona - to wtedy przekonałem się ta nasadka w oryginalnej konfiguracji nie nadaje się do obserwacji Słońca w projekcji okularowej. 

Mimo nadtopienia wszystko powinno nadal pasować. 

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr K. napisał:

 

Hmm, a może chciałoby ono zmienić właściciela...? ;)

 

 

Kurczę, to wydaje się być genialny pomysł... Przecież są taśmy dwustronne właśnie do mocowania luster - czyli idealnie do takiego zastosowania. Choć miałbym tu jedną wątpliwość - grubość taśmy jest na tyle duża, że lustro jest nieco wyżej niż oryginalnie, a to powoduje, że promienie po odbicu (zakładając kąt prosty) nie wychodzą już w centrum otworu w kątówce.

Wydaje mi sie ,ze w przypadku lustra istotne jest by położenie owego obejmowało pelne 2 cale na wlocie i wylocie a "srodki" sa tu raczej drugorzędne... w czasie klejenia- lustra musisz wkleic je w równych odleglosciach do  boków podłoża. 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2021 o 23:22, YOKER napisał:

Wydaje mi sie ,ze w przypadku lustra istotne jest by położenie owego obejmowało pelne 2 cale na wlocie i wylocie a "srodki" sa tu raczej drugorzędne...

A wg mnie wręcz przeciwnie - co starałem się pokazać na załączonym schemacie. Jeśli lustro będzie pod prawidłowym kątem 45*, ale za wysoko, promienie wypadające będą zbyt wysoko, i nie trafią centralnie w soczewki okularu. Można to sobie dokolimować, tak żeby w punkcie wyjścia było OK, ale wtedy promienie będą biec skośnie, więc dawane obrazy będą nieprawidłowe. Przynajmniej o ile ja to dobrze rozumie :)

kątówki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2021 o 22:17, Pawlik napisał:

Jak widać na fotce w jednym miejscu oprawa jest lekko nadtopiona

 

A czy mógłbyś zrobić fotkę z boku? Tak żeby było widać, jak wyglądają dziurki trzymające oprawkę na śrubkach, oraz jak duże "wgłąb" jest to nadtopienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2021 o 14:55, Piotr K. napisał:

A wg mnie wręcz przeciwnie - co starałem się pokazać na załączonym schemacie. Jeśli lustro będzie pod prawidłowym kątem 45*, ale za wysoko, promienie wypadające będą zbyt wysoko, i nie trafią centralnie w soczewki okularu. Można to sobie dokolimować, tak żeby w punkcie wyjścia było OK, ale wtedy promienie będą biec skośnie, więc dawane obrazy będą nieprawidłowe. Przynajmniej o ile ja to dobrze rozumie :)

kątówki.jpg

wątpię by jakiekolwiek nasadki były ustawione źrenicami wyjściowymi/wejsc. tak osiowo ustawione.

jeśli otwory nie sa centryczne, współosiowe- odbiciowo to szift lustra niewiele tu zmieni.... w przypadku pryzmatu gdzie musza być zachowane katy/Kąt graniczny całkowitego wewnętrznego odbicia, etc./ to by się zgadzało ... ale przecież lustro jest wycięte z dowolnego kawałka bryły i raczej odbicie nie musi spełniać takich kryteriow jak w przypadku pryzmatu ...

a wiec jeśli jest na tyle duże by objąć pracą calą cele 1.25" czy tez 2" to to czy środek odbicia wypadnie trochę niżej albo wyżej nie będzie miało wpływu na jakość obrazu.

ale mogę się mylić to tylko rozważania teoretyczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogłoszenie aktualne. Sprzedam kątówkę Explore Scientific 2" dielektryczną z karbonowymi ściankami, taką jak ta:

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2716&lunety=Nasadka k towa 90 stopni 2 Explore Scientific dielektryczna 99 karbonowy korpus

 

Otworki w oprawce lusterka są trochę naciągnięte - widać na zdjęciach w poprzednich postach. Dlatego dorzucam jako zapas oprawkę udostępnioną mi przez kolegę @Pawlik , za którą bardzo dziękuję :) Oprawka ma jeden brzeg lekko nadtopiony, co nie zmienia faktu, że jest w 100% sprawna. Ogólnie cała kątówka jest sprawna, używałem jej bezproblemowo przez kilka lat.

 

Nowa lepsza cena - 550 PLN z moją wysyłką :)

katowka_oprawka_IMG_4537.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.