Skocz do zawartości

M81 i M82 + Drizzle


tomchm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Pogoda nie oszczędzała mnie ostatnio i mój ostatni wypad również nie należał do wyjątków. Nastawiłem się na 3h astrosesji, w praktyce były jedynie 2h. Do tego doszło silne zanieczyszczenie światłem sztucznym jak i naturalnym (Księżyc).

Niemniej tym razem próbowałem swoich sił z użycie algorytmu Drizzle. Po przeczytaniu teorii na jego temat doszedłem do wniosku, że moim astrosprzętem będę miał szansę na uzyskanie konkretnych rezultatów. Efekty widać na zdjęciu. Niestety, nie wszystko poszło do końca tak jak chciałem i gwiazdy są dalekie od ideału, ale moim zdaniem nie one na prezentowanym zdjęciu są najważniejsze.

 

SWSA, niemodyfikowany Canon RP, Canon 200mm f/2.8L przymknięty na f/4.0, ISO 1600 1 min., 129 x light, po 100 x dark ,flat i bias.

Obróbka: DSS (+ Drizzle 3x), PS.

M81_82_crop.jpg

Edytowane przez tomchm
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Styl stylem, ale tło nadaje się do kapitalnego remontu.

Zgadzam się - ale nadal uczę się obróbki. Poza tym Drizzle zawsze zwiększy widoczność szumu na zdjęciu, zaś z kolei silne odszumianie zrobi z tła mydło. Z dwojga złego postanowiłem zostawić ten szum. Robienie tła nienaturalnie czarnego też nie podobało mi się, więc ten szum postanowiłem zostawić.

 

W którą stronę bym nie poszedł, to będzie źle. Ale Drizzle sprawił, że zupełnie inaczej patrzę na możliwości swojego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

flat nie dziala kolo ngc3077, a do tego jak dla mnie ostrosc mocno odpłynęła. 

z ta ostrościa to chyba juz nie pierwszy raz. dobrze pamietam? chyba ze stack dales juz po cropie.

 

Przy 200mm z drizzle x3 to ja bym się więcej ostrości nie spodziewał. Właściwie warto byłoby zrobić porównanie bez drizzle. Czy to w ogóle coś wnosi przy sprzęcie, gdzie optyka jest najsłabszym ogniwem, a nie sensor? 

 

Co do koloru galaktyk - rzecz gustu najłatwiejsza do zmiany. Chciałem tylko pokazać, że można delikatniej potraktować szumy. Pół roku temu sam przeginałem z Topazem. Zastanawiam się, czy wciąż to robię, skoro w ogóle go używam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.