Skocz do zawartości

Filmy ".avi" z kamery Omegon + Autostakkert


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Postanowiłem zabrać się nieco za fotografowanie Księżyca i planet.

Kupiłem kamerę kolorową Omegon VeLOC 290 (piksel 2,9 mikrometra)

Zainstalowałem program AstroPhotoCapture ze strony Astroshopu

Zainstalowałem AutoStakkert

...i mam problem :(

Przy próbie otwarcia filmu avi zrobionego Omegonem, AutoStakkert mówi mi, że jest błąd formatu, jak na printscreenie poniżej:

image.thumb.png.a501f52ad7bccbc06a59d7ecb2fc0f31.png

Ramka mówi mi, że "file format: jpg", co oczywiście nie jest prawdą.

Napisałem mail do autora AutoStakkerta, i odpisał mi, że:

 

Hi Marcin,

I think it's a problem in the file format indeed, but I don't understand what exactly. Could you try converting the files with PIPP (https://sites.google.com/site/astropipp/)? Possibly that will support the file format that comes out of the AstroPhotoCapture software.

Additionally, I would suggest trying other capturing software, e.g., FireCapture would probably support your camera, and is used by many astrophotographers.
 

Clear skies,

Emil

 

- zainstalowałem PIPP, ale nie mam pojęcia co z tym zrobić

- zainstalowałem FireCaptute, ale nie mam tam możliwości wyboru kamery Omegon.

Macie jakieś pomysły tak pchnąć to bardziej do przodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Marcin_G napisał:

zainstalowałem PIPP, ale nie mam pojęcia co z tym zrobić

- zainstalowałem FireCaptute, ale nie mam tam możliwości wyboru kamery Omegon.

PIPP:
W pierwszej zakładce, jakie się otwiera (Source Files -> Image files) powinna być lista plików, gdzie musisz przeciągnąć swój avi

potem wybierasz zakładkę Output Options i wybierasz output avi (pewnie domyślny).
Następnie Do Processing i tam chyba jest "Start processing"

Spróbuj tego! :)
 

 

A co do Firecapture - to nie wiem, ale słyszałem, że SharpCap otwiera te kamery Omegona :)

Może FireCapture też otworzy, tylko jako ZWO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Filmy ".avi" z kamery Omegon + Autostakkert
3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

PIPP:

Spróbuj tego! :)
 

 

A co do Firecapture - to nie wiem, ale słyszałem, że SharpCap otwiera te kamery Omegona :)

Może FireCapture też otworzy, tylko jako ZWO?

Zadziałało i PIPPem - dzięki. 

FireCapture nie chce z

obaczyć Omegona jako ZWO :( Ale wygląda na to, że przez PIPPa będę mógł otwierać filmy z Omegona. Napisałem to twórcy FireCapture, czy widzi jakąś opcję by Omegony były widoczne w tym programie. Zobaczymy co odpowiedzą mi

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, pchamy ten wózek dalej:

W grze "stacking i avikowanie" przeszedłem na razie trzy komnaty:

- daję radę zrobić avika (kolorystyka księżyca jest OK)

- otwieram go w PIPPie aby potem

- odpalić Autostakkerta i postakować najlepsze klatki.

Niespodzianką po wjeściu do czwartej komnaty jest kolorystyka TIFF-ów, które są zielkonawe, choć avik ma kolorystykę poprawną.

Poniżej printscreen z odtwarzania filmu, gdzie kolory są OK

Printscreen z Autostakkerta, gdzie ten sam film jest już zielony

oraz jpeg zrobiony z tiffa, który też jest zielony :(

 

Pomożecie?

image.thumb.png.d26d83bda4065174f87436674d59b2fe.pngimage.thumb.png.269de17810b4409ca96a266375ad2eb7.png

księzyc-zielony.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję:

nagrałeś avika w trybie raw, bez debayeryzacji i w PIPP też nie debeyeryzowałeś (a i ten skrin z filmu wygląda jak raw), a w AS po prostu masz wybrany nie ten wzór maski Bayera (domyślnie jest na auto i program powinien rozpoznać, ale czasem mu nie wychodzi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Zgaduję:

nagrałeś avika w trybie raw, bez debayeryzacji i w PIPP też nie debeyeryzowałeś (a i ten skrin z filmu wygląda jak raw), a w AS po prostu masz wybrany nie ten wzór maski Bayera (domyślnie jest na auto i program powinien rozpoznać, ale czasem mu nie wychodzi).

Jeśli w programie obslugującym kamerę wybiorę ustawienie RGB, to obraz mam zielonkawy. Jeśli wybiorę RAW, kolory są OK. Przy okazji pytanie: mam do wyboru okienko HCG i LCG (coś jakby High i Low) - co to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Marcin_G napisał:

Jeśli w programie obslugującym kamerę wybiorę ustawienie RGB, to obraz mam zielonkawy.

Gdzieś powinny być ustawienia balansu bieli/kolorów.

 

18 minut temu, Marcin_G napisał:

Przy okazji pytanie: mam do wyboru okienko HCG i LCG (coś jakby High i Low) - co to jest?

High/Low Conversion Gain. Na przykładzie ASI462MC - LCG jest po lewej stronie wykresu, poniżej gainu 80, powyżej elektronika przestawia się w tryb HCG. LCG umożliwia wykorzystanie całej studni (więc i daje maksymalną możliwą rozpiętość tonalną), ale kosztem większego szumu odczytu; HCG - mniejszy szum odczytu przy dynamice zbliżonej do tej z LCG, ale za to studnia jest mniejsza.

Możesz to sobie dowolnie przestawiać ręcznie? Czy po prostu jak ustawisz LCG to masz niski gain, a jak HCG - to wysoki?

462_FW_EG_DR_RN_new-655x1024.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obraz jest wystarczająco jasny, to może być LCG, czyli niski gain. A jak nie, to HCG.

Oczywiście jasność będzie zależeć od czasu naświetlania, a generalnie w fotografii planetarnej zależy nam, żeby był krótki (kilkadziesiąt milisekund albo mniej), bo seeing. Ale tak naprawdę gain nie ma aż tak dużego znaczenia, bo zbieramy setki czy tysiące pojedynczych ekspozycji, więc da się z tego ulepić sensowny obraz nawet jak dynamika każdej z tych ekspozycji będzie niewielka (czyli jak ustawimy wysoki gain, a nawet jak będziemy zapisywać w formacie ośmiobitowym - co z kolei pomaga oszczędzać miejsce na dysku i może dać więcej klatek na sekundę).

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.