Skocz do zawartości

HEQ5 Pro - problem z guidowaniem


Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, orlen napisał:

info z jaka dokładnościa ustawiasz na biegun raczej nic tu się nie wymyśli

Ustawienie na polarną wpływa na błąd deklinacji - w skrócie, gwiazda ucieka na północ lub południe.

 

@Mikołaj Woźniak Oba wykresy powinny iść przy linii 0 - jak to ma miejsce u isset'a. PHD wysyła informację do montażu o konieczności wykonania korekt i albo te korekty nie dochodzą (uszkodzenie np kabla lub pinu we wtyczce ST4) albo montaż ma mechaniczną blokadę przed zastosowaniem korekty (albo w środku korpusu albo przyczyna zewnętrzna, jak np wiszące i ciągnące kable). W Twoim przypadku obstawiałbym jeszcze jedną rzecz: źle przeprowadzoną kalibrację.

Po pierwsze wyłącz (jeśli masz włączone) w ustawieniach pod mózgem w PHD, że "zakładasz, że DEC jest prostopadłe z RA" - nie pamiętam zakładki ale znajdziesz. Po drugie wykonaj kalibrację w okolicy 0 deklinacji +/- 20* bo ta kalibracja, któej screen wrzuciłeś jest DALEKA od poprawności.

 

 

42 minuty temu, Mikołaj Woźniak napisał:

Chyba wiem skąd te ciągłe korygowanie.

Korekcje są dlatego, że gwiazda nie wraca na środek krzyża. Żaden star align nie ma tutaj nic do gadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, orlen napisał:

Paweł nie do końca rozumiem jaki jest cel tego komentarza? 

Bleh, temat tyczy się dwóch osi a nie jednej - nie wiem dlaczego zakodowałem sobie tylko błąd w RA. 

 

Tak więc celu brak :-) niech zostanie informacyjnie tylko

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka klatek, tak wiem, że to nie najlepsze fotki a na matrycy jest plama :)

exposure time ~300s

zdjęć setupu niestety nie mam

a na polarną gwiazdę ustawiam się przez lunetkę w samym montażu

sam obstawiam wyważenie albo proces kalibracji, aktualnie znów jestem za granicą także na koniec roku, będę testował dalej ;)


dzięki za wszystkie uwagi, najważniejsze, że jestem dalej niż byłem i, że coś zaczęło działać xD :drinks:

_DSC7105.thumb.JPG.33e5bd69dcb990a0815968d681a210e6.JPG

_DSC7104.thumb.JPG.c7de8ba1ed26bb47226675639764ff03.JPG_DSC7103.thumb.JPG.b8cb5dfee70aa7aa5aa7d2512ca25f61.JPG

Edytowane przez Mikołaj Woźniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mikołaj Woźniak napisał:

że jestem dalej niż byłem i, że coś zaczęło działać xD 

 

Gratuluję, że jesteś dalej niż byłeś! :) Ale z efektu zdecydowanie nie powinieneś być zadowolony, bo gwiazdki jadą tak, jakbyś miał rotację pola względem punktu usytuowanego gdzieś w lewym narożniku kadru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał:

jakbyś miał rotację pola względem punktu usytuowanego gdzieś w lewym narożniku kadru.

To nie jest rotacja pola ale koma, która powstała najpewniej z braku prostopadłości matrycy z torem optycznym. Rotacja pola uwydatnia się oglądając klatki jedna po drugiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Hej, mam 2 kolejne pytania :)

1. Kupiłem redcata 51 i testowałem na nim autoguiding z moim montażem heq5. Czy takie zdjęcie jest wykonane poprawnie i czy autoguiding działa dobrze?


Redcat 51 autoguding 500s.fit [dodałem fit bo mam jakieś problemy z exportem fit>tif>jpg]

1109729169_redca51autoguiding.jpg.a5d783385ac03196b23049c3ddb66b6b.jpg
1498346355_redcat51.png.393778cbc257010f80c0c4eb3c4cd47d.png

tutaj m42 z redcata 51:
273327513_6982179675156382_4790821637673290818_n.thumb.jpg.57eb65ff729e516da26f99cec83399c3.jpg

2. Mam też nowe zdjęcie i mniej korekt podczas autoguiding z newtona 200/1000. Zaznaczam też, że zdjęcie jest wykonane bez korektora komy, którego nie posiadam.

Czy jeśli chodzi guding newtona to jest lepiej czy tak samo źle?
Czy to kwestia optyki albo korektora komy czy może za dużej wagi zestawu?
1261418128_n200-300s.thumb.jpg.2fe9d2372d1813b0d2367d04894ff360.jpg
720824776_newtonn200-2.png.10751b071b9fb217914dbf93bfa680c9.png


Newton autoguding 240s.fit [dodałem fit bo mam jakieś problemy z exportem fit>tif>jpg - pojawiła się jakaś kratka :o]

 

Edytowane przez Mikołaj Woźniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zmień w ustawieniach "Settings" na sekundy łuku. Dwa - zmień y: +/-8 na +/-2. Trzy - zmień x z 200 na 100 albo i na 50.

 

Masz jakąś szaloną agresywność na osi Dec i duuuuże Mx RA i Mx Dec - najlepiej wróć do fabrycznych - w ustawieniach zaawansowanych w zakładce algorytmy masz reset do defaultowych dla każdej z osi.

 

Sprawdź Polar Alignment bo coś te poprawki deklinacji wszystkie w tą samą stronę. Najlepiej użyć Drift Alignment - jest w menu. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.