Jump to content

Problem z rotacją po Meridian flipie.


Imar
 Share

Recommended Posts

Mam przedziwny problem z którym nie spotkałem się wcześniej podczas sesji, a już od 3 lat coś tam działam.

Obecnie na 72ED od SW z EQ6-R i Atik428EX z kołem SX7x1.25 oraz OAG.

Sprzęt jest od 2 tygodni nie rozbierany i nie zmieniana jest jego konfiguracja przez nikogo. Sztywno skręcony i nie ma mowy o żadnym obrocie i poluzowaniu czegokolwiek.

Robiły się zdjęcia w OIII przed meridianem, w między czasie soft wykonał meridian flip jak to zawsze robi i zbierał materiał dalej tylko że w innym filtrze Ha, dodam że po guidingu widzę że kalibracja pasuje do charakterystyki prowadzenia, nic nie zauważam innego niż poprzedniej nocy, widzę w przybliżeniu te same wartości prowadzenia, dlaczego o tym mówię ? bo gdyby nastąpiła rotacja kamery względem poprzedniej kalibracji gudiing uległ by zmianie z pogorszeniem na jakości, a ja nie widze nic takiego. (po prostu kalibracja wykonana pod inną orientacje kamery nie spełniała by swojej funkcji podczas guidingu)

dysprop.thumb.jpg.19e7d3fc48b846a0fa961e75758f1b6a.jpg

Przed meridianem to klatka po lewej po meridianie to klatka z prawej, po środku natomiast klatka z wykonaniem star alignment.... i teraz co to jest ? jest jakaś różnica w orientacji matrycy.. ale dlaczego ? nie rozkręcałem sprzętu a zdjęcia dzieli nie długi okres.

Wiadome że ma prawo być obrócona o 180 stopnie ale to co tu widzę to nie rozumiem tego..

Co to za zjawisko ? jak sobie z tym poradzić ?.

Jutro zapewnie przy następnej sesji będzie to samo, byłem w budce i sprawdziłem a sprzęt sztywno jak był tak jest, nie widzę by się coś zmieniło (orientacja kamery).

Do tego klatki z każdego innego dnia są wykonane z tą samą orientacją, potwierdza to chociażby platesolving. Tym bardziej dowodzi to tego że nic nie jest ruszane.

Poniżej klatki z 4 kwietnie i 9 kwietnia z przed meridianu, widać więc że sprzęt nie rozkręcany. te po meridianie też różnią się orientacją.4kw9kw.thumb.jpg.cd819c01f61bbd73a30b301721f810ca.jpg

Edited by Imar
Link to comment
Share on other sites

Kolejny obiekt z wczoraj z przed meridianu i po. Po środku klatka z alignmentu, widać że tam też zachodzi zmiana, nieco mniejsza ale jest.

Klatki z innych dni mają identyczną orientacje co też jakby wskazywało że nic nie jest rozkręcane i zmieniane.

Dotychczas nie robiłem zdjęć z tak małą ogniskową i takim małym teleskopem (to tylko 330mm) tak ma prawo być w takiej małej skali ? Zawsze miałem ładnie zbliżone do siebie klatki na ogniskowych około 600 mm.

Rotatora oczywiście nie mam.

obr2.thumb.jpg.d5aaafd369cc9fe27da1aa04771eb1d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ok dzięki za info, na razie nie ma pogody by cokolwiek sprawdzać. Zobaczymy czy się powtórzy.

U ciebie to nie taki wielki problem ty masz z czego uciąć :D a tu matryca malutka.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Haha
    • Love
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.