Jump to content

Problem z rotacją po Meridian flipie.

Imar
 Share

Recommended Posts

Mam przedziwny problem z którym nie spotkałem się wcześniej podczas sesji, a już od 3 lat coś tam działam.

Obecnie na 72ED od SW z EQ6-R i Atik428EX z kołem SX7x1.25 oraz OAG.

Sprzęt jest od 2 tygodni nie rozbierany i nie zmieniana jest jego konfiguracja przez nikogo. Sztywno skręcony i nie ma mowy o żadnym obrocie i poluzowaniu czegokolwiek.

Robiły się zdjęcia w OIII przed meridianem, w między czasie soft wykonał meridian flip jak to zawsze robi i zbierał materiał dalej tylko że w innym filtrze Ha, dodam że po guidingu widzę że kalibracja pasuje do charakterystyki prowadzenia, nic nie zauważam innego niż poprzedniej nocy, widzę w przybliżeniu te same wartości prowadzenia, dlaczego o tym mówię ? bo gdyby nastąpiła rotacja kamery względem poprzedniej kalibracji gudiing uległ by zmianie z pogorszeniem na jakości, a ja nie widze nic takiego. (po prostu kalibracja wykonana pod inną orientacje kamery nie spełniała by swojej funkcji podczas guidingu)

dysprop.thumb.jpg.19e7d3fc48b846a0fa961e75758f1b6a.jpg

Przed meridianem to klatka po lewej po meridianie to klatka z prawej, po środku natomiast klatka z wykonaniem star alignment.... i teraz co to jest ? jest jakaś różnica w orientacji matrycy.. ale dlaczego ? nie rozkręcałem sprzętu a zdjęcia dzieli nie długi okres.

Wiadome że ma prawo być obrócona o 180 stopnie ale to co tu widzę to nie rozumiem tego..

Co to za zjawisko ? jak sobie z tym poradzić ?.

Jutro zapewnie przy następnej sesji będzie to samo, byłem w budce i sprawdziłem a sprzęt sztywno jak był tak jest, nie widzę by się coś zmieniło (orientacja kamery).

Do tego klatki z każdego innego dnia są wykonane z tą samą orientacją, potwierdza to chociażby platesolving. Tym bardziej dowodzi to tego że nic nie jest ruszane.

Poniżej klatki z 4 kwietnie i 9 kwietnia z przed meridianu, widać więc że sprzęt nie rozkręcany. te po meridianie też różnią się orientacją.4kw9kw.thumb.jpg.cd819c01f61bbd73a30b301721f810ca.jpg

Edited by Imar

Kolejny obiekt z wczoraj z przed meridianu i po. Po środku klatka z alignmentu, widać że tam też zachodzi zmiana, nieco mniejsza ale jest.

Klatki z innych dni mają identyczną orientacje co też jakby wskazywało że nic nie jest rozkręcane i zmieniane.

Dotychczas nie robiłem zdjęć z tak małą ogniskową i takim małym teleskopem (to tylko 330mm) tak ma prawo być w takiej małej skali ? Zawsze miałem ładnie zbliżone do siebie klatki na ogniskowych około 600 mm.

Rotatora oczywiście nie mam.

obr2.thumb.jpg.d5aaafd369cc9fe27da1aa04771eb1d3.jpg

Ok dzięki za info, na razie nie ma pogody by cokolwiek sprawdzać. Zobaczymy czy się powtórzy.

U ciebie to nie taki wielki problem ty masz z czego uciąć :D a tu matryca malutka.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Haha
        • Love
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.