Skocz do zawartości
  • 0

Jaki okular 14-15 mm do Evostar 72ED?


twegier

Pytanie

Chciałbym kupić okular 14-15 mm do Evostar 72ED (światłosiła 1:5.8).

W handlu dostępne są:

Sky Watcher WA-66 15 mm

Sky Watcher SWA-58 15 mm

ES 14 mm 62

Nie mogę znaleźć w sieci informacji który z nich byłby najbardziej odpowiedni do refraktora o takiej swiatłosile. Gdybym dobierał okular do mojego Maka-127 to pewnie kupiłbym najtańszy z nich czyli WA-66. Ale już się zorientowałem, że Evostar jest bardziej wymagający niż Mak: GSO SV 42 mm, który sprawuje się całkiem przyzwoicie z Makiem, na Evostarze wyprodukował komę na środku pola widzenia (pozostałe moje okulary działają z Evostarem bardzo dobrze). Dlatego nie biorę pod uwagę okularu GSO SV 15 mm.

Jeśli ktoś miałby inne propozycje niż te podane powyżej, to bardzo proszę, choć wolałbym by nie były to okulary odjechane cenowo lub ciężkie (jak np. Hyperiony, które moim zdaniem są za ciężkie do tego małego refraktora), no i miały pole własne przynajmniej 58 stopni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Miałem przez chwilę WO 72 fd. Do tego kitowca 30mm od GSO, ES 14 mm 100° i Morfa 9mm. Najlepiej mi było w setce 14mm. Kitowy 30 pokazywał już krzywiznę pola a w Morfeuszu było dla mnie za ciemno. Moim skromnym zdaniem zakres 14-20mm co najmniej 80° do takiej tubki.

Edytowane przez Mariusz Psut
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie żartuj - nie po to kupiłeś dobrze skorygowane APO, aby całą jakość obrazu stracić na słabym okularze Sky-Watchera.

poniżej APM UFF 15mm (65 stopni) nie wchodziłbym 

jeszcze lepiej - Omegon Super LE 14,5 mm (pole 68 stopni)

A jeszcze lepiej - Morpheus 14mm z polem 76 stopni.

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

WA-66 odradzam. Mam 9, 15, 20mm z tej serii - 20mm względnie najlepszy. Były to pierwsze okulary jakie kupiłem. I co można o nich dobrego powiedzieć, to że są wygodne ze względu na duży ER i ogólnie są lepsze od kitowców. Niestety nieostrość brzegowa jest bardzo znaczna, co w praktyce obcina i tak małe pole obserwacji, do tego są duże odblaski i wnoszą do obrazu AC, czego zapewne byś nie chciał jako posiadacz EDka.

Używam ich czasami gdy ktoś chce popatrzeć przez mój teleskop, szczególnie dzieci.

Gdybym miał wybrać okular do tego teleskopu, to minimum Morpheus, ES14mm 62, o który pytasz nie miałem, ale jak widzę ER 11mm w opisie to bym go nie chciał używać, bo niewygodne i zaraz będzie brudny. O ciężar się nie martw, w 102/1000 mam dłuższą wersję wyciągu crayforda SW, który jest w tym 72ED. Nie ugina się nawet przy niemal maksymalnych odsunięciach z dużo cięższymi okularami, niż Hyperion.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

bardzo dziękuję za wszystkie porady. Wniosek jest na pewno taki, że muszę szukać okularu o klasę lepszego niż myślałem (i znacznie droższego :( )

Wykosztowałem się juz na ES 4.7 mm/82 i miałem nadzieję, że na tym koniec sporych wydatków. A tu raczej początek....

Natomiast jeśli chodzi o wagę to upieram się przy lekkim okularze. Z wyżej zaproponowanych chyba tylko APM jest lekki. Nie chodzi mi o wyciag, ale o balans i wagę całości. Dlatego kupiłem Evostara 72Ed a nie np. 80ED, bo waży zaledwie 1.9 kg. Hyperion na 2-calowej kątówce przeważa tę tubę. Poza tym chcę evostara czasami montować na statywie foto, i żeby to się udało waga całości nie może znacznie przekraczać 2 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciężkim okularem (jak na swoją ogniskową) jest APM 12,5mm (84o) - aż 550g. 

Natomast Omegon i Morpheus wcale aż tak ciężkie nie są. Uważam, że zaoszczędzenie 200 g przy jednoczesnej utracie wielkości pola oraz odsunięcia oka to słaby pomysł.

Zawsze jakimś rozwiązaniem, które prędzej czy później nastąpi, będzie upgrade głowicy foto. Polecam DG-3 od Triopo albo poczytać mój wątek o mocowaniu Omegona 72 mm w opcji "Superleggera"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 hours ago, Marcin_G said:

Zawsze jakimś rozwiązaniem, które prędzej czy później nastąpi, będzie upgrade głowicy foto. Polecam DG-3 od Triopo albo poczytać mój wątek o mocowaniu Omegona 72 mm w opcji "Superleggera"

Bardzo ciekawy temat. Bo widzisz, ja zmontowałem coś takiego przez okno połaciowe:

statyw przez okno polaciowe.jpg

 

aby mieć możliwość obserwacji obiektów nisko nad horyzontem, których nie widzę z ogródka bo krzaki przesłaniają (np. w tym roku tylko w ten sposób będę mógł poobserwować Jowisza i Saturna). Stawiałem na tym kilka razy Maka127, ale Mak127 z osprzętem to jakieś 4 kg i jednak to chyba jest mało rozsądne. Dlatego kupiłem 72ED. Myslę, że ta głowica video spokojnie tego 72ED obsłuży, ale po głowie też mi chodzi zakup Benro GD3WH by mieć mikroruchy. Ty jednak proponujesz zupełnie inne rozwiązania dla "apcia": gimbal, głowica kulowa, azymutalny własnej roboty.... Czy GD3WH to będzie zły pomysł? Czy te elementy Arca Swiss to kupowałes wszystko na Bexin Photographic Equipment Store?

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.