Skocz do zawartości

Żyrafa na fali - próbne podejście


Jarek J.

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Jarek J. napisał:

Zaczynam ten wątek mając świadomość, że jeszcze długa droga przede mną. Może nawet porywam się z motyką na słońce. Zaciekawił mnie obiekt, który nie jest fotografowany zbyt często, na tym forum chyba się jeszcze nie pojawił. Jest to łukowa fala uderzeniowa generowana przez gwiazdę Alpha Camelopardalis. Gwiazda ta porusza się z dużą prędkością względem swojego otoczenia, jest tzw. runaway star. Jest nadolbrzymem typu widmowego O9.5 o silnym wietrze gwiazdowym. W połączeniu daje nam to ciekawy obiekt. Nie wiem ile mi się jeszcze uda zebrać materiału przed nadejściem jasnych nocy, obiekt już teraz koło północy jest 35 stopni nad horyzontem a sytuacja będzie tylko gorsza. Możliwe, że wrócę do niego dopiero jesienią.

 

Technikalia:

TS76EDPH, ASI1600 mono, filtr ZWO Ha 25x300

 

Zdjęcie w negatywie bo normalnie prawie nic nie widać :). Darki coś do poprawy bo został chyba glow.

Alpha_Cam_small.jpg

Tak zdecydowanie widać Darka Asi 1600mm - dwa prawe rogi i lewy górny. Coś się nie odjęło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Internet prawdę powie :):

http://apod.pl/apod/image/0611/AlphaCam_mandel_f.jpg

 

Dlaczego astrofotografowie nie mają w ulubionych tego obiektu, bo mają w ulubionych serce i dusze i pacmany i kalifornie itd.... :D

Edytowane przez prestoneq
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, prestoneq napisał:

Dlaczego astrofotografowie nie mają w ulubionych tego obiektu, bo mają w ulubionych serce i dusze i pacmany i kalifornie itd....

Myślę że na początek właśnie te pacmany itp są ok. Z czasem przyjdą trudniejsze obiekty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, beny said:

Myślę że na początek właśnie te pacmany itp są ok. Z czasem przyjdą trudniejsze obiekty ;)

Ja chciałem sprawdzić możliwości sprzętu. Chodzą mi po głowie obiekty, które są podobnej skali jasności, ale są teraz niedostępne lub w najgorszym możliwym położeniu. Mam ograniczony czas focenia mniej więcej do północy, pełnia do tego, to właściwie nie ma co focić i tak wyszło. Wygląda, że obiekt jest w zasięgu sprzętu, który posiadam, warunków w jakich focę i moich umiejętności akwizycji, zatem poświęcę mu trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.