Skocz do zawartości

Kometa 9P/Tempel


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Podczepię się pod wątek Piotra, a raczej podczepię "wczesnego gniota" :Boink: Jak niektórzy wiedzą mam spore LP na południu :) Ale mimo wszystko 28.03.2005 ok. 23. spróbowałem coś tam złapać. Kometka maluśka, bo z SC3 + Zenitar 50mm. Czasy kilka klatek po 30s. Dla pewności zaznaczę kometkę :D Ogniskowa za krótka.

9p_20050328.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie. Z SMP 9 wynika że maksymalna jasność to 9,6 pod koniec maja, czyli moim sprzętem nic nie zobacze z mojej miejscowości :|

 

A co powiesz na 4 lipca 2005 :rolleyes: kiedy to w kometkę uderzy Deep Impact z naszymi nazwiskami (certyfikatami) i następne dni. Jasność może skoczyć o 2-4 mag wówczas powinieneś ją zobaczyć :D

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie polskie zdjęcie tej kometki. Gratuluję !

 

Mogę prosić o dokładne parametry ekspozycji, datę i godzinę, czas ekspozycji itp. wszystko co wiesz  :D

 

Z góry dzięki za te cenne informacje.

 

 

Podaję dane z astro kompa : pierwsza klatka 4.04. o godz 2.40 naszego czasu . Klatka ostatnia 3.31 . Łącznie ekspozycja 36x80 sek . Do złożenia wybrałem 24 klatki . Refraktorek Celestron 80ED +Kamerka MX-7C .

Z tych 24 klatek już w Bmp zrobiłem Gifa (pierwsza i ostatnia ) . Widać jak ta daleka kometka przemieszcza się na tle gwiazd . Na surowych klatkach widać też X-ray i kilka nieruchomych pyłków na optyce .

W tej chwili robię kolejną sesję 32x75 sek przy lekkim wietrze ale warunki nieco lepsze niż wczoraj .

 

Wczorajszy Gif.

 

Tempel.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na animacji widać że kometka "żyje".

 

W czasie ekspozycji znajdowała się delta= 0.783099855263711 AU od Ziemi (i wciąż się zbliżą) oraz r= 1.75704857430826 AU od Słońca (przed peryhelium więc również się zbliża).

Elongacja 160.2 stopnia ( RA 13h19m08s Dec. 13°03'14'' to jest w Pannie VIR)

 

Do tego potrzebne mi były te dane :Beer:

 

Jeszcze pytanko dotyczące wykonywania zdjęć, kamerką. Rozumiem że była w ognisku głównym Celestrona 80ED a on sam ma napęd, tzn. chodzi mi o to czy ciężko zrobić takie zdjęcia ile w tym było pracy przy teleskopie ?

 

Czy to nie jest przypadkiem tak, że uruchamia się kamerkę, ona robi zdjęcia a my w tym czasie palimy fajkę :D ? Czy też wręcz przeciwnie, trzeba cały czas kontrolować ekspozycje ?

 

Tak czy inaczej ślij te zdjęcia w świat:

 

Comet-Images@yahoogroups.com (tu jako link do zdjęcia i parę słów)

Seiichi Yoshida ( comet@aerith.net ) ( a tu już same zdjęcia )

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Celestronka 80ED prowadzi montaż Atlux , kometę można znaleźć samemu lub wprowadzić współrzedne do Sky Sensora . Ja mam swoją uproszczoną metodę i kieruję montaż przez GO TO na najbliższą galaktyczkę i dalej "ręcznie" szukam komety . Fajkę można zapalić bo ekspozycja po dokładnym ustawieniu całości trwa od 20 min do godziny .

 

To kometka z 15-tego kwietnia , wyglada jakby była nieco jaśniejsza . :blink:

 

komtemp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.