Skocz do zawartości

NGC7822 z kota


Mandulzz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Prosiłeś o krytykę w innym wątku, no to jestem :)

Coś chyba z flatem nie zagrało i po prawej coś się najaśniało. Myślę, że teraz najlepiej to obciąć, bo i tak masz przesunięty obiekt w kadrze. 
Jeśli masz mniej materiału, to może jednocześnie mniej go ciągnij. 

Możesz rozważyć zdjęcie koloru z obszarów ciemniejszych, wtedy szum wygląda spokojniej. 

Przy tych wąskich filtrach tracimy część kolorów i zdjęcia wydają mi się niekompletne. Warto dorobić trochę materiału bez filtra na kolor gwiazd. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem drugą wersję, nieco ciemniejszą, której nie publikowałem. Czy tak jest lepiej? 

To pojaśnienie po prawej nie jestem pewien czy jest kwestią złego flata czy po prostu tam jest trochę wodoru który można by lepiej obrobić? Próbowałem oglądać inne zdjęcia obszaru i tam też widziałem podobny efekt. 

Na pewno chciałbym dozbierać materiału z L-pro, póki co białe noce i pogoda nie sprzyja planom :-(

NGC7822_drizzle_v2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tuvoc napisał:

Słuszna uwaga. Ja bym jeszcze próbował wyrównać trochę tło ale narzędziem DBE i opcją division. ABE w tym przypadku średnio się sprawdza. Zdjąłbym też finalnie zieleń np z użyciem SCNR.

Nie używam ABE, walczę z DBE - jeszczę nad tym popracuje na pewno. Do tej pory używałem raczej subtraction.  SCNR też używałem, ale efekt mogłem potem popsuć w Histogram Transformation. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mandulzz napisał:

Nie używam ABE, walczę z DBE - jeszczę nad tym popracuje na pewno. Do tej pory używałem raczej subtraction.  SCNR też używałem, ale efekt mogłem potem popsuć w Histogram Transformation. 

To może jeszcze jeden tip - na samym początku spróbuj BackgroundNeutralization i ColorCalibration - w liniowej wersji, przed wyciagnieciem histogramu :) Od razu dostajesz inną kolorystykę, dużo lepszą do dalszego rzeźbienia.

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tuvoc napisał:

To może jeszcze jeden tip - na samym początku spróbuj BackgroundNeutralization i ColorCalibration - liniowej wersji, przed wyciagnieciem histogramu :) Od razu dostajesz inną kolorystykę, dużo lepszą do dalszego rzeźbienia.

BackgroundNeutralization faktycznie nie zawsze robię. Z ColorCalibratiom trochę eksperymentuję - jest ich w końcu kilka rodzajów. I sprawdzam co z którego wychodzi. 

 

Jeszcze jedna rzecz mi chodzi po głowie - mam w okularach filtr światła niebieskiego który trochę zmienia odbiór kolorów. Rozważam zakup najtańszych okularów bez filtrów tylko do obróbki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mandulzz napisał:

Zrobiłem drugą wersję, nieco ciemniejszą, której nie publikowałem. Czy tak jest lepiej? 

To pojaśnienie po prawej nie jestem pewien czy jest kwestią złego flata czy po prostu tam jest trochę wodoru który można by lepiej obrobić? Próbowałem oglądać inne zdjęcia obszaru i tam też widziałem podobny efekt. 

Na pewno chciałbym dozbierać materiału z L-pro, póki co białe noce i pogoda nie sprzyja planom :-(

NGC7822_drizzle_v2.jpg

 

Ale ciemniejsze masz tylko tło, tym samym jeszcze bardziej zwiększasz wyciągnięcie kontrastu. 

 

Nie znam tego obiektu, ale to pojaśnienie wygląda, jak nierównie doświetlone zdjęcie. Tam może być trochę wodoru i się nakładać na tą nierówność. Porównaj oddzielnie kolory RGB. Mgławica powinna być przede wszystkim w czerwonym, a to rozjaśnienie jest we wszystkich kolorach po równo. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.07.2021 o 17:09, karp_killer napisał:

Nie znam tego obiektu, ale to pojaśnienie wygląda, jak nierównie doświetlone zdjęcie. Tam może być trochę wodoru i się nakładać na tą nierówność. Porównaj oddzielnie kolory RGB. Mgławica powinna być przede wszystkim w czerwonym, a to rozjaśnienie jest we wszystkich kolorach po równo. 

 

 

@karp_killer Miałeś rację, widać pojaśnienie na każdym kanale. Przy czym nadal nie jestem pewien czy to kwestia nierównego zaświetlenia czy tam tak po prostu jest. W stellarium wygląda to podobnie (jest tam kilka jasnych gwiazd). Pierwsza z brzegu grafika z wikipedii podobnie (przy czym wiem że to nie jest jakiś super wyznacznik) NGC 7822 – Wikipedia, wolna encyklopedia

Na astrobinie z tego co zauważyłem raczej ten obszar nie jest ujęty w kadrze. 

b.jpg

g.jpg

r.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.