Skocz do zawartości

Proszę o radę


JUBY111

Rekomendowane odpowiedzi

Pisałem już na ten temat ale nie otrzymałem odpowiedzi, więc pytam jeszcze raz.

Chciałbym kupić okular do DS możliwie najlepszy w granicy 500 zł.

Czy lepiej brać np: jakiś UWA z polem 66 stopni , czy Swan 72 stopnie. Poza tym jaką wybrać ogniskową 6, 9, 15, 33 czy 42 mm. Dodaję, iż posiadam teleskop synta 200/1200 na dobsonie. Proszę o szybką w miarę uzasadnioną odpowiedź, za co zgóry dziękuję. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na wyniki testu okularów długoogniskowych emde i marvaza. Oni będą tam testować

wymienione przez Ciebie modele i to pewnie także przy użyciu Synty. Będziesz miał wszystko kawa

na ławę.

 

To co od razu mogę Ci powiedzieć, to okulary z zakresu 6-12mm raczej bardziej nadadzą się

do planet niż do DSów. Dlatego ja bym się zastanawiał nad okularem o ogniskowej z zakresu 25-40mm.

 

Arek

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użytkuje Swana 15mm właśnie w Syncie 200/1200. Kupiłem go ponieważ wydaje mi się że power 80x i 72 stopniowe pole (oczywiście im wieksze tym lepiej) jest optymalne do obiektów głębokiego kosmosu (galaktyk, mgławic) a z barlowem dając power 160x Swan będzie idealny do gromad kulistych. Niestety jak dotąd nie przetestowałem jeszcze tego okularku jak należy (tzn. pod ciemnym niebem).Narazie pod Warszawskim niebem zaskakuje mnie bardzo pozytywnie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pole czym większe tym lepsze ale niestety trzeba się liczyc z komą która w jasnym Newtonie (takim jak Synta) będzie z pewnością występować. W celu jej zmniejszenia stosuje sie korektory komy lub naprawdę dobre okulary z wbudowanym korektorem jak np. Naglery (ale to już inna półka cenowa). Co do ogniskowej okularów to najbardziej przydałyby się dwa okulary. Jeden długoogniskowy (Swan 33mm), a drugi średnioogniskowy (np. Swan 9 lub 15mm). Jednak jeżeli tylko jeden wchodzi w grę to ja bym obstawiał za Swanem 15mm. Tak jak mówiłem daje on moim zdaniem najbardziej optymalne powiększenie do DS. Da on jasne obrazy i z pewnością ukaże pod ciemnym niebem szczegóły wielu galaktyk i mgławic, a jak dodamy barlowa to ładnie powinny prezentować się także gromady kuliste.

 

Pozrawiam :Salut:

Edytowane przez Molo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pole czym większe tym lepsze ale niestety trzeba się liczyc z komą która w jasnym Newtonie (takim jak Synta) będzie z pewnością występować. W celu jej zmniejszenia stosuje sie korektory komy lub naprawdę dobre okulary z wbudowanym korektorem jak np. Naglery (ale to już inna półka cenowa). Co do ogniskowej okularów to najbardziej przydałyby się dwa okulary. Jeden długoogniskowy (Swan 33mm), a drugi średnioogniskowy (np. Swan 9 lub 15mm). Jednak jeżeli tylko jeden wchodzi w grę to ja bym obstawiał za Swanem 15mm. Tak jak mówiłem daje on moim zdaniem najbardziej optymalne powiększenie do DS. Da on jasne obrazy i z pewnością ukaże pod ciemnym niebem szczegóły wielu galaktyk i mgławic, a jak dodamy barlowa to ładnie powinny prezentować się także gromady kuliste.

 

Pozrawiam  :Salut:

To mnie przekonuje, czyli na początek 15 mm + Barlow do gromad kulistych i powinno być ok. A później pomyśle o 33 mm. Dzięki i Pozdrawiam :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.