Skocz do zawartości

ASTRONOCE w Jeziorach...


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

Całość waży 20kg (8+12). Na pole obserwacyjne jadę samochodem.

Rozkładam sprzęt jakieś 3-4 metry od bagażnika. Najpierw kładę montaż Dobsona, potem nakładam na niego tubę :)

Do końca obserwacji nie ruszam się z miejsca, jedynie szoruję astrostołkiem dookoła w zależności co obserwuję.

 

Jak muszę przenieść nieco teleskop to biorę całość na raz przenosząc za rączki dociskające oś wysokości. Kilka metrów nie jest problemem.

Jak muszę wnieść teleskop po schodach, zawsze wnoszę osobno montaż i tubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja przepraszam, że z głupia franc, ale czy ktoś może podać współrzędne owej osady Jeziory?

 

 

52*10'58"N, 17*07'12"E - mniej więcej w tym miejscu mamy miejscówkę. Jak jedziesz z Kórnika do Zaniemyśla przez Błażejewko to za tablicą "Jeziory Wielkie" pierwsze odbicie w prawo - trzeba wjechać na teren gospodarstwa/PGR-u czy jak to nazwać.

 

Jeżeli chodzi o planowanie czegokolwiek to przy obecnym stanie pogody planujemy siedzenie w chacie i przeklinanie :( Spontan bracie, spontan jak zwykle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52*10'58"N, 17*07'12"E - mniej więcej w tym miejscu mamy miejscówkę. Jak jedziesz z Kórnika do Zaniemyśla przez Błażejewko to za tablicą "Jeziory Wielkie" pierwsze odbicie w prawo - trzeba wjechać na teren gospodarstwa/PGR-u czy jak to nazwać.

 

Jeżeli chodzi o planowanie czegokolwiek to przy obecnym stanie pogody planujemy siedzenie w chacie i przeklinanie :( Spontan bracie, spontan jak zwykle...

 

Ocho, tak o wiele łatwiej. Nie złe wygnajewo, ale większość drogi widzę autostradą, więc 1h/stronę.

No cóż, będę monitorował ten temat czekając na tele...

 

Hub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieciekawa pogoda ostatnio, nawet trudno powiedzieć ostatnio, dobre 2-3miesiące. Brak nie tylko ciemnego nieba ale i w dzień brak słońca nie napawa optymizmem. Niby temperatury minusowe, a wszystko jakieś zachmurzone, zadymione i zamglone.

 

Złośliwość przedmiotów martwych, czyt. materii nieożywionej. Im bardziej chcę oglądać niebo, użyć aparatu/lornetki to gorsza pogoda...

 

Za to w nocy dziki wychodzą, chociaż trudno je uchwycić, bo płochliwe bestie.

 

HB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spontan, tak jak spontaniczna jest pogoda w naszym klimacie :)

Wikimapia Twoim przyjacielem - zaznaczyłem tam położenie PGRu.

 

A co do wygnajewa to uwierz mi, że nasza miejscówka należy do lepiej zagospodarowanych :) Pod nogami asfalt, żadnego błota, teren ogrodzony i nawet czasem monitorowany. Są też krowy, jest pachnący gnojownik i fajne klimaty.

 

Znam inne wygnajewa. Raz pojechaliśmy w las do Zulusów nieopodal Jezior i mimo ciemnego nieba, astrostołki zapadały się pod tyłkami w grząskim gruncie, a droga dziurawa. Jest jeszcze jedna miejscówka podpoznańska, zwana Puszczą - dla obserwatorów zamieszkujących północne rejony Poznania. To dopiero wygnajewo :)

 

Mapa

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieciekawa pogoda ostatnio, nawet trudno powiedzieć ostatnio, dobre 2-3miesiące. Brak nie tylko ciemnego nieba ale i w dzień brak słońca nie napawa optymizmem. Niby temperatury minusowe, a wszystko jakieś zachmurzone, zadymione i zamglone.

 

Z tą pogodą jest coś mocno pochrzanione. Pamiętam że zimą w miarę często bywało tak, że pośnieżyło trochę, a później przychodził pogodny, mroźny wyż, Słońce świeciło i aż przyjemnie było wyjść na zewnątrz. Nie wspominając o znakomitych warunkach do obserwacji. A teraz? Ja już nie pamiętam jak wygląda Słońce... Ostatnie obserwy to chyba początek listopada. Następne, jak tak dalej będzie, to pewnie dopiero na wiosnę. Normalnie nie zaliczę nawet głupiej M42 w tym sezonie!

 

A wspomniana wyżej miejscówka Puszcza gdzie dokładnie się znajduje bo mieszkam w zachodnio północnej części Poznania i może była by to ciekawsza opcja pod względem dojazdu dla mnie?

 

Miejscówka w Puszczy znajduje się gdzieś na północny-zachód od Obornik, więc w twoim przypadku jest to rzeczywiście bardziej sensowna opcja (przynajmniej dopóki nie zbudują zachodniej obwodnicy Poznania). Szczegółowe informacje znajdziesz u organizatora wyjazdów tamże. Ignisdei, bo o nim mowa, udziela się na sąsiednim forum. Tu masz namiar na jego BLOGA - może zamieści jakieś info gdy będzie się wybierał na obserwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złośliwość przedmiotów martwych, czyt. materii nieożywionej. Im bardziej chcę oglądać niebo, użyć aparatu/lornetki to gorsza pogoda...

 

Za to w nocy dziki wychodzą, chociaż trudno je uchwycić, bo płochliwe bestie.

 

HB

 

Na te obiekty, to Ty potrzebujesz coś napędzanego prochem ;)

Widzę, że na innym wątku szukasz sprzętu dla siebie. Masz już coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Miejscówka w Puszczy znajduje się gdzieś na północny-zachód od Obornik, więc w twoim przypadku jest to rzeczywiście bardziej sensowna opcja (przynajmniej dopóki nie zbudują zachodniej obwodnicy Poznania). Szczegółowe informacje znajdziesz u organizatora wyjazdów tamże. Ignisdei, bo o nim mowa, udziela się na sąsiednim forum. Tu masz namiar na jego BLOGA - może zamieści jakieś info gdy będzie się wybierał na obserwy.

 

 

Dzięki za odpowiedz!

 

Może przy okazji dodam "ogłoszenie" :) Jest może jakiś miłośnik nieba z okolic Przeźmierowo - Smochowice - Wola chętny do wypadów pod troche ciemniejsze niebo niż w miejscu zamieszkania? Głownie myśle tu o wypadach na 2-4 h w kierunku Obornik właśnie aczkolwiek w 2ch czy więcej zawsze latwiej się wybrać nawet do Jezior bo koszty spadaja.

Edytowane przez Ucio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na te obiekty, to Ty potrzebujesz coś napędzanego prochem ;)

Widzę, że na innym wątku szukasz sprzętu dla siebie. Masz już coś?

 

Bardziej wygląda, że trzeba do nich wyjść z jabłkami i żołędziami. Las pod każdym dębem przeryty, a dziki brną co raz bardziej w zabudowania...

Tylko nie wiem czy nie zaszkodzę im takim dokarmianiem...

 

Szukam, ale w zasadzie już znalazłem. Jak dobrze pójdzie, to w przyszłą sobotę odbiorę od kolegi forumowicza ze Śląska 8" Celestrona. Znajdziesz go podforum marketowym. Później jeszcze tylko czytania trochę, pogodna noc i wio.

 

HB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam, ale w zasadzie już znalazłem. Jak dobrze pójdzie, to w przyszłą sobotę odbiorę od kolegi forumowicza ze Śląska 8" Celestrona. Znajdziesz go podforum marketowym. Później jeszcze tylko czytania trochę, pogodna noc i wio.

 

HB

 

Ten od użytkownika Tudor4? Fajny. Z chęcią bym go pomacał ;), jeśli pozwolisz, na jakimś spotkanku, może właśnie w Jeziorach. Odbierasz osobiście, czy paczka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz!

 

Może przy okazji dodam "ogłoszenie" :) Jest może jakiś miłośnik nieba z okolic Przeźmierowo - Smochowice - Wola chętny do wypadów pod troche ciemniejsze niebo niż w miejscu zamieszkania? Głownie myśle tu o wypadach na 2-4 h w kierunku Obornik właśnie aczkolwiek w 2ch czy więcej zawsze latwiej się wybrać nawet do Jezior bo koszty spadaja.

Jeśli pogoda się poprawi, to może spotkanko w Jeziorach wypali. Wtedy chętnie porobie za sztuczny tłum ;)

Co do wypadu w kierunku Obornik, akurat dla mnie przeciwny kierunek, ale kto wie, może pózniej się dokoptuje, na taki wyjazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja idę za godzinę, telep się już chłodzi od 18:30, mam tylko nadzieje że zdążę coś zobaczyć zanim moja noga w gipsie zamarznie :) Ale żeby było klimatycznie i odpowiednio do temperatury głównym celem na dzisiaj bedzię "Eskimos" ( ngc 2392 ) mam nadzieje że starczy zasięgu na niego dzisiaj i łysy nie przeszkodzi :)

Edytowane przez Ucio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyną rzeczą która zamarzła to byłem ja ;) Wytrzymałem jakieś 40 minut no i poleciały m 1, m 35 - 38, m 42,43 no i ngc 2392. Fajnie oglądać małe jasne planetarki bo zawsze majaczy tam jakiś delikatny kolorek, ngc 2392 wydaje mi się że wpada deliakatnie w zielono-niebieskie odcienie aczkolwiek przydał by się jeszcze jakiśkrótszy okular niż 7 mm. Jak już tak się rozpisałem w złym temacie to przeraża mnie lp w okolicy mojego domu, przy m 1 jestem w stanie zerkaniem stwierdzić że jest, zero szczegółu, niewidoczne granice mgiełki no ale jak w promieniu 100 metrów od miejsca obserwacji widzę jakieś 30-40 latarni i świeci łysy to czego się spodziewać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mrozy jeszcze trzymają, ale dziś jest szansa na czyste niebo. Wstępnie planujemy z Robertem Ignisdei wypad do Jezior na dziś, ale wszystko rozstrzygnie się wieczorem czy front z zachodu osłabnie czy najdzie. Jak pogoda się utrzyma to będziemy 21-22 na placu boju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.