Skocz do zawartości

Wyprzedaż sprzętu astro


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ przed chwilą podjąłem ostateczną decyzję o zakupie nowego większego teleskopu potrzebna jest mi gotówka. Ogłaszam więc wyprzedaż części mojego dotychczasowego instrumentarium, a właściwie dalszą obniżkę cen, dzięki czemu myślę, że obecne są naprawdę atrakcyjne.

 

1) Teleskop Synta 200/1000 na montażu EQ5 (stan tuby bdb, stan montażu db, stan statywu db) - 1490 zł

2) Lorneta Leidory 25x100 (zakupiona w ASTROKRAKU) - stan praktycznie jak w dniu zakupu - 990 zł

3) Teleobiektyw Sonnar 4/300 (stan bdb) - 650 zł

4) Teleobiektyw Sonnar 2,8/200 (stan bdb) - 600 zł

5) Okular Plossl - 25 mm (rosyjski) - 50 zł

6) Krzyż celowniczy wkręcany do rosyjskich okularów - 30 zł

 

Uwaga! Odbiór Synty na miejscu (Jarosław), pozostałe mogę wysłać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lornety, to obecnie nie ma jej już w ofercie ASTROKRAKA, ale to jest chyba ta (przynajmniej tak wygląda):

 

http://binocularschina.com/binoculars/22x1...tronomical.html

 

Oryginalne oznaczenie jest 22x100, ale Janusz twierdził, że z pomiarów wyszło powiększenie 25x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

jestem zainteresowany ta lornetka, ale nie mam pojecia o jakosci tej najwiekszej

wersji Leidory, tzn. jaka ma przede wszystkim optyke, jakie obrazy daje, jaka mechanike np. w stosunku do Skymastera czy Suttera i jak Ci sie sprawowala ?

Jesli np. Skymaster to 10 punktow w skali 10-cio punktowej, to ile przyznalbys tej lornecie ?

 

Prosilbym o szczera odpowiedz, bo moglbym zadzwonic do Janusza Pleszki, ale on pewnie bedzie optowal za Sutterem, ktorego aktualnie ma w ofercie...

 

Pozdrawiam

 

Grzegorz Grochowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

jestem zainteresowany ta lornetka, ale nie mam pojecia o jakosci tej najwiekszej

wersji Leidory, tzn. jaka ma przede wszystkim optyke, jakie obrazy daje, jaka mechanike np. w stosunku do Skymastera czy Suttera i jak Ci sie sprawowala ?

Jesli np. Skymaster to 10 punktow w skali 10-cio punktowej, to ile przyznalbys tej lornecie ?

 

Prosilbym o szczera odpowiedz, bo moglbym zadzwonic do Janusza Pleszki, ale on pewnie bedzie optowal za Sutterem, ktorego aktualnie ma w ofercie...

 

Pozdrawiam

 

Grzegorz Grochowski

 

A mnie naprawdę trudno odpowiedzieć na te pytania, gdyż z dużych lornet obserwowałem tylko przez Leidory. Jeżeli odpowiem Ci, że daje dobre obrazy to też niewiele to da, gdyż to co dobre dla jednego dla innego będzie marne, a dla innego bardzo dobre.

 

Ja obserwowałem tą lornetą kilka razy i to bardzo krótko, gdyż okazało się, że dla mojego statywu jest nazbyt masywna.

 

Aby obiektywnie ją ocenić, musiałby to uczynić nieazleżny obserwator mający do dyspozycji różne lornety. Niestety test dużych lornet nie został przeprowadzony.

A moje zdanie jest takie, że pewnie wymienione lornety są porównywalne, a różnice tkwią w szczegółach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś piątą osobą zainteresowaną tym teleskopem. W związku z tym pozwolę sobie przedstawić większy fragment listu, który skierowałem do drugiej osoby (a pierwszej z tego forum), tak aby i inni mieli większy ogląd sprawy.

 

"Pozwól, że na początku napiszę kilka zdań na temat samego teleskopu. Jest to instrument w miarę uniwersalny, którym z dobrym skutkiem można obserwować zarówno obiekty DS, jak i planety. Jednak ze względu na swoją dużą światłosiłę f/5 jest przeznaczony przede wszystkim do obserwacji tych pierwszych, czyli galaktyk, mgławic, gromad gwiazd, a także komet. Tu biorąc pod uwagę parametr cena/jakość dawanych obrazów można mu śmiało wystawić ocenę bardzo dobrą. W przypadku planet na ogół daje dobre obrazy, tym lepsze im lepszy jest seeing i stosowane okulary. Jednak tu wystawiam ocenę dobrą.

Sama tuba jest w bardzo dobrym stanie, niewielkie luzy ma wyciąg (takie jak w dniu zakupu). Zwierciadło nie posiada żadnych zauważalnych zarysowań, ani zmatowień, a co najwyżej można się doszukać na nim trochę pyłków, które nie wpływają na jakość obrazu.

Montaż EQ5 (mechanizm) jest w bardzo dobrym stanie, jedynie gałki mikroruchów mają pęknięcia i dlatego, co można zauważyć są podklejone (z tego względu przy montażu napisałem stan dobry). Ocenę statywu obniżyłem z podobnego powodu, otóż podobne drobne pęknięcia znajdują się w miejscach docisku śrubami nóg trójnogu. Dodatkowo na niektórych śrubach trójnogu znajduje się rdza (może uda mi się to odczyścić), gdyż statyw pozostawał czasami na balkonie i dała znać o sobie poranna wilgoć.

Mogę jeszcze dodać, że teleskop ma nieco ponad 2 lata (rok zakupu 2002), a maksymalny zasięg jaki udało mi się nim osiągnąć to 14,4 mag.

Wolałbym, aby osoba, która go zakupi najpierw obejrzała go na miejscu i sprawdziła wszystkie elementy. Transport przez firmy kurierskie niesie za sobą ryzyko poważnego uszkodzenia teleskopu o czym już nie raz na forach astronomicznych czytałem, a ja nie chcę mieć w takim przypadku żadnych problemów.

Wiem, że odległość dzieląca nasze miejscowości jest spora, dlatego w przypadku odbioru osobistego poniosę część kosztów i obniżę cenę do 1400 zł. Normalny odbiór może odbyć się nawet w ten weekend.

Do teleskopu dołączam okular 20 mm (Super 20 Wide Angle Long Eye Relief)."

 

Wciąż czekam więc na osobę, która dokonałaby odbioru osobistego, a to z trzech względów:

- transport zlecony firmie niesie ryzyko uszkodzenia teleskopu

- chciałbym aby przyszły nabywca obejrzał teleskop, tak aby wiedział co kupuje i nie miał potem żadnych zastrzeżeń (może także wieczorem obejrzeć niebo)

- nie mam całości oryginalnego opakowania, nie chce mi się (z czystego lenistwa) szukać paczek i pakować

Tak więc sprzedaż z wysyłką to ostateczność.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie szlag trafia!!! Przez dwa miesiące się czaiłem w dziale sprzedaży na większego Newtona w cenie ok.1500 zł i nic nie było.

Dwa tygodnie temu zamówiłem nowy teleskop i za tą cenę będę miał dobsona :burza::burza::burza:

 

Na drugi koniec Polski bym pojechał, ale juz za późno - jak dają słowo w interesach to jego zawsze dotrzymuję, zamówienia nie anuluję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj Robercie, dziękuję za wyczerującą odpowiedź

 

tylko tak, w zasadzie jesteśmy zdecydowani, przyjechać do Ciebie i go kupić, ale że jako mamy spory kawałek do Ciebie ok. 350km, niechciałbym, żeby to był jakiś swoisty wyścig, który pierwszy dojedzie ten wygrywa :D a ten drugi to już może tylko podziwiać niewąpliwie piękne widoki Jarosławia :)

 

dlatego, czy mógłbym prosić o jakąś rezerwację sprzętu z nr 1 ?:)

 

możemy być u Ciebie dziś (sobota) koło godziny 18-19, albo jutro (niedziela) koło 13-14

 

pozdrowienia

sumas

 

ups.. przepraszam miało to iść PM :Boink:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.