Skocz do zawartości

Obserwacje z miasta - na patencie


AviatorL

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Jakie macie patenty na obserwacje z miasta?

Mnie wkurzają latarnie na placu zabaw między blokami. Po pierwsze teleskop zbiera ich światło a po drugie utrudniają adaptację oka.

18 lipca podczas przejścia cienia Ganimedesa przez tarczę Jowisza potwierdziłem doświadczalnie, że zakrycie świateł od latarni ma realny wpływ na obraz oraz adaptację oka :) A co za tym idzie lepszą widoczność detali na planetach. Ponieważ latarni jest 5, powstała zatem idea wymyślenia czegoś w rodzaju parawanu odgradzającego od wszystkich jednocześnie.

W tej roli świetnie sprawdził się karton o wymiarach 160 cm x 240 cm.

 

DSCN4081e.thumb.jpg.c41889b21000761615ac2edca7428531.jpg

 

Swoją funkcję spełnia wyśmienicie. Rozkładanie trwa minutę. Montowany do barierki na druciki. W razie czego łatwo go wymodelować w pożądany kształt :D

Koszt: 0 zł, bo miałem w piwnicy :)

Waga: prawie nic.

Jak się złoży na 4 części to miejsca zajmuje malutko w kącie.

 

Ciekawe co myślą sąsiedzi?

A jakie są Wasze patenty?

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy sposób który pomaga w odcięciu się od niepożąndanego  światła jest dobry, w Twoim przypadku dochodzi jeszcze budynek  naprzeciwko , a tu raczej niewiele zrobisz, i jeszcze tak z ciekawości, czy ten odrośnik na Maku zwinięty jest z czarnego brystolu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kompas napisał:

czy ten odrośnik na Maku zwinięty jest z czarnego brystolu. 

W zasadzie to są takie usztywnienia od sakw motocyklowych, żeby się nie załamywały kiedy są puste - nie potrzebne mi już więc wykorzystałem. Ale bristol też by się nadał.

 

57 minut temu, Niebieski napisał:

Profilowane muszle oczne takie jak w BCO18 bardzo dobrze sprawdzają się w takich warunkach. 

Zgadza się, mam takowe w BCO 10 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Dołączę do wątku, mimo, że niektórzy Koledzy chichy sobie robią, ;) ale mnie wcale nie jest do śmiechu. :icon_rolleyes: Już wyjaśniam w czym rzecz. Podobnie jak AviatorL korzystam z balkonu, z którego "strzelam" do satelitów! Takie zresztą jest główne założenie do moich eksperymentalnych foto-sesji, robionych cieniutkim sprzętem przy tragicznym  miejsko-osiedlowo-balkonowym LP, czyli co da się wyhaczyć z nieba, a czego nie, w tak trudnych warunkach (vide moje tematy). W latach młodości (XX 70') dosyć się natachałem mojego ATM-owego Newtonka 10" F/6 po polach i to już temat dla mnie zamknięty, na stare lata. Jeśli chodzi o moją obecną miejscówkę, to do latarni osiedlowych  już przywykłem (jedna 20 m od balkonu), również nieodległego Orlika jakoś muszę strawić (niewłaściwie zamontowane oświetlenie - świeci się czasami do 23, a po boisku nikt nie biega), ale na dalej mnożącą się głupotę ludzką: sąsiedzi z lampkami solarnymi na balkonach - jakaś nowa, rozszerzająca się u mnie plaga "małpiarzy", oświetlanie ponad miarę i zdroworozsądkowe potrzeby nowo powstających pawilonów handlowych na osiedlu (bo LEDy oszczędne i niedrogie to co se żałować), rady niestety już nie ma!!  Konieczne są regulacje w przepisach, tylko nie sądzę żebym ich doczekał.  Nie taki był chyba cel wynalazców oświetlenia energooszczędnego (a może się mylę), żeby z nocy robić dzień! Póki co działam i focę i sam się dziwie, że na zdjęciach coś tam jeszcze widać, ale w razie czego mam inne hobby i nudzić się na pewno nie będę. ;)

 

     Ostatnio, kiedy przeszedłem z aparatem ze statywu na balustradę balkonu (aparat wystawiony poza dotychczasową osłonę), już musiałem improwizować na kolanie i zakładać na fabryczną osłonę przeciwsłoneczną obiektywu astropolisowy wynalazek (muszę to tylko lepiej dopracować i zrobić z czarnego kartonu):

 

- "wynalazek" widać TUTAJ

- sposób mocowania aparatu do balustrady opisywałem: TUTAJ

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.