Jump to content

Obserwacje z miasta - na patencie


AviatorL
 Share

Recommended Posts

Cześć.

Jakie macie patenty na obserwacje z miasta?

Mnie wkurzają latarnie na placu zabaw między blokami. Po pierwsze teleskop zbiera ich światło a po drugie utrudniają adaptację oka.

18 lipca podczas przejścia cienia Ganimedesa przez tarczę Jowisza potwierdziłem doświadczalnie, że zakrycie świateł od latarni ma realny wpływ na obraz oraz adaptację oka :) A co za tym idzie lepszą widoczność detali na planetach. Ponieważ latarni jest 5, powstała zatem idea wymyślenia czegoś w rodzaju parawanu odgradzającego od wszystkich jednocześnie.

W tej roli świetnie sprawdził się karton o wymiarach 160 cm x 240 cm.

 

DSCN4081e.thumb.jpg.c41889b21000761615ac2edca7428531.jpg

 

Swoją funkcję spełnia wyśmienicie. Rozkładanie trwa minutę. Montowany do barierki na druciki. W razie czego łatwo go wymodelować w pożądany kształt :D

Koszt: 0 zł, bo miałem w piwnicy :)

Waga: prawie nic.

Jak się złoży na 4 części to miejsca zajmuje malutko w kącie.

 

Ciekawe co myślą sąsiedzi?

A jakie są Wasze patenty?

 • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Każdy sposób który pomaga w odcięciu się od niepożąndanego  światła jest dobry, w Twoim przypadku dochodzi jeszcze budynek  naprzeciwko , a tu raczej niewiele zrobisz, i jeszcze tak z ciekawości, czy ten odrośnik na Maku zwinięty jest z czarnego brystolu. 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, kompas napisał:

czy ten odrośnik na Maku zwinięty jest z czarnego brystolu. 

W zasadzie to są takie usztywnienia od sakw motocyklowych, żeby się nie załamywały kiedy są puste - nie potrzebne mi już więc wykorzystałem. Ale bristol też by się nadał.

 

57 minut temu, Niebieski napisał:

Profilowane muszle oczne takie jak w BCO18 bardzo dobrze sprawdzają się w takich warunkach. 

Zgadza się, mam takowe w BCO 10 :)

Link to comment
Share on other sites

     Dołączę do wątku, mimo, że niektórzy Koledzy chichy sobie robią, ;) ale mnie wcale nie jest do śmiechu. :icon_rolleyes: Już wyjaśniam w czym rzecz. Podobnie jak AviatorL korzystam z balkonu, z którego "strzelam" do satelitów! Takie zresztą jest główne założenie do moich eksperymentalnych foto-sesji, robionych cieniutkim sprzętem przy tragicznym  miejsko-osiedlowo-balkonowym LP, czyli co da się wyhaczyć z nieba, a czego nie, w tak trudnych warunkach (vide moje tematy). W latach młodości (XX 70') dosyć się natachałem mojego ATM-owego Newtonka 10" F/6 po polach i to już temat dla mnie zamknięty, na stare lata. Jeśli chodzi o moją obecną miejscówkę, to do latarni osiedlowych  już przywykłem (jedna 20 m od balkonu), również nieodległego Orlika jakoś muszę strawić (niewłaściwie zamontowane oświetlenie - świeci się czasami do 23, a po boisku nikt nie biega), ale na dalej mnożącą się głupotę ludzką: sąsiedzi z lampkami solarnymi na balkonach - jakaś nowa, rozszerzająca się u mnie plaga "małpiarzy", oświetlanie ponad miarę i zdroworozsądkowe potrzeby nowo powstających pawilonów handlowych na osiedlu (bo LEDy oszczędne i niedrogie to co se żałować), rady niestety już nie ma!!  Konieczne są regulacje w przepisach, tylko nie sądzę żebym ich doczekał.  Nie taki był chyba cel wynalazców oświetlenia energooszczędnego (a może się mylę), żeby z nocy robić dzień! Póki co działam i focę i sam się dziwie, że na zdjęciach coś tam jeszcze widać, ale w razie czego mam inne hobby i nudzić się na pewno nie będę. ;)

 

     Ostatnio, kiedy przeszedłem z aparatem ze statywu na balustradę balkonu (aparat wystawiony poza dotychczasową osłonę), już musiałem improwizować na kolanie i zakładać na fabryczną osłonę przeciwsłoneczną obiektywu astropolisowy wynalazek (muszę to tylko lepiej dopracować i zrobić z czarnego kartonu):

 

- "wynalazek" widać TUTAJ

- sposób mocowania aparatu do balustrady opisywałem: TUTAJ

 

Pozdrawiam: Jurek

Edited by suchyy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.