Skocz do zawartości

Fotki z wczoraj


Gość polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj nad Poznaniem nastal wyz.

Wialo i mrozilo, ale niebo bylo przejrzyste i bardzo czyste (jak na miasto).

 

Zrobilem troche zdjec, ktore sa chyba wypadkowa moich wszystkich doswiadczen z ToUcamem i nauki (krotkiej) focenia :-)

 

Mak 127, aviki po ok. 500 klatek, 5fps, Registax.

 

Mam przy okazji pytanko:

czy jak kupie Barlowa x2 to obrazy beda lepsze niz te z telekonwerterem foto x2 Zeissa na M42?

 

I jeszcze jedno - co to za szara plama na Jowiszu?...

 

:Salut:

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem praktykujący w tej dziedzinie , ale Zeiss to firma . Dlatego sądzę ,że nie będzie z barlowem 2x lepiej .

Jak czoraj obserwowałem Jowisza to widziałem tylko z prawej strony blisko niego 2 księżyce prawie nad sobą . Plamki nie zauważyłem . Masz ją na wszystkich klatkach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem praktykujący w tej dziedzinie , ale Zeiss to firma . Dlatego sądzę ,że nie będzie z barlowem 2x lepiej .

Jak czoraj obserwowałem Jowisza to widziałem tylko z prawej strony blisko niego 2 księżyce prawie nad sobą . Plamki nie zauważyłem . Masz ją na wszystkich klatkach .

 

No wlasnie ze na wszystkich klatkach to mnie dziwi. Jakby to bylo zabrudzenie to by tak nie bylo...

Szczegolnie, ze widac to dokladnie w tym samym miejscu na malym i duzym Jowiszu, a nawet widac, ze sie z czasem przesuwa tak jak pasy!

Wczoraj Io mialo tranzyt przed tarcza od ok. 23:20 do ok. 1:20. Ale niestety nic nie widzialem :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink: Polaris, przecież to jakaś struktura w atmosferze Jowisza. Najpewniej jest to takie "przerzedzenie" jasnej, białawej warstwy chmur, pod którą widać niebieskawe, głębiej położone obłoczki.

 

Sądząc po Twoich zdjęciach fotki robisz na laptopie, gdzie wydają się być jasne, podczas gdy na normalnych monitorach trudno na nich cokolwiek zobaczyć w dzień, gdy z okien wpada światło. Powinieneś rozjaśnić fotki już w trakcie nagrywania materiału, albo wydłużając ekspozycję, albo podciągając gain, albo połączyć obie te czynności co powinno dać najlepsze efekty.

pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest po prostu cień Io na Jowiszu? W czasie robienia zdjęcia nastąpiło przejście Io i na większym zdjęciu po lewej (na krawędzi tarczy) widać chyba właśnie ten księżyc. Nie jestem w stanie sprawdzić jak względem księżyca usytuowany był cień, CdC nie ma takiej opcji. Ale gdyby to był twór naturalny to byłaby to chyba największa struktura na Jowiszu od czasu odkrycia Wielkiej Czerwonej Plamy :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest po prostu cień Io na Jowiszu? W czasie robienia zdjęcia nastąpiło przejście Io i na większym zdjęciu po lewej (na krawędzi tarczy) widać chyba właśnie ten księżyc. Nie jestem w stanie sprawdzić jak względem księżyca usytuowany był cień, CdC nie ma takiej opcji. Ale gdyby to był twór naturalny to byłaby to chyba największa struktura na Jowiszu od czasu odkrycia Wielkiej Czerwonej Plamy  :blink:

 

Cien, mowisz? A nie jest to za duzy kat padania?

Moze ktos tez pstrykal wczoraj Jowisza???????????????????????

Moznaby skonfrontowac fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink: Polaris, przecież to jakaś struktura w atmosferze Jowisza. Najpewniej jest to takie "przerzedzenie" jasnej, białawej warstwy chmur, pod którą widać niebieskawe, głębiej położone obłoczki.

 

Sądząc po Twoich zdjęciach fotki robisz na laptopie, gdzie wydają się być jasne, podczas gdy na normalnych monitorach trudno na nich cokolwiek zobaczyć w dzień, gdy z okien wpada światło. Powinieneś rozjaśnić fotki już w trakcie nagrywania materiału, albo wydłużając ekspozycję, albo podciągając gain, albo połączyć obie te czynności co powinno dać najlepsze efekty.

pa

 

Tak, ale nie slyszalem o takiej strukturze. Jest wielka! I dziwna w barwie.

 

Masz racje, fotki obrabiam po ciemku na laptopie. Sprobuje robic jasniejsze :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale nie slyszalem o takiej strukturze. Jest wielka! I dziwna w barwie.

 

Masz racje, fotki obrabiam po ciemku na laptopie. Sprobuje robic jasniejsze  :Boink:

 

Nie slyszales o niej, bo to nie jest trwała struktura, co chwilę powstają nowe i "umierają" wcześniejsze. Praktycznie zawsze jest na Jowiszu widoczne coś takiego, czasem duże i wyraźne, czasem mniejsze. Barwa jest taka jaka powinna być - niebieskawa. A cień to nie jest, bo przecież widać, że jest to rozlazłe. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink: Polaris, przecież to jakaś struktura w atmosferze Jowisza. Najpewniej jest to takie "przerzedzenie" jasnej, białawej warstwy chmur, pod którą widać niebieskawe, głębiej położone obłoczki.

 

Sądząc po Twoich zdjęciach fotki robisz na laptopie, gdzie wydają się być jasne, podczas gdy na normalnych monitorach trudno na nich cokolwiek zobaczyć w dzień, gdy z okien wpada światło. Powinieneś rozjaśnić fotki już w trakcie nagrywania materiału, albo wydłużając ekspozycję, albo podciągając gain, albo połączyć obie te czynności co powinno dać najlepsze efekty.

pa

 

oj Małek, Małek czepiasz się chłopak dopiero się uczy

a tak poważnie zdjęcia są naprawde fajne

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy z 19/20 kwietnia przechodził cień księżyca Jo na pow. Jowisza pomiędzy godz. 23.40 a 1.50 naszego czasu. Plama na zdjęciu jest jednak znacznie większa niż cień satelity i uważam że to twór atmosferyczny. Sprawdź czas nagrania avika dokładnie, bo na zdjęciu podałeś zgrubnie. Jeśli materiał zrobiony jest przed północą, to napewno nie jest to cień księżyca. W ostateczności może ta biała plamka na brzegu tarczy z lewej strony to sam Jo bez cienia, a to by wskazywało że avik nagrałeś około północy naszego czasu.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy z 19/20 kwietnia przechodził cień księżyca Jo na pow. Jowisza pomiędzy godz. 23.40 a 1.50 naszego czasu. Plama na zdjęciu jest jednak znacznie większa niż cień satelity i uważam że to twór atmosferyczny. Sprawdź czas nagrania avika, wtedy będzie wiadomo na 100%.

 

Avik byl nagrany miedzy 23 a 24.

Niestety, pokasowalem pliki zrodlowe i dokladniej nie ustale...

 

Ale Io wlasnie byl w trakcie tranzytu. To pamietam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozjaśniłem Twoje zdjęcie i teraz wszystko jasne, że na wcześniejszym zdjęciu Jo jest obok tarczy, a na drugim większym jest już na tle ciemnego pasma chmur.

Ta plama w centrum napewno jest tworem w atmosferze, a nie cieniem ksieżyca, który miał się dopiero ukazać na skraju tarczy za samym księżycek Jo. :D

planety.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozjaśniłem Twoje zdjęcie i teraz wszystko jasne, że na wcześniejszym zdjęciu Jo jest obok tarczy, a na drugim większym jest już na tle ciemnego pasma chmur.

 

Teraz juz mozna ustalic czas :-)

Dzieki, Lemarc, nie przypuszczalem, ze przy takim pojasnieniu bedzie widac Io :-)

Z SkyMapa wydawalo sie, ze Io bedzie mial tranzyt WYZEJ na tarczy Jowisza niz wynika to z fotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
...

Mam przy okazji pytanko:

czy jak kupie Barlowa x2 to obrazy beda lepsze niz te z telekonwerterem foto x2 Zeissa na M42?

...

 

to może trochę odświeżę to pytanie :)

 

dokładając swoje rozterki: :szczerbaty: czy naprawdę jest, aż taka różnica w jakości?

 

żeby telekonwerter zeissa "poszedł" za tyle: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52008833

 

a na NPZ nie było chętnego:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52645903

 

zawsze mi się wydawało, że rosyjska optyka, to lepsza, czy gorsza kopia niemieckiej, (naturalnie w dużym uproszczeniu, czy raczej z dużą dozą złośliwości z mojej strony), ale żeby aż tak, ten telekonwerter im się nie udał?

 

używam rosyjskiego konwertera M42, właśnie takiego, z tego drugiego linka.

Fakt, że duża degradacja obrazu, oczywiście jasność, ale i kontrast, aberacja chromatyczna, czyli zwykłe przypadłości tanich "barlowów"

bo taki telekonwerter jest barlowem chyba??

 

a może ktoś z Was, szanownych forumowiczów, miał czy ma doczynienia ze stosowaniem telekonwertwera i porządnego barlowa w astrofoto, tak co by mógł mnie oświećić, czy to to samo, czy nie,

czy warto wydać pareset złotych na dobrego barlowa, czy może wydać jeszcze więcej na extendera do canona?

a może zostać przy tym co się ma, bo i tak lepiej nie będzie, bo takie "przedłużenie" tanim kosztem ogniskowej, to nic innego jak mamienie niezorientowanego sknery-astromiłosnika :ha:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
żeby telekonwerter zeissa "poszedł" za tyle: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52008833

 

a na NPZ nie było chętnego:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52645903

 

używam rosyjskiego konwertera M42, właśnie takiego, z tego drugiego linka.

Fakt, że duża degradacja obrazu, oczywiście jasność, ale i kontrast, aberacja chromatyczna, czyli zwykłe przypadłości tanich "barlowów"

bo taki telekonwerter jest barlowem chyba??

 

 

Mam konwerter toczka w toczke z pierwszego linka.

Z powodzeniem uzywam go do fotografii analogowej.

Wlasnie odebralem barlowa Antaresa x2 i bede testowal z Zeissem M42.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.