Skocz do zawartości
  • 0

Jaka różnica w obrazie mgławic między F4 a np F8 ?


Flaytec1

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

No juz wiem ze się do tego nie nadaje.:D. W sumie to do czegoś się nadaje?bo na tym ksiezycu lepiej załozyć lepszy okular i filtr ale u mnie kiedyś robił własnie za filtr i jak jeszcze nie miałem wiaderka okularów xD

Edytowane przez Flaytec1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W języku angielskim (z tego co gdzieś czytałem) określa się teleskopy jako szybkie i wolne, a nie jasne i ciemne. Wydaje się to bez sensu, ale właśnie określenie angielskie jest o wiele bardziej poprawne. Jasny teleskop szybciej zbierze materiał do zdjęcia, potrzebuje na to mniej czasu.

Natomiast w wizualu nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Przy tej samej źrenicy wyjściowej obraz będzie tak samo jasny w F15 co w F5. 

Oczywiście krótkie (szybkie) i długie (wolne) teleskopy mają swoje zalety i wady o których koledzy już pisali. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, zdzichu napisał:

Przy tej samej źrenicy wyjściowej obraz będzie tak samo jasny w F15 co w F5. 

Oczywiście krótkie (szybkie) i długie (wolne) teleskopy mają swoje zalety i wady o których koledzy już pisali. 

 

Co ciekawe, źrenica wyjściowa jest wprost zależna jedynie od światłosiły teleskopu i ogniskowej okularu.

ŹW = f * (A / F)

 

Więc owszem, to co piszesz to prawda ale wiąże się to z różnymi okularami i różnymi powiększeniami.

 

Gdyby dysponować tylko jednym okularem to źw zależy tylko i wyłącznie od światłosiły teleskopu.

I dla tego jednego okularu - surprise surprise - jasność obrazu będzie duża dla F/5 i mała dla F/15....

 

Wszystko zależy od tego, co uważamy za zmienną, tak jak już mówiłem :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

24 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Więc owszem, to co piszesz to prawda ale wiąże się to z różnymi okularami i różnymi powiększeniami.

 

Oczywiście, że komplet okularów używanych  do F15 musi być inny niż do F5, a już na pewno "skrajne" okulary będą inne 

 

 

24 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Wszystko zależy od tego, co uważamy za zmienną, tak jak już mówiłem

 

To też prawda. Mi tylko chodzi o takie (jak mniemam) przeświadczenie wśród początkujących, że w długim (ciemnym) teleskopie obraz będzie ciemniejszy niż w krótkim (jasnym).

Nie. Obraz w F15 będzie tak samo jasny (ciemny) jak w F5 oczywiście przy doborze odpowiednich okularów - o powiększeniu i polu widzenia teraz nie piszę.  Tylko właśnie na tym (możliwe powiększenia, otrzymywane pola widzenia) polegają różnice miedzy tymi teleskopami, a nie na jasności dawanego obrazu.

Edytowane przez zdzichu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Różnica jest przy DSach taka że w F10 nie dostaniesz szerokiego pola. Dokładnie jak @zdzichu powiedział.

Przykładowo 10" F/3 z ethosem 21 mm da Ci źrenice 7mm, i powiększenie 37x. Pole widzenia będziesz miał na poziomie 2.7 stopnia.
Znowóż dla 10" F/10, trzymając się standardu 2" wsadzisz Panoptica 41mm, co da: źrenice 4mm, power 62x i pole widzenia 1 stopień.

Możesz oczywiście wpakować okular 56mm żeby zwiększyć źrenice wyjściową, co może być wręcz konieczne przy mocniejszym filtrze, ale niestety pola widzenia nie zwiększysz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z moich testów wyszło ze 90 dała lepsze obrazy mgławic ,wieksze nieco bo większe powiększenie można było uzyskać. 102 nie osiagała tu nawet 1 x D.  

O planetach nawet nie wspomne bo obrazy w 90mm nawet zbliżały się do 2xD . Musze napisac z tych obserwacji osobny temat,sporo danych spisanych i rożne porównania. Przy okazji wyszło jak ważna jest jakośc kątówki- w przypadku dodawanej do zestawów nie było widac przerwy cassiniego,zaś w kątowce Sv bony 99% było ja widać b ładnie. A to niby tylko 9 % światła wiecej....  Fakt jest jeden, zrenica ma znaczenie zasadnicze i 90mm F10 lepiej sie nadawał do mgławic(i planet oczywiscie tym bardziej) niz moja 102. F5.

Edytowane przez Flaytec1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.