Skocz do zawartości
  • 0

Zakup Pierwszego Aparatu Do Astrofotografii


Zaurak

Pytanie

Cześć. Przychodzę do was z zapytaniem które każdy zna i z którym każdy się mierzył, a konkretnie jaki pierwszy aparat do rozpoczęcia przygody z Astrofoto. :hmm:

    O ile w obserwacjach wizualnych mam już kilku letnie doświadczenie i staż na Syncie 8 to moja astrofotografia ogranicza jedynie do robienia zdjęć planet i drogi mlecznej przy pomocy telefonu. I tu pojawia się problem gdyż nie jestem dobrze rozeznany w parametrach lustrzanek i nie wiem jaką wybrać na początek, dlatego proszę was o rady i pomoc. Z góry dzięki za pomoc. :happy:

 

Budżet 2500 zł (+-300zł)

Skala Bortle’a 4

Miejsce Zamieszkania Wieś 10 km w linii prostej do najbliższego miasta

 

 

 

A na dole moje najlepsze zdjęcie DM które udało mi się wykonać telefonem. Proszę Nie bić Za Jakość Zdjęcia :laughing:

Droga Mleczna.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Na razie chciałbym rozpocząć od zwyczajnej Astrofotografii na Statywie, aby wpierw nauczyć się ogólnych parametrów i ustawień odpowiednich do Focenia A docelowo skompletować Zestaw złożony z EQ5 wraz z prowadzeniem oraz tuby optycznej Sky-Watcher BKP 150/750 OTAW ale jest to już raczej cel na najbliższe 2-3 lata. I to czego zapomniałem dodać to chciałbym aby taki aparat był nowy co jest spowodowanie dość nieprzyjemna sytuacją z zakupem używanego sprzętu. :happy:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A z nowych to nie mam pojęcia. Natomiast na pewno będzie to sprzęt o kilka klas gorszy. Robiąc astromoda i tak tracisz gwarancje, a nowe matryce (szczególnie te co tańsze) szumią dużo gorzej niż starsze. Nie bez powodu do astro ludzie skupują te 6d mk1 niemalże na potęgę chociaż dostępne są już od dawna mk2. 

Rozumiem że na obiektyw masz osobny budżet? Dobry obiektyw kosztuje 2 razy więcej niż aparat, a kitowca to możesz zaraz po kupnie wyrzucić do śmieci niestety. 
 

co do zestawu eq5, 150/750 i ciężka lustrzanka.. ambitnie. 

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minutes ago, Zaurak said:

Zestaw złożony z EQ5 wraz z prowadzeniem oraz tuby optycznej Sky-Watcher BKP 150/750 OTAW ale jest to już raczej cel na najbliższe 2-3 lata.

 

Nie chcę studzić Twojego słusznego zapału ale to jest murowany przepis na frustrację... wygląda ładnie na papierze, wiem (sam przerabiałem ten wariant)
Ciężar tej tubki to już jest poważne wyzwanie dla EQ-5...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, Zaurak napisał:

Na razie chciałbym rozpocząć od zwyczajnej Astrofotografii na Statywie, aby wpierw nauczyć się ogólnych parametrów i ustawień odpowiednich do Focenia A docelowo skompletować Zestaw złożony z EQ5 wraz z prowadzeniem oraz tuby optycznej Sky-Watcher BKP 150/750 OTAW ale jest to już raczej cel na najbliższe 2-3 lata. I to czego zapomniałem dodać to chciałbym aby taki aparat był nowy co jest spowodowanie dość nieprzyjemna sytuacją z zakupem używanego sprzętu. :happy:

 

 

Znałem takiego jednego co mówił tak samo :D

 

 Tak do rozważenia to przeczytaj, żebyś nie przeszedł identycznej drogi.

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To zależy co chcesz focić (mgławice, szerokie kąty, czy mniejsze obiekty: mgławice planetarne, galaktyki). Z mojego doświadczenia (skromnego jako astrofoto a większego jako foto ogólnie) polecam Canony (sam focę 5D mk III i ostatnio 60D którą zamierzam zmodować w niedalekiej przyszłości).

 

Zależy też od tego jakich rezultatów oczekujesz. Jeśli ma to być zupełny początek przygody to pomyślałbym o 60D ktory dostaniesz za jakieś 800 - 1000 pln używkę.

 

 I tu małe wtrącenie - nie bałbym się na twoim miejscu kupowania używek jeśli są solidnych producentów (canon, nikon). Sam używam sprzętu foto z drugiej ręki od jakiś 9 lat (w tym 4 body i ok 12 obiektywów) i nie miałem poważniejszych problemów. Polecam jest taniej. 

 

Wracając, jak kupisz takiego canona 60D i nie spodoba Ci sie to latwo go odsprzedasz z małą albo żadną stratą. A jak cię wciagnie to kupisz coś lepszego uzbrojony w pewną wiedzę i doświadczenie a sześćdziesiątkę zmodujesz i będziesz miał dwa :D

 

Drugie pytanie to co zamierzasz podłączyć do body zanim kupisz to 150/750. Jeśli obiektyw (a zdecydujesz się na canona) to polecam Canon 70-200 f/2.8 (wymiata).

 

I jak kolega janekosa zauważył body to mniejszy problem i koszt, drugie tyle jak nie więcej wpakujesz w (dobrą) optykę.

 

Canona 6D nie używalem osobiście ale klasa jednocyfrowych canonow reprezentuje jakiś poziom więc myślę, że też jest godna polecenia (może nawet bardziej niż 60D ale jak juz ktos wyżej napisał na pełnej klatce będą bardziej widoczne wszelkie wady optyki).

Edytowane przez WojtasSP320
Literówka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

https://www.olx.pl/d/oferta/aparat-canon-60d-w-pieknym-sklepowym-stanie-CID99-IDKHTCU.html?fbclid=IwAR0dM9cMIolPeJAXcfV9TU0iiLju9_7sTape9qJvFHeDJo1jkLpWRGUhaSM Udało Mi się znaleźć taką ofertę. Aparat wygląda Dobrze jego przebieg też jest w miarę niezły. Dobry Do Pierwszego Zakupu ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 6.09.2021 o 22:32, Zaurak napisał:

Cześć. Przychodzę do was z zapytaniem które każdy zna i z którym każdy się mierzył, a konkretnie jaki pierwszy aparat do rozpoczęcia przygody z Astrofoto. :hmm:

    O ile w obserwacjach wizualnych mam już kilku letnie doświadczenie i staż na Syncie 8 to moja astrofotografia ogranicza jedynie do robienia zdjęć planet i drogi mlecznej przy pomocy telefonu. I tu pojawia się problem gdyż nie jestem dobrze rozeznany w parametrach lustrzanek i nie wiem jaką wybrać na początek, dlatego proszę was o rady i pomoc. Z góry dzięki za pomoc. :happy:

 

Budżet 2500 zł (+-300zł)

Skala Bortle’a 4

Miejsce Zamieszkania Wieś 10 km w linii prostej do najbliższego miasta

 

 

 

A na dole moje najlepsze zdjęcie DM które udało mi się wykonać telefonem. Proszę Nie bić Za Jakość Zdjęcia :laughing:

Droga Mleczna.png

BA675E3F-7902-452E-A541-3C0E6F5BED49.thumb.jpeg.2fceadeee2240ca3d9f23e7d409fd6fa.jpegJa mam taka oczywiście , jak dla mnie jest przepiękna , ale twoja tez jest super !!! grunt żeby focie czym się da i poznawać co się z czym je ;).

 A jeśli chodzi o aparat to ja robię zdjęcia bezusterkowe Samsung nx2000 plus gromada stalek na M42 (37/2,8 , 58/2 , 85/2 , 135/3,5 , 200/4 , wszystko obiektywy z zenita  , plus dwa obiektywy kitowe z nikona 18-55 /3,5  , nadodatek uszkodzone automaty ale one są nie potrzebne ostrzyc trzeba się na umieć

Edytowane przez hansol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.