Skocz do zawartości
  • 0

Filtr do Planet, Księżyca


Papkin

Pytanie

Witam, posiadam teleskop DO-GSO 8", okulary mam tylko te z zestawu. Czy użycie filtrów w połączeniu z tym co mam, poprawi znacząco kontrast Jowisza i Księżyca (Bo te obiekty najbardziej mnie obecnie interesują, w przyszłości może Mars gdy będą dla niego lepsze warunki), czy to będzie zmiana na tyle marginalna, że lepiej wyjdzie mi zbierać pieniądze, i za jakiś czas kupić okular na wyższym poziomie niż te z zestawu? Oczywiście nie mówię o filtrach za tysiąc złotych, tylko powiedzmy tak do 150zł. Słyszałem że filtr księżycowy to podstawa, i pomoże poprawić kontrast, lecz po wyszukaniu tego typu filtrów, znalazłem takie po 40zł, czy zakup takiego czegoś nie będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto? 

Edytowane przez Papkin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Uzywam filtrów księzycowych ale w refraktorze, w newtonie jeszcze nie sprawdzałem. Mam kilka szt np GSO 0.6 chyba 25% przyciemnienia i GSO 0.9 chyba 13 %. Oraz SVbony zmienny 20-40 %.   Uzywałem głownie ten 25% do testów i zmienny ale z nim jest taki problem ze nie ma podziałki na obwodzie z tym jak go ustawic, zreszta podczas wkrecania i tak mogłby sie przestawic, uzycie go to wkrecanie w okular,sprawdzanie, wyjmowanie i znowu przekrecanie by uzyskać odpowiednie przyciemnienie-nie powiem ze to wgodne ale filt działa.   W sumie dośc dobrze działa też u mnie barlov bo odpowiednio przyciemnia obraz zastepując filtr. Podobnie dekiel bez zaślepki na tube by zniejszyć aberrację.   Na pewno ci polecam jakiś zwykły GSO 25% lub ten zmienny SVbony jesli jego użycie nie bedzie cię denerwować.

Edytowane przez Flaytec1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Flaytec1 napisał:

Uzywam filtrów księzycowych ale w refraktorze, w newtonie jeszcze nie sprawdzałem. Mam kilka szt np GSO 0.6 chyba 25% przyciemnienia i GSO 0.9 chyba 13 %. Oraz SVbony zmienny 20-40 %.   Uzywałem głownie ten 25% do testów i zmienny ale z nim jest taki problem ze nie ma podziałki na obwodzie z tym jak go ustawic, zreszta podczas wkrecania i tak mogłby sie przestawic, uzycie go to wkrecanie w okular,sprawdzanie, wyjmowanie i znowu przekrecanie by uzyskać odpowiednie przyciemnienie-nie powiem ze to wgodne ale filt działa.   W sumie dośc dobrze działa też u mnie barlov bo odpowiednio przyciemnia obraz zastepując filtr. Podobnie dekiel bez zaślepki na tube by zniejszyć aberrację.   Na pewno ci polecam jakiś zwykły GSO 25% lub ten zmienny SVbony jesli jego użycie nie bedzie cię denerwować.

 

Jest prostszy sposób na użycie filtra regulowanego: jedną część wręcić w okular, a drugą w kątówkę czy po prostu w przedłużkę. Wtedy regulacja jasności odbywa się poprzez kręcenie całym okularem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sam posiadam filtry dwa w dobsonie, przykładowo GSO nd. 0.9 13% dobrze się sprawdza przy dobsonie z okularem meade 14 mm znacząco poprawił mi kontrast i więcej szczegółów na powierzchni. Jak chcesz mogę ci go sprzedać bo posiadam 2-gi z firmy Explore Scientific ale ten jest już z regulacją obserwowałem nim na księżycu też jest bardzo dobrze. Gdybym wcześniej widział ogłoszenie tego regulacyjnego od Explore to bym nie miał teraz 2-ch. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.