Skocz do zawartości
  • 0

Astrofotografia krótkoczasowa- wybór sprzętu


Kraczuk

Pytanie

Dzień dobry, po kilku latach uprawiania astrofotografii przy użyciu szerokich obiektywów typu Sigma 105mm f1.4, chodzi mi po głowie zupełnie inna ścieżka rozwoju a mianowicie astrofotografia krótkoczasowa. Od miesiąca ćwiczę obsługę programów typu autostakkert czy Maxim dl oraz obróbkę na Avikach które udostępniał kolega @Tuvoc i wreszcie doszedłem do wniosku, że pokochałem tą technikę i chciałbym zainwestować w sprzęt który przynajmniej w małym stopniu pozwoli Mi naśladować mistrzów naszego forum! Obecnie mam 2 opcje, w każdej z nich znajduje się kamera ZWO ASI 187MM z zastawem filtrów LRGB oraz kołem jednak na tym podobieństwa się kończą. Jako pierwszy na myśl przyszedł mi teleskop 200/1000 na eq5 (heq5 jest stanowczo za drogi) który napędzę w 2 osiach, widziałem w Internecie kilka osób które wyciągają bez guidingu dobre kilkanaście/kilkadziesiąt sekund więc te 10 nie powinno być problemem przy odpowiednio dużym odrzucie. Inny pomysł to 10 calowa synta na montażu dobsona która osadzona zostanie na platrormie paralaktycznej

https://teleskopy.pl/Asterion-Ecliptica-Light-50-platforma-równikowa-paralaktyczna-do-teleskopów-Dobsona-(Dob-6-10-,-szerokość-geograficzna-50-N)-teleskopy-6015.html

niestety są dwa problemy, jeden to ograniczenie prowadzenia do godziny, natomiast drugi to bark wiarygodnych testów które pokażą jakie czasy realnie można osiągnąć przy jej użyciu, jeżeli 5-8s przy odrzucie 50% klatek jest realne to czy warto inwestować w mniejsze lustro? Będę bardzo wdzięczny za nakierowanie mnie na dobry tor!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Eh, czuję się trochę wywołany do tablicy więc napiszę kilka słów.

 

Materiały, które udostępniałem były bardzo przeciętne by nie rzec, że słabe. Niezły masochizm próbować je obrabiać (btw pokaż co Ci wyszło ;)). Jeśli chcesz się uczyć od mistrzów to gorąco polecam przekopać się przez wszystko co kiedykolwiek napisali o technice lucky imaging oraz fotografii krótkookresowej koledzy @Lukasz83 oraz @HAMAL. Jest jeszcze kilka osób, które z sukcesami zajmowały się tym m.in. @cwic czy @mack_mnk i inne.

 

Co do sprzętu to mówisz, że HEQ5 za drogie? To jest niezbędne minimum dla 8-calowej tuby. Mocno odradzam stawianie takiego koromysła na leciutkim EQ5. Każdy podmuch wiatru (a 200/1000 to już żagiel); błędy wyważenia i prowadzenia po zsumowaniu spowodują, że to będzie katorga. Poza tym zajedziesz taki lekki montażyk w krócej niż rok.

 

Osobiście moje GSO 250/1000 stawiam na EQ6, podobnie SW 200/1000, a tylko okazjonalnie na HEQ5 belt mod. Szkoda nerwów. Co do teleskopu to rozważyłbym np. 250/1250 on EQ6, albo Dobsona 16" na platformie i w późniejszym czasie derotator - takie rozwiązanie ma kolega @mack_mnk i daje mu rewelacyjne rezultaty. Na początku zawsze można derotację zrobić już w po sesji stackując np. w Sirilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Tuvoc dzięki za wspomnienie.
Moje "sukcesy" to efekt zabaw z różnymi kombinacjami sprzętowymi i to trochę inna liga w stosunku do tego co robi Hamal czy Łukasz. Niemniej jednak z krótkiego mojego doświadczenia w tej działce mogę powiedzieć, że bardzo przyjemnie jest działać w LI, szczególnie pod ciemnym niebem gdzie można wyłuskać naprawdę fajne szczegóły na krótkich czasach. Nie mam platformy a zwykły AZ-GoTo + derotator, który pomaga w rozszerzeniu pola widzenia, znacznie mniej kadru odpada niż bez derotacji. Używam kamerki OSC, jeżeli @Kraczuk idziesz w mono z filtrami to platformę czy Az-GoTo odradzam, bo takie połączenie nie da odpowiednich rezultatów, jedyne co przyniesie sporo nerwów. 
@isset - 2TB w zupełności wystarczą na kilka nocy. Najwięcej udało mi się nazbierać jakieś 700MB w noc, z tymże warunki były eleganckie przez ponad 7h. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.