Skocz do zawartości

Prezent


KamilM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wczorajsze urodziny doprowadziły do prezentów i nowego teleskopu którym się rajcowałem przez parę dni ale po lektórze forum stwierdziłem że pozbieram jeszcze kase, lecz moja Babcia (choć wspaniała troskliwa i kochana) kupiła mi teleskopik przez allegro co robić jest to Bresser Venus 76/700, i do tego bez okularu , Pomocy ??

KamilM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.....Co tu duzo pisac oprocz skompletowania okularow i prawdopodobnie dokladnego wyczernienia tubusa i wyciagu na pewno czeka Cie wymiana trojnoga.Mam Bressera Arcturus z dokladnie takim samym aluminiakiem i niestety nie zdaje on egzaminu. No chyba,ze uda sie go gdzies pchnac ale co by na to powiedziala babcia? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary z zestawu to szmelc . Wystarczy jak kupisz jeden okular plosla 10 mm o średnicy 1,25 cala . Na allegro są od 50 zł , w sklepie ok. 80-100 . Jak wykrecisz plastikową redukcję w wyciągu to wejdzie . Jakoś zabezpiecz aby nie wypadł . Jakbyś czuł duży niedosyt to nie zrażaj się . W większości mie ma warunków do powiekszen wiekszych niz 120-150 , twoje 70x jest uzyteczne. Tym teleskopem tylko księzyc możesz obserwować do 120x .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary z zestawu to szmelc .

 

Porawda.

 

Wystarczy jak kupisz jeden okular plosla 10 mm o średnicy 1,25 cala . Na allegro są od 50 zł , w sklepie ok. 80-100 . Jak wykrecisz plastikową redukcję w wyciągu to wejdzie .

 

Najpierw sprawdz czy masz wyciag 1,25'' z redukcja do 1'' czy maly 1'' calowy wyciag. W pierwszym wypadku to co powyzej to dobra rada, w drugim juz nie, nie zaladujesz standardowego okularu do wyc. 1''. Wtedy bedziesz musial polowac na mikroskopowce PZO na allegro. Od 10 do 40 pln. Co drugi sie nada.

 

W większości mie ma warunków do  powiekszen wiekszych niz 120-150 , twoje 70x jest uzyteczne.

 

Prawda.

 

Tym teleskopem tylko księzyc możesz obserwować do 120x .

 

Tu sie nie zgodze. M31, HiHa, M13, M33, M45, M44, M41, M42, i slabsze gromady otwarte M34,35,36,37,38 i inne w ten desen. Jowisz i Saturn da rade obserwowac galileuszowe moony i pierscienie. Bedzie widac fazy Wenus.

 

Pozdrawiam.

 

PS. O kurde dopiero teraz do mnie dotarlo ze ty o tym Ksiezycu w kontekscie powiekszenia a nie przydatnosci obserwacyjnej. Niemniej masz teraz Kamilu miniliste Emek wartych odwiedzenia malym sprzetem :)

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wiesz bacia powiedziała za ile chce kupić i ojciec wylicytował a do tego nauczyła się ostatnio sms'ować(jestem z niej dumny :) ).

 

Mozna jeszcze raz na co mógł bym popatrzećtym teleszkopkiem :,tylko prosze z małym rozrużnieniem co do tego potrzeba i jak mocno to zobacze(jak mocno będzie widoczna) i jeszcze co to są te M31 itd.

 

KamilM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyminione obiekty odnajdziesz np. tu:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=31

 

pomocny moze sie taz okazac atlas:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=18

 

mozesz tez zassac cos profesjonalnego, linki znajdziesz tu:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6761

 

Nie spodziewaj sie widokow takich jak na referencyjnych fotkach. Przewaznie beda to rozmyte duchy o konkretnym ksztalcie. Gromady otwarte twoj teleskop powinien bez problemu rozdzielic na poj. gwiazdki. Widoki zadko przyniosa barwy.

 

Jezeli mial bys klopoty z polapaniem sie co jest czym na mapkach to przeczytaj to:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=82

 

W razie pytan, dawaj na forum.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz jeszcze mapek nieba, by znaleźć te obiekty. Sciągnij z netu jakis darmowy program planetaryjny, np.:

Hello Nothern Sky

Cartes du Ciel

Każdy z nich ma strone w internecie. Słuzą one [jako jedne z wielu tego typu programów, podaję te, których uzywałem] do wyświetlania mapek nieba dla danego miejsca i czasu. Zeby siez orientowac wstępnie na niebie, mozęsz wykorzystac nawet mapke nieba z encyklopedi lub atlasu geograficznego - ale to oczywiście ci nie wystarczy do jakiejkolwiek obserwacji. Tu konieczny jest atlas nieba lub wspomniane na poczatku mapki z programów. Spróbuj też znaleźć w sieci jakieś strony www nt. gwiazdozbiorów i obiektów Messiera. I nie sugeruj się wygladem obiektów [np. galaktyk] na fotografiach. W teleskopie, nawet duzym, wygladają jako niewyraźne, białe plamki [za wyjatkiem cześci gormad otwartych ikulistych, które teleskop czy nawet lornetka rozdziela na pojedyncze gwiazdy]. Nasze oko nie jest tak dobrym detektorem światła jak klisza czy matryca półprzewodnikowa. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil , nie łam się ! sam mam taki "sprzęcior" i w sumie jest OK ! Zobacz taki wątek : Nasze forum Pomyśl o okularze np. 12 mm Soligora i jakoś będzie - a po woli zbieraj kasę ...

PS

Jestem pełen podziwu apropo Twojej Babci ....

Edytowane przez Pawcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wczorajsze urodziny doprowadziły do prezentów i nowego teleskopu którym się rajcowałem przez parę dni  ale po lektórze forum stwierdziłem że pozbieram jeszcze kase, lecz moja Babcia (choć wspaniała troskliwa i kochana) kupiła mi teleskopik przez allegro co robić jest to Bresser Venus 76/700, i do tego bez okularu , Pomocy ??

KamilM

 

 

Co robić hmm .. sam nie poszukaj okularów w dziale sprzedam i na allegro :rolleyes:

 

P.S. Masz bardzo nowoczesną babcię -> zakupy na allegro

WIELKIE POZDROWIENIA DLA Babci :flower:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wiesz bacia powiedziała za ile chce kupić i ojciec wylicytował a do tego nauczyła się ostatnio sms'ować(jestem z niej dumny :) ).

 

 

Babcie są the best :Salut: Moja ostatnio nauczyła się bezproblemowo obsługiwać nowy cyfrowy tuner sat. Listy programów, systemy kodowania i tym podobne jej nie straszne :ha: Podczas tranzytu Wenus była dość długo obecna przy teleskopie, a na planetki i Księżyc też chętnie popatrzy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu macie racje Babcie rządzą , nie tylko karmią i dbają o wnuczusia :D to jeszcze

fundują rórzne żeczy ( komputer dostałem ostanio ale, grozi mi jego strata bo babcie czat i saper wciągnoł :)a dotego te ciasta mmmmmm... samo dobre :rolleyes:

:notworthy: Pokłony dla wszystkich Babci na świecie :notworthy:

KamilM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przepraszam, mam deżawi, czy już kiedyś zadawałeś to pytanie a ja na nie odpowiadałem?

 

Miałem to samo wrażenie.

 

A w kwestii teleskopu - wykorzystaj go maksymalnie, poznaj niebo. Hans dał Ci bardzo dobre wskazówki. Jak się zaprzyjaźnisz z tymi obiektami z przyjemnością zmienisz sprzęt na większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.