Skocz do zawartości

IC434 na koniec sesji w Ha


tex88

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Iluvatar napisał:

Gdybyś wykadrował centralnie, tak jak każdy, to by tego nie było widać :)

Kadrowanie w Maximie jak wygląda większość z nas wie. Wpisałem tylko w wyszukiwarkę obiektów IC434, goto i jazda. Kadr to dzieło przypadku, ale nie będę go poprawiał bo mi się podoba :icon_surprised:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Grzędziel napisał:

????

Kadruję w Maximie od wielu lat i z pełną świadomością (bez pomroczności jasnej) muszę stwierdzić, że w 100% mam na ten kadr wpływ.

Trzeba najpierw naświetlić klatkę żeby  dobrze wykadrować. Mapa w zakładce zoom umożliwia tylko ogólne wykadrowanie. Większość osób które używało Maxima narzeka na ten element. Nie wiem w jaki sposób możesz w pełni zaplanować kadr bez naświetlania. Przy ciemnych obiektach to trzeba pewnie palić 10min np. w Ha żeby zobaczyć jak usytuowany jest kadr. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierając kadr zgrywam screen z np. z Simbada i wybieram gwiazdki, które maja być dokładnie w środku kadru. Potem, po ustawieniu na obiekt fotografuję w bin3 klatke 2 sek. znajduję te gwiazdki. Jeśli nie są w środku kadru czyli na krzyżu, koryguję wykonując dodatkowe 2, 3 ekspozycje po 2 sek. Cała operacja zajmuje kilkanaście do 30 sekund i mam kadr dokładnie jaki zaplanowałem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Grzędziel napisał:

Wybierając kadr zgrywam screen z np. z Simbada i wybieram gwiazdki, które maja być dokładnie w środku kadru. Potem, po ustawieniu na obiekt fotografuję w bin3 klatke 2 sek. znajduję te gwiazdki. Jeśli nie są w środku kadru czyli na krzyżu, koryguję wykonując dodatkowe 2, 3 ekspozycje po 2 sek. Cała operacja zajmuje kilkanaście do 30 sekund i mam kadr dokładnie jaki zaplanowałem.

Dobre wykadrowanie w Maximie jest możliwe, ale jak napisałeś, trzeba się posiłkować zewnętrznymi programami. Jak nie chce się mieć obiektu w centrum tylko gdzieś w rogu to Maxim wręcz utrudnia planowanie i trzeba kombinować, nie przyspiesza to rozpoczęcia sesji. Mam NINE i SGPro i wybiorę któryś z tych programów które są bardziej user friendly :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.