Skocz do zawartości

Stackowanie ciemnicy


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Przemek Majewski napisał:

Dlatego, by słabe linie emisyjne miały dobry SNR

 

 

Problem mam taki, że w polu w którym normalnie mam 100 gwiazd teraz mam 4. 

 

Moja teza jest prosta, i nie wydaje mi się, żebyśmy się tutaj nie zgadzali:

Gdyby filtr był szerszy i/lub czasy dłuższe to stackowanie było by prostsze. 

 

W szczególności przy lekkim dryfie jaki mam najjaśniejsze gwiazdy nie są widoczne na każdej klatce. Słabsze gwiazdy, te bezpośrednio przy mgławicy byłyby dobrą referencją, ale są za ciemne. W innym, szerszym filtrze było dość gwiazd...

 

Być może to, co mówię jest prawdziwe tylko w moim przypadku, ale zauważ że nie rozmawiamy w temacie poprawnych teoretycznie zaleceń ogólnych, tylko w wątku "pomóżcie mi, bo mam za mało gwiazd i nie chce mi nic tego zestackować".

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było, jakby było trochę więcej klatek do zestackowania - tak z setką to już by można powalczyć :)

Prawie wszystkie są mniej lub bardziej pojechane, to byłoby co odrzucać ewentualnie, no i dałoby się coś zrobić z szumem.

 

Cudów nie ma, ale takie coś ukręciłem:

156836249_22_52_36-P50-l850.png.70222e5d8e0a87e076f779bbd8250137.png

 

AS!3 (stack), Registax (wavelety), Corel (krzywa tonalna i zmniejszenie o połowę).

 

 

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Fajnie by było, jakby było trochę więcej klatek do zestackowania - tak z setką to już by można powalczyć :)

Prawie wszystkie są mniej lub bardziej pojechane, to byłoby co odrzucać ewentualnie, no i dałoby się coś zrobić z szumem.


Panie, ja mam z 240 takich klatek. Ale co robić, jak wczoraj tak wiało, że mało mi teleskopu nie przewróciło :P

 

Przed AS!3 robiłeś PIPP-em ser? :) Jeszcze jakiś pre-preprocessing? Mi AS nie bardzo sobie radzi....

Rzeźbię i rzeźbię Sirilem, ależ to nieintuicyjne GUI :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Przed AS!3 robiłeś PIPP-em ser? :) Jeszcze jakiś pre-preprocessing?

Nie, fitsy bezpośrednio do AS!3; tylko w oknie podglądu przestawiłem "Scaling (FITS/SER)" na 14 czy tam 12 bitów (bo i tak tyle jest sygnału) i wtedy jakoś sobie poradził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Przemek Majewski napisał:

Offtop:

Automatyczne algorytmy często fatalnie oznaczają wagi szumu po tle! Tzn. poprawnie, ale liczą sumaryczny sygnał, ten od wschodu, czy Księżyca też. A z sumu "LP + Sky + Moon + Cosmos" nasz interesuje tylko kosmos. I najlepszym wyznacznikiem jasności kosmosu jest względna jasność gwiazd. Coś co stosuje "ręcznie" od kiedy zacząłem sie tym bawix.

https://www.youtube.com/watch?v=g6SUBB8uu4E&t=4s 

 

 

4 godziny temu, isset napisał:

 zakładam że on "rozciąga" każde zdjęcie tak samo. 

oczywiscie, kazde rozciaga wg wlasnego uznania :)

aby rozciagnac materiał identycznie musisz najpierw rozciagnac piwesze zdjecie i utworzyc proces, ktory zapodasz na kolejne. proces ma kjuz ustalone wartosci (wartosci zaaplikowane do pierwszego zdjecia).

 

poniżej w miarę zrozumiale??? 

image.thumb.png.29f7b94ccd16e1ca8ea1e42857b82ab0.png

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

https://www.youtube.com/watch?v=g6SUBB8uu4E&t=4s 

 

 

oczywiscie, kazde rozciaga wg wlasnego uznania :)

aby rozciagnac materiał identycznie musisz najpierw rozciagnac piwesze zdjecie i utworzyc proces, ktory zapodasz na kolejne. proces ma kjuz ustalone wartosci (wartosci zaaplikowane do pierwszego zdjecia).

 

poniżej w miarę zrozumiale??? 

image.thumb.png.29f7b94ccd16e1ca8ea1e42857b82ab0.png

 

i trzeba pamiętać, aby wpierw dopasować do siebie materiały liniowe, np. procesem "Linear fit", a dopiero później atakować tym samym stretchem.

 

albo alternatywnie -- celować w ten sam histogram docelowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.