Skocz do zawartości
  • 0

Opticon Prometheus - okular?


infanty

Pytanie

Jako bardzo początkujący obserwator nocnego nieba zostałem uszczęśliwiony prezentem w postaci teleskopu Opticon Prometheus. Wcześniej miałem lornetkę, więc zmiana na plus jest konkretna :-). Zmontowałem, wycelowałem w Księżyc, super. Ale, jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Namierzyłem Jowisz, Saturn, jedną gwiazdę, drugą... I widzę problem. W zestawie są dwa okulary: 10 mm i 25 mm. Ten drugi jest OK, nic do niego nie mam. Ale ten pierwszy ma kosmiczną :-) aberrację chromatyczną i komfort oglądania i jakość obrazu spadają dramatycznie. Stąd moje pytanie/-a:

 

- czy zmiana okularu na lepszy dużo zmieni? Niekoniecznie zależy mi na maksymalizacji powiększenia, chociaż tym też nie pogardzę, ale przede wszystkim chodzi mi o klarowniejszy obraz

- jeżeli tak, to czy jest jakiś konkretny model wart polecenia? Standardowe(?) gniazdo 1,25". Najlepiej model, który nie byłby droższy od tego Prometheusa ;-)

 

Proszę tylko o nieudzielanie mi rad "zmień teleskop". Zrobię to, z pewnością, ale jeszcze nie w tej chwili. Na razie chciałbym go "ulepszyć".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

@infanty z tego co widzę ten teleskop ma sferyczne lustro główne o dużej światłosile i wbudowaną soczewkę barlowa. Ta soczewka ma maskować wady optyczne lustra głównego. Można powiedzieć że to taka „wada genetyczna”. Jedyna metoda ulepszenia tego teleskopu to usunięcie barlowa i przeszlifowanie lub wymiana na lustro paraboliczne - co jest nieopłacalne. Wymiana okularu na lepszy nic nie da.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jest to Newton może konieczna kolimacja? 

Teleskop no co tu dużo pisać nie porywa mówiąc delikatnie i mam nadzieję, że nie zniechęci Ciebie do obserwacji. Mówisz, że wcześniej miałes lornetkę jeśli jakąś przyzwoitą to boję się iż może bić na głowę ten teleskop. 

Edytowane przez shinobizu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej, moim zdaniem zmiana okularu na lepszy bardzo dużo zmieni nawet w tym teleskopie o ile zostaniesz przy małych powiększeniach gdzie wady optyki nie są tak widoczne. Proponuję kupić używany pewniak: ES 24/68. Jeśli stwierdzisz że astro nie jest dla Ciebie sprzedaż bez straty a jeśli się wciągniesz to zostanie z Tobą na długo. Tu masz akurat w dobrej cenie: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=64867

 

Tu masz prosty sumalator teleskopu, zobacz jak zwiększy się pole widzenia (przy polu obecnego okularu wynoszącym ok 50 vs 68 stopni tego ESa). Tu znajdziesz obiekty DS do obserwacji małym teleskopem - biorac pod uwage naszą pogodę zabawy będziesz miał na kilka mc.

 

Jeśli bardzo chcesz zobaczyć Jowisza, Saturna i Księżyc jednak trochę większe to możesz zaryzykować i kupić jakiegoś taniego plossla ok 15mm, będzie lepiej niż w kitowym 10mm ale czy akceptowalnie to niestety dowiesz się jak sprawdzisz.

Edytowane przez sosna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.