Skocz do zawartości

Obudowa elektroniki


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak pisze ZbyT, kluczowe jest takie usytuowanie gniazd, żeby rosa nie spływała po kablach do gniazd. Tą zasadę stosuje się nawet projektując hermetyczne wiązki i obudowy -  o ile to nie sprzęt do nurkowania :)

Niestety producenci sprzętu astro zwykle nie zwracają na to uwagi. Dodatkowo szczelne złącza są drogie, a wiązki/przewody na takich złączach pracochłonne w wykonaniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogody nie ma, coś trzeba robić...

chciałem sprawdzić jak to jest z tym grzaniem elektroniki w "akwarium"

 

Dlatego odpaliłem sesje w ciepłym pomieszczeniu o temperaturze ok 20oC.

Żeby zasymulować warunki normalnej sesji, uruchomiłem setup ze wszystkim co używam podczas normalnego wieczoru (HEQ5, Canon, T7, grzałka, wentylator, AP przez PoE i oczywiście RPi4). W Astroberry (EKOS) uruchomiłem 6 godzinną sesję zbierania materiału. Jedyne co nie działało do guiding, ale setup śledził obiekt na suficie. Zależało mi na jak największe możliwym "obciążeniu". Dla RPi4 taka sesja to wysiłek max 10% CPU. Wszystko uruchomione jest na tej malince. Z laptopa dostaje się po VNC by kontrolować wszystko. 

Zaznaczę, że w pomieszczeniu nie było szans na złapanie wystarczającego sygnału GPS, by ustawić właściwie datę i godzinę w Astroberry. Bez znaczenia dla testu. 

Dodatkowo do obudowy wsadziłem czujnik temperatury. Dokładność pomiaru +/- 10C, by sprawdzić jak bardzo "zagotuje" się sprzęt wewnątrz.

 

Czas testu 6h

temperatura pomieszczenia 20oC

Temperatura wewnątrz ustabilizowała się na poziomie 30,40C po 4h. Nie zmieniła się do końca sesji. 

Temperatura CPU RPi4 na poziomie 48-490C po 3h i tak do samego końca.

 

Temperatura panująca wewnątrz nie jest niczym ekstremalnym dla elektroniki. Dodatkowo praca na zewnątrz sprawi, że ostatecznie w normalnych warunkach pracy będzie dużo niższa. 

Temperatura jaką osiągnęło RPI4 nie jest niczym nadzwyczajnym dla użytkowania w domu. To jest normalna temperatura pracy z radiatorem bez aktywnego chłodzenia. Dla tego sprzęto nie robi to wrażenia. Z doświadczenia wiem, że problemy zaczynają się dopiero w okolicach 70oC na CPU.

 

Test przekonał mnie, że obawy co do chłodzenia są przesadzone. 

Następnym razem postaram się mierzyć również wilgotność podczas normalnej sesji. 

 

Pozdrawiam.

@Behlur_Olderys: a jak tam Twoja obudowa? 

 

temperaturapomieszczenia (Mały).jpg

temperatura wewnątrz (Mały).jpg

pomiar1.PNG

pomiar3.PNG

pomiar6.PNG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bacHorobudowa jeszcze w remoncie, nie będę się prezentował póki nie skończę ;) ale idzie w dobrą stronę.

 

Czekam jeszcze na wentylator, pozostało mi trochę lutowania i kabelkologii. 

 

Notabene "firmware" do montażu też przepisuję "na czysto".

 

U mnie nie będzie tak różowo, bo mam w pudełku dwa drivery krokowców pracujące z dość dużymi prądami (~1A każdy) więc będzie się sporo grzało. Zimą pewnie ok ale latem to może być gorąco...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Update:

 

Wreszcie skończyłem pudełko. Okazało się za niskie i trzeba było pójść na kilka nieeleganckich kompromisów, w szczególności odnośnie wentylatora. W środku jest plątanina kabli i musiałem je manualnie układać tak, żeby niczego niepotrzebnie nie dotykało.

 

Mam dwa wyjścia na steppery napędu, dwa RS-y na enkoder RA i focuser (w przyszłości, przepisuję soft). Elegancki włącznik z odczepioną diodą (bo świeciła jak cholera). Z boku można włączyć/wyłączyć śledzenie w osi RA, przyciski ruszają RA i DEC góra/dół , prawo/lewo, a pokrętło decyduje o jednej z czterech prędkości ruchu.

 

astroskrzynka_final.png

 

Ja jestem zadowolony. A co do wilgoci... O sekcję driverów jestem spokojny, a reszta powinna spłynąć po plastiku :)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bacHor napisał:

podoba mi się. wygląda jak gadżet z gwiezdnych wojen :)

Oby godnie zastąpił poprzednika.

 

@Behlur_Olderys Mierzyłeś obciążenie. Mimo tego co Ci wyszło chłodzenie jest niezbędne? Naprawdę to się tak grzeje?

 

 

 

Tak. 0.7A idzie po 12V, ale po przetwornicy tam jest 1.5A na cewkę. Prawie na granicy drivera, te radiatorki się bardzo grzeją. Zimą pewnie nie ma problemu ale latem wolę dać wentylator.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.