Skocz do zawartości

NGC 598 czyli... galaktyka w Trójkącie


alinoe

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, alinoe napisał:

Witam,

 

znana i lubiana przez miłośników jesiennego nieba galaktyka M33 w Trójkącie. Zrobiona STF Mirage 7" i kamerką Asi294 kolor. Wynikiem jest obrobiony w Photoshopie stack (SiriL) 240 ekspozycji po 120s z balkonu mojego prowizorycznego obserwatorium. Lokalizacja: centrum Tarnowa - niebo Bortle 8/9 w kierunku bardziej 9 zgodnie z opisem wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Bortle’a . Niestety po spadku liści z drzew, które wcześniej tłumiły światło najbliżej świecących lamp, obecnie nie mam żadnej ochrony przed sztucznym oświetleniem w mieście.

 

m33.thumb.jpg.915dd5240bd730da30d5163289ebd3f1.jpg

Mając na uwadze warunki w jakich przyszło Ci ją kopcić to moje uznanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tuvoc napisał:

Mając na uwadze warunki w jakich przyszło Ci ją kopcić to moje uznanie.

Niestety, są pewne ograniczenia, których nie przeskoczę w moim miejscu zamieszkania, stąd szum itd. O ile w lecie jeszcze niebo było jakie takie (chyba Bortle 8, choć w poprzednio publikowanych zdjęciach podawałem, że 6 a to dlatego, że nie przeczytałem opisu z wiki) chyba przez te drzewa, które przeklinałem a które tłumiły światła najbliższych lamp, to aktualnie dramat. W opisie skali jest napisane np., że przy Bortle 8 widać M31 lub M44 bez szczegółów. U mnie obecnie zapomnij, nie widać nawet sznureczka gwiazd prowadzących do M31.

Stąd decyzja o skompletowaniu zestawu wyjazdowego, który będę, mam nadzieję, mógł niebawem użyć pod ciemniejszym niebem.

Edytowane przez alinoe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MaPa napisał:

Nie mniej jednak coś dziwnego jest w tej niebieskawej  części galaktyki.

Może coś odkryłem? :D Domyślam się jednak, że w wyniku intensywnego procesu coś się pojawiło, czego nie powinno być? Obstawiam, że chodzi o te wpadające w magentę części między ramionami. Z uwagi, że coś nie zagrało mi z flatem, posiłkowałem się sztucznym przez "Apply Image", stąd mogą takie cuda wystąpić.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.