Skocz do zawartości

Wyciąg do newtona C8N ... dylemat


komprez

Rekomendowane odpowiedzi

Witojcie

 

Od jakiegoś czasu myślę nad wymianą mojego badziewnego wyciągu fabrycznego. Wkurza bardzo i dodatkowo nie chce współpracować z focuserem a konkretniej - działa ale z precyzją dramatycznie.

Luzy są straszne bo to rack&pinion i można sobie zapomnieć o aufofocusie czy jakiej kolwiek automatyzacji przy akwizycji materiału...

 

Powiem tak, nie chcę po "januszowemu" (bez obrazy) ale też nie wydam 1300zł na Steeltracka do tuby za połowę tej ceny ;) 

 

Konkretnie to C8N - wiem że są i byli tu użytkownicy tego magicznego wynalazku od Celestrona. Ktoś podpowie który wyciąg spasuje ? 

Oczywiście nie mam pojęcia też czy nie obejdzie się bez wiercenia nowych dziur. Ponoć słyszałem że od GSO pasują.

 

Dodam że podejmowałem próby usztywnienia tego poprzez wklejenie dystansów z teflonu "na styk" w środku i conieco pomogło natomiast ugięcia widać jak cholera nawet jak się porusza tył przód

to na kamerze widać ewidentnie że obraz delikatnie "jeździ"

 

Ktoś coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam w domu Baaderowskiego Diamond Steeltracka (mój Newton) oraz taki wynalazek (Newton którego przystosowuję komuś innemu pod astrofoto):

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3700_TS-Optics-MONORAIL-2--Newton-Auszug-mit-Mikro-Untersetzung.html

 

I szczerze - to jest on chyba sztywniejszy na ugięcia boczne od Baaderowskiego Steeltracka.

Oczywiście Baader chodzi zdecydowanie przyjemniej, ale nie wiem czy to było warte tych pieniędzy (kupiłem w ramach walki z ugięciami) :D

Jak pasują otwory GSO, to ten też Ci przypasuje.

 

A jakbym miał kupować na wypasie teraz to raczej ten:
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6522_TS-Optics-2--UNC-V-Power-Newton-Okularauszug----kurzbauend-bis-6-kg-belastbar.html

 

Dwie szyny na pewno robią robotę w kwestii sztywności bocznej (ale niestety go nie było jak kupowałem Baadera)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to: Teleskop-Express: TS-Optics 2" UNC V-Power Newtonian focuser - short load capacity up to 6 kg

 

I mogę śmiało polecić. Nie jest tani, ale w porównaniu do FeatherTouch albo Moonline nie jest taki drogi. A jest zbudowany jak czołg i po porostu się nie ugina ani odrobinę.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

Obecnie mam w domu Baaderowskiego Diamond Steeltracka (mój Newton) oraz taki wynalazek (Newton którego przystosowuję komuś innemu pod astrofoto):

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3700_TS-Optics-MONORAIL-2--Newton-Auszug-mit-Mikro-Untersetzung.html

 

 

 

Kosztuje tu tyle co cały teleskop :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sztywności tuby to jak narazie nie będę ingerować w środek póki nie wykombinuje jakiegokolwiek lepszego wyciągu ;) ale widziałem tego moda z profilami w środku - zapewne dużo daje :) A co do wyciągu to ..hmm - one też ponad przysłowiowego tysiaka więc trochę za nadto ponad mój budżet na ten sprzęt. Nie zamierzam aż tyle w to inwestować bo to nie ma sensu - wiem - taki gówniany kompromis czyli kup coś co się mniej giba i o to mi właśnie chodzi :D Po prostu nie zależy mi na idealności bo i tak jej nie uzyskam w tych warunkach co focę. Umówmy się - jeśli mieszkał bym na Kasprowym no to można iść w takie kwoty hehe. Efekt byłby taki że kupie wyciąg za tysiaka a i tak seeing spie....li mi cały materiał albo nasza zajebista sądecka kotlina gdzie co wieczór kopcą czym popadnie i wszystko wisi w powietrzu :/ 

 

Wracając - bardziej celuje pod coś z GSO .. nie wiem ... 5 stówek ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.