Skocz do zawartości

ostrzenie w DSLR'ach


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

wszyscy, którzy zajmują się fotografowaniem nocnego nieba, cyfrowymi lustrzankami, prawie zawsze mają ten problem i rozterkę; wyostrzyło już, czy jeszcze nie?

 

można naturalnie skorzystać z programu np. dslr focus, ale oprócz ceny ok. 45$, trzeba jeszcze mieć pod ręką chociażby laptopa, a mając 350D, trzeba się jeszcze wykazać cierpliwością, aby autorzy programu raczyli zrobić do niego update.

 

innym rozwiązaniem jest kupno kątówki canona, którą zakłada się na wizjer, a oprócz tego, że możemy ją obracać o 360°, to mamy zbawcze powiększenie w wizjerze 2,5 x :)

 

canon_angle_finger_C.jpg

 

niestety do tanich ona nie należy (ok. 180$)

 

więc usilnie szukałem jakiejś tańszej alternatywy, he nawet już chciałem samodzielnie taką lupke zmontować :) jakaś myślałem, kombinacja okularów, soczewek i taśmy samoprzylepnej :szczerbaty:, niestety, nie dałem rady uzyskać ostrego obrazu przez wizjer

 

aż pewnego dnia trafiłem na to:

 

47524607.jpg47524607_1.jpg47524607_2.jpg

 

z pewną obawą przystąpiłem do aukcji (bo to allegro), nie miałem pewności czy będzie działać, czy się sprawdzi, czy będzie pasować...

przesyłka przyszła przed chwilą, więc na gwiazdach jeszcze nie sprawdzałem,

natomiast wyglada na to, że działać to będzie znakomicie :)

obraz przez wizjer widać przy powiększeniu 2,7 x , a więc tylko centralną część kadru łapie, przez to, tylko 5 punktów krzyża focusa,

noo ale zato jest 2,7 większa szansa na prawidłowe wyostrzenie na nieskończoności :D

obraz jest bardzo ostry, sanki pasują, jednym słowem chyba można polecić tą lupkę:)

pozdrowienia

 

niestety, niemam czym zrobić zdjęcia aparatu z założoną lupką, obudowa lupki przesłanie trochę górny wyświetlacz canona, ale akurat w miejscu, gdzie pokazuje ilość zdjęć, będę miał czym to naturalnie je pokażę

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, naturalnie, tylko niestety odwzorowanie kątówki pentacona jest 1:1, czyli nic nie powiększa :(

A cały problem z ostrzeniem, zwłaszcza przy krótszych ogniskowych, jest przez to, że przez wizjer widać za mały obraz (za małe powiększenie)

Większy "zoomek" w wizjerze zwiększa szansę prawidłowego wyostrzenia zdjęć.

 

A sama kątówka poprawia tylko komfort kadrowania, bo wtedy można mniej szyją manewrować :ha:

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, naturalnie, tylko niestety odwzorowanie kątówki pentacona jest 1:1, czyli nic nie powiększa :(

 

No tak, jasna sprawa.

A czy słyszałeś o nasadkach do fotografowania obrazów mikroskopowych? Mam taką, do starych mikroskopów PZO. W nasadce jest boczne wyjście na tzw. nastawnik ostrości, z lupką 3,7 raza. Nastawianie ostrości w tej lupce jednocześnie ustawia ostrość w aparacie. Jedyna wada, że po drodze jest pryzmat i nastawnik ostrości zabiera część fotonów. ...Ale gdyby umieścić tam uchylane lustro...

He he... doszliśmy właściwie do lustrzanki. Chyba jednak Twoja lupka na wizjer będzie najlepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to już by była lustrzanka w lustrzance :) maksutow-dslr? :)

 

a przy okazji, trzeba wiedzieć, że te lupki występują w dwóch wersjach; jedna powiekszająca, a druga tylko z korekcją dioptrii, proszę uważać, żeby się nie narazić na zbędny wydatek

ta z tego linku podanego przez milosza może być właśnie taką, najlepiej może spytać sprzedającego, druga sprawa, to wykonanie takiej przejściówki z bagnetu na sanki może być rzeczywiście kłopotliwe i jeszcze jedno, że ta lupka może być kompletnym wizjerem, a nie nakładką na wizjer, to tylko podejrzenia, ale warto chyba je sprawdzić

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noi pierwsze wrażenia z użytkowania:

 

jest dobrze :) bo:

 

- praktycznie już od f 18mm da się przyzwoicie wyostrzyć

 

jest źle :( bo:

 

- spora koma praktycznie w całym polu widzenia

- mała odległość źrenicy wyjściowej, trzeba tą lupkę prawie wbić sobie w oko

- obraz odrobinę ciemniejszy niż przez sam wizjer

- brak blokady położenia przy podniesionej lupce

- lekie luzy całego układu

- noi w końcu trochę kosztowała (może i za dużo)

 

Obraz_206.jpgObraz_207.jpg

 

Obraz_208.jpgObraz_209.jpg

 

w sumie więcej wad niż zalet, ale to nic, bo mogło być tak,

że ma to tylko jedną wadę: brak zalet! no i wtedy byłoby źle,

a przecież jest dobrze :) ta jedna zaleta wystarczy :rolleyes:

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy klasycznych lustrankach głównym problemem tych lupek jest spadek jasności, co nie przeszkadza przy Księżycu ale przy gwiazdkach nie sposób coś dojrzeć.

No i oczywisty "drobiazg" - wersje prakticowskie od serii 2 miały sanki, wersje starsze miały minibagnet.

Kiedy w Allegro kupowałem Prakticę (do astro) - lukałem za VLC z "kominkiem" ale to jest bardzo rzadko spotykane, nawet jak bywa VLC to w komplecie z pryzmatem, bez kominka.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam innej metody do ustawiania ostrości a mianowicie, staram się, żeby moje obiektywy były na stałe ustawione tak, aby pierścień ostrości ustawiony na nieskończoność dawał ostry obraz. W taki sposób wkręcam obiektyw i mogę fotografować. Oczywiście nie dotyczy ta metoda teleskopów czy obiektywów zwierciadlanych typu MTO-1000. W obiektywach tych, ogniskowa jest także zależna od temperatury. Jeszcze jedna mała uwago. Do szukania obiektów w obiektywie warto wyposażyć się w tulejkę z okularem wkręcaną do obiektywu. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia odszukanie słabego obiektu, gdyż na matówce aparatu nie będzie go widać wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Z moich wstępnych obliczeń: 720zł + przesyłka :Salut:  :Salut:  :Salut:

To ja zostaję przy metodach partyzanckich :D

 

Jasne. Tylko, ze ten ekranik ma duzo wiecej zastosowan niz tylko ulatwienie ustawiania ostrosci. Mnie osobiscie bardzo brakuje funkcjonalnosci obrotowego LCD w dslr-ach. Szkoda tylko, ze to rozwiazanie nie daje pelnej swobody. Moze wystarczy poczekac az pojawi sie konkurencja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

i następny chyba dość ciekawy patent, co prawda nie związany z ostrzeniem, ale wydaje się być równie pomocny:

QUICKAPN - programator, który pozwala ustawić dokładnie czas ekspozycji, poza te czarodziejskie 30s. w Canonach (300D, 350D, 10D)

 

quickapn.jpg

 

szczegóły, schemat, program do zaprogramowania pica tu:

http://perso.wanadoo.fr/michel.pujol/quickapn/quickapn24.htm

niestety po francusku

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
i następny chyba dość ciekawy patent, co prawda nie związany z ostrzeniem, ale wydaje się być równie pomocny:

QUICKAPN - programator, który pozwala ustawić dokładnie czas ekspozycji, poza te czarodziejskie 30s. w Canonach (300D, 350D, 10D)

 

quickapn.jpg

 

szczegóły, schemat, program do zaprogramowania pica tu:

http://perso.wanadoo.fr/michel.pujol/quickapn/quickapn24.htm

niestety po francusku

pozdrowienia

Mam taki patent i jest o wiele mniejszy :)

Kosztował mnie poniżej 200zł i to w polsce.

Super sprawa.

A wykonał mi to Michał Witkowski z Torunia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.