Skocz do zawartości

Eta Akwarydy 2005


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Najwyższy czas przypomnieć o ETA - Eta Akwarydach (Eta-Aquarids). Promieniują one od 19 kwietnia do 28 maja a więc bardzo długo. Maksimum roju przypada na położenie Słońca SolLong2000 = 45.45° co w przeliczeniu na 2005 rok daje (5 maj 2005 r. godz. 2:00 CEST czyli 0:00 UT)

 

Radiant roju leży oczywiście w Wodniku, a w maju wschodzi on dopiero ok 2:00 :-\

 

eta.gif

 

RA = 22h 32m

Dec = -1.0°

ZHR = 60 (jest zmienne, ~ 40-85)

v = 66 km/s

 

Rój ten powstał na wskutek kolejnych i kolejnych powrotów w okolice Słońca, słynnej komety 1P/Halley. Okres jej obiegu wynosi ok 76 lat i jest znana ludziom od ponad dobrych kilku tysięcy lat !!!

 

Meteory te obserwowałem kilka lat temu, są naprawdę bardzo ładne. Pozostawiają bardzo długie smugi, często na dość długi okres. Radiant jest nisko więc meteory jakby "wybijają się w górę". Na południowej półkuli Ziemi rój ten jest jednym z ciekawszych i często obserwowanych rojów, podobnie jak Perseidy u "nas".

 

Warto obserwować gdyż moon_026.png Księżyc bedzie tuż przed nowiem i nie bedzie przeszkadzał w obserwacjach (tak jak to było z Lirydami).

 

Dodam jeszcze, że analizowałem obserwacje obserwatorów meteorów ze strony IMO z lat 1997-2001 (bez 2000 r.) i wyraźniejsze maksimum zaczynało się wcześniej bo dla SolLong2000 = 43.7° (przeliczenie na ten rok - 4 maj 2005 g. 3:20 UT) , maksimum dla 44.68° (przeliczenie na ten rok - 5 maj 2005 g. 3:50 UT) i kończyło ok. 45.7° (przeliczenie na ten rok - 6 maj 2005 g. 11:30 UT).

 

Z tego wynika, że nie tylko noc 5/6 maj jest warta szczególnej uwagi ale i wcześniejsza 4/5 maja 2005 roku. Jak ktoś ma ochote niech już tej nocy obserwuje, kolega mówił że już widział ETA meteorka.

 

Udanych łowów !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzisiejszej nocy 02 05 2005 o godzinie 19:57 UT w Nysie zfotografowałem ETA meteorka przy pomocy Canoana A60 z konwerterem szerokokątnym 0,5 czas naświetlania 15 s czułość ISO 400.

 

IMG_3544.JPG

 

Miejsce obserwacji Nysa 50°29'06"N 17°18'42"E

 

Pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że nie tylko noc 5/6 maj jest warta szczególnej uwagi ale i wcześniejsza 4/5 maja 2005 roku. Jak ktoś ma ochote niech już tej nocy obserwuje, kolega mówił że już widział ETA meteorka.

 

Udanych łowów !

 

Maksimum jest dlugie, raczej plaskie, wysoka aktywnosc trwa chyba ze 6 dni :) To jest tak jak z orionidami, no bo i w koncu to ten sam strumien spotykany w innym miejscu przez Ziemie :) Na tle spokojnej, nieraz wrecz nudnej majowej nocy trudno pomylic ETA z czymkolwiek, choc polozenie radiantu czyni ten roj skrajnie trudnym w obserwacjach. (pamietam rok gdy dostrzeglem raptem 2 sztuki:>). Skrajnie szybkie niczym leonidy, a przy tym nieraz calkiem dlugie (wchodza plasko w atmosfere). Polowanie na Eta Akwarydy ma w sobie cos wspanialego, nikomu nie trzeba mowic ze majowe noce sa piekne, a majowe swity.... :)

 

Przemo

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzisiejszej nocy 02 05 2005 o godzinie 19:57 UT w Nysie zfotografowałem ETA meteorka przy pomocy Canoana A60 z konwerterem szerokokątnym 0,5 czas naświetlania 15 s czułość ISO 400.

 

IMG_3544.JPG

 

Miejsce obserwacji Nysa 50°29'06"N  17°18'42"E

 

Pozdrawiam

Jarek

 

 

Ladne zjawisko :) Przy tym widze nawet dokladne parametry, wiec sie meteor nie zmarnuje :) . Niestety, to nie ETA, o 19:57 radiant tego roju jest jeszcze gleboko pod horyzontem. A warunkiem pojawiania sie meteorkow z danego roju jest obecnosc jego radiantu na niebie. Im wyzej tym lepiej. W przeciwnym wypadku meteory celuja w Ziemie gdzies poza horyzontem, czyli widac je w innym miejscu swiata :)

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warunkiem pojawiania sie meteorkow z danego roju jest obecnosc jego radiantu na niebie. Im wyzej tym lepiej. W przeciwnym wypadku meteory celuja w Ziemie gdzies poza horyzontem, czyli widac je w innym miejscu swiata :)

Też tak zawsze myślałem, ale jak to teraz czytałem, to naszła mnie myśl - a czemu tak musi być? Przecież meteory spalają się wysoko w atmosferze, więc teoretycznie możliwe jest, żeby wylatywały "spod horyzontu". Narysowałem sobie mały schemat, wklepałem parę liczb w kalkulator i rzeczywiście - wyszło, że aby meteor został zaobserwowany wysokość radiantu musi wynosić powyżej -3*. Czyli radiant może być pod horyzontem, chociaż prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest niewielkie.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak zawsze myślałem, ale jak to teraz czytałem, to naszła mnie myśl - a czemu tak musi być? Przecież meteory spalają się wysoko w atmosferze, więc teoretycznie możliwe jest, żeby wylatywały "spod horyzontu". Narysowałem sobie mały schemat, wklepałem parę liczb w kalkulator i rzeczywiście - wyszło, że aby meteor został zaobserwowany wysokość radiantu musi wynosić powyżej -3*. Czyli radiant może być pod horyzontem, chociaż prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest niewielkie.

 

Pozdr.

 

I masz racje :) Tak dokladnie jest, choc na ogol z powodu tego minimalnego prawdopodobienstwa sprawa jest upraszczana. Ciekawie musialby wygladac taki meteorek wpadajacy stycznie do granic atmosfery ;>

 

 

Przemo

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.