Skocz do zawartości

Alternatywa dla RainbowAstro RST135?


FilipOgorzelski

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

czy waszym zdaniem istnieje alternatywa dla RST135? 
Potrzebuję montażu wyjazdowego pod tubę newtona 8", 8kg (z osprzętem wyjdzie pewnie ok 11 kg).

Rozważam RST135 lub RST135E (z racji enkodera i stabilności prowadzenia). Raczej w komplecie z lekką przeciwwagą dla poprawienia stabilności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, FilipOgorzelski napisał:

Czyli RST135 spokojnie da radę?

Enkoder w tym modelu sprawdzi się z niewielką ogniskową, przy refraktorze. Widziałem na Astrobinie poprowadzone w punkt foty z C8 EDGE i RS135 bez E guidowane oczywiście. RST135E przy 8" pewnie i tak trzeba będzie guidować. Ja w wersji bez enkodera nie uciągnę 30 sekund na ogniskowej 430 mm (Tak Epsilon 130D).

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, count.neverest napisał:

Enkoder w tym modelu sprawdzi się z niewielką ogniskową, przy refraktorze. Widziałem na Astrobinie poprowadzone w punkt foty z C8 EDGE i RS135 bez E guidowane oczywiście. RST135E przy 8" pewnie i tak trzeba będzie guidować. Ja w wersji bez enkodera nie uciągnę 30 sekund na ogniskowej 430 mm (Tak Epsilon 130D).

To jako doświadczonego użytkownika RS135 zapytam Cię - czy przeciwwaga ma tu sens w przypadku zestawu 11 kg? Teoretycznie nadal mamy 2,5 kg zapasu, ale lepsze balansowanie zaszkodzić nie powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent zaleca przeciwwagę, aby setup się nie wywalił i tu znaczenie ma statyw i jego rozstaw. Ja nie mam przeciwwagi przy 5" i ok. 10kg, ale planuję ją dorobić, choćby przez fakt przetestowania prowadzenia. Do 8" bym założył. Tomcio Ci zrobi przeciwwagę jaką chcesz, robił już do tego modelu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, count.neverest napisał:

Tomcio Ci zrobi przeciwwagę jaką chcesz, robił już do tego modelu.

Właśnie myślałem o czymś customowym, bo oryginalny pręt i przeciwwaga to cenowe nieporozumienie. A jak to jest na zwykłe M8 to bardzo tanim kosztem można coś wykombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo potrzebny jest projekt, CNC, podzespoły w relatywnie niskim nakładzie, technologia, oprogramowanie, testy. Podatki, cło, pośrednicy i każdy musi zarobić. 

Są projekty DIY dla takich montaży. CNC 500$ w Singapurze, 1000$ szpej z ebaya. A w tych montażach używek nikt nie wykorzystał (Hobym Crux miał kiedyś w ofercie montaże w niższej cenie, ale były one zbudowane z używek) No i przyjeżdża to sobie w kartonach. Trzeba to poskładać i oprogramować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.