Skocz do zawartości

Kupię Lornetkę 100mm 45°


Arek79

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, Arek79 napisał:

Wersja tak na prawdę bez różnicy

No właśnie nie do końca.

Omegon 20x+40x100 mimo trójsoczewkowego obiektywu ma nie-aż-tak- dobrze skorygowaną chromatykę.

Celuj w APMy lub Ibisy

 

I raczej 900 Miałem dwie duże 100mm 450, teraz mam APMa 82mm 90o i do wersji 450 nawet nie podchodzę....

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

topowo do nieba tylko 90 st, przede wszystkim krajobrazowo tylko 45 st.

oczywiście można łączyć niebo i krajobraz każdą z wersji - ale skutek jest jeden - ból karku i niewygoda. Warto przeanalizować przed kupnem pod kątem priorytetu.

Edytowane przez arek_ilawa_olsztyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak poszukuje uniwersalnej lornetki więc wchodzi w grę tylko w 45°

Jest montaż widłowy, będzie olbrzymi żuraw do tej lornetki więc w zenicie nie będzie problemu i 45° oglądać.

Arku napisz mi czy Ibis ma aberrację na planetach czy krajobrazowo. Ogólnie nie mogłem znaleźć światosiły tego Ibisa?

Edytowane przez Arek79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerabiałem

1 minutę temu, Marcin_G napisał:

To stereotyp. Prawda jest taka, że przyrodę doskonale ogarnia się modelem 90o, a niebo potrafi być bolesne przy kącie 45o.

Przerabiałem ten stereotyp oglądając ptaki na rozlewiskach z bolesnym karkiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Arek79 napisał:

Jednak poszukuje uniwersalnej lornetki więc wchodzi w grę tylko w 45°

Jest montaż widłowy, będzie olbrzymi żuraw do tej lornetki więc w zenicie nie będzie problemu i 45° oglądać.

Arku napisz mi czy Ibis ma aberrację na planetach czy krajobrazowo. Ogólnie nie mogłem znaleźć światosiły tego Ibisa?

AC cieszy oko w modelach semiapo zwłaszcza... :D, wraz z powiększeniami pod planetki stanie się wyraźniejsza i dojdą kwestie związane z poprawną kolimacją... Do takich celów lepsze byłyby modele z ed/sd, choć na pewno nie będą idealne - na forach zagranicznych można wczytać się w refleksje użytkowników choćby 120 SD apo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, arek_ilawa_olsztyn napisał:

przerabiałem

Przerabiałem ten stereotyp oglądając ptaki na rozlewiskach z bolesnym karkiem 

Dla mnie zgięcie karku w dół jest znacznie bardziej naturalne niż odginanie głowy nienaturalnie do góry, w przykucu do lornetki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podążając tym tokiem rozumowania kątówki 45 st nie powinny być w ogóle produkowane :grin: a oglądający krajobrazy 90 kami przy okazji obserwacji mogliby robić fikołki do przodu.

 

Ja nie neguję zastosowania 90 st - pow. 45 st:D są nie do pobicia. ale jeśli jestem obserwatorem krajobrazu 90 ka jest błędem.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2021 o 10:43, arek_ilawa_olsztyn napisał:

podążając tym tokiem rozumowania kątówki 45 st nie powinny być w ogóle produkowane

Wreszcie jakiś konkretny wniosek :)

Do planet to raczej szedłbym w Maka 180 z nasadką bino

Duża lornetka na DSach czuje się w swoim żywiole, a tu liczą się pole widzenia i średnica źrenicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dimis napisał:

Wysyłka już możliwa, a i cena w dół.

 

https://forum.astronomie.de/threads/omegon-100mm-45-bino.317838/

Miałem ją. Niby 100 mm, ale bez euforii. Jak w każdej kątówce, kolimacja jest dość upierdliwa, ale do zrobienia samodzielnie.... Takie zdjęcie pamiątkowe mam.

W tej cenie nawet bym do niej nie podchodził - okulary są mało wygodne, ten do większych powiększeń dodatkowo nie imponuje optycznie.

FX309853.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wampum >Wisi jeszcze i po wisi ta oferta na olx.

Dlatego że jeśli się za dzwoni do tego sprzedawcy to się dowie że zostały wymienione własnoręcznie tuleje okularów i to zostało wykonane chałupniczy sposób przez tatę właściciela. 

No wiem że okazję są różne ale na coś takiego to ja po dziękuję.

Pan Mietek nie odpisuje na wiadomości pisałem do niego zero odzewu w sprawie lornetki.

 

Panowie spokojnie znajdzie się jakaś czy wcześniej, może i później....

A jak nie to kupię nową ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Arek79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Arek79 napisał:

Wampum >Wisi jeszcze i po wisi ta oferta na olx.

Dlatego że jeśli się za dzwoni do tego sprzedawcy to się dowie że zostały wymienione własnoręcznie tuleje okularów i to zostało wykonane chałupniczy sposób przez tatę właściciela. 

No wiem że okazję są różne ale na coś takiego to ja po dziękuję.

Pan Mietek nie odpisuje na wiadomości pisałem do niego zero odzewu w sprawie lornetki.

 

Panowie spokojnie znajdzie się jakaś czy wcześniej, może i później....

A jak nie to kupię nową ...

Pozdrawiam.

Hej 

No wymiana tulei to pikuś, pełno ludzi tak robi z sukcesem przerabiając nasadki od mikroskopów. Jakby ruszył obiektywy lub pryzmaty to ok. Czerwona lampka się zapala, ale tuleje, no proszę Cię, za chwilę wymiana śrubki zaciskowej w clamp ringu będzie powodem do oceny że sprzęt to złom.....

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.