Skocz do zawartości

Walnięte gwiazdy z WO Zenithstar 73


stahoooo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! 

Mam prośbę o pomoc. Zakupiłem 3 miesiące temu Z73. Nie miałem początkowo czasu (albo pogody), żeby się zająć sprzętem i dopiero ostatnio zacząłem go testować (co prawda tylko z balkonu z miasta). Kupiłem tez od kolegi z forum dedykowany flattener. Mimo wielu różnych prób ustawienia flattenera - różna odległości, z filtrem i bez filtra (SVBony 2'' CLS) nie mogę uzyskać okrągłych gwiazd, nawet w centrum kadru są lekko "zdeformowane". 

 

Setup: EQ5pro (yes, I know), guidingiem z ASI120mini, Canon 1200d mod. Wszystko wydaje się być spasowane, dokręcone. Pierścień M48 też oryginalny z WO. 

 

Odnośnie samego teleskopu i jego potencjalnych wad pisałem z teleskopy.pl, ale mówili, że to zupełnie nie wygląd a]na wadę soczewki itd. 

Testowałem w 3 różne wieczory. Możecie zerknąć? Bo nie wiem już gdzie teraz szukać, a dopiero od niedawna zajmuję się astrofoto (wcześniej działałem tylko z newtonem 200/1000). 

 

Poniżej 2 screeny z przykładami problemu, a załączam też paczkę z różnymi surowymi klatkami z testów z różnych dni: https://e1.pcloud.link/publink/show?code=kZ3nHHZnEvb1D7lWwkmXigg3t6E589mHDNk#tpl=publicfolderlist

 

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi. 

 

image.png

image.png

 

 

Edytowane przez stahoooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie to samo, tylko z jego młodszym bratem WO Zenithstarem 61, i okazało się , że wszystkie śrubki od soczewek są odkręcone, identyczne gwiazdy jak Twoje, poczytałem i ktoś zasugerował delikatnie je przykręcic. Zrobiłem to na podłączonej kamerze wycelowanej w gwiazdę polarna i efekt okazał się nawet zaskakujący. Ale , że dla mnie było to jednak za mało, to zacząłem się bawić dalej. I co? Teraz leży i czeka na kolimator cheshire, a jak nic z tego nie wyjdzie , to albo do krajobrazów albo go wypierdziele. Człowiek uskrobał na refraktor a ten daje gorsze gwiazdy niż mój stary SW80/400 . Ale to nie tylko nasze, ogólnie czyta się bardzo dużo o tej ''przypadłości'' WO. No chyba , że jest tu jakiś spec od skolimowania takiego dubletu i podjął by się takiego zadania, to chętnie go poznam. 

IMG_0001 (2).jpg

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.