Skocz do zawartości

ISS vs Księżyc - pomoc w ustawieniach


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję dziś zapolować na ISS, tym razem kamerką. I tu mam problem bo nie wiem jak przenieść wartości naświetlania z dlsr na kamerę. Wychodzą strasznie wysokie gainy a to nie możliwe. Ale z pomocą przychodzi mi księżyc. Wiele razy go avikowałem więc to może być punkt odniesienia. Ile razy ISS jest jaśniejsza od Księżyca w pełni. Wiem że jak chodzi o magnitudo to powinna być o wiele ciemniejsza ale w praktyce tak to nie będzie wyglądać.

Do takiego Księżyca mam zwyczajowo 10ms i gain 20. Jaki czas przy tym samym gainie w przybliżeniu może wyjść na ISS ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Kapitan Cook napisał:

I tu mam problem bo nie wiem jak przenieść wartości naświetlania z dlsr na kamerę.

Mógłbyś na spokojnie coś sfocić za dnia aparatem i kamerką i tak dobrać parametry, żeby wyszło podobnie. (Jeśli sceny dzienne są za jasne, to skrócić ekspozycję w obu przypadkach o taki sam czynnik).

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do satelitów czas naświetlania najlepiej żeby był poniżej 1ms, im krócej tym lepiej, a gain jaki wyjdzie, taki będzie :) ale wcale nie musi być jakiś strasznie wielki, bo ISS potrafi być bardzo jasna. Jako wzorca możesz użyć Wenus, jasność ma mniej-więcej w tych okolicach co ISS w czasie sensownego przelotu.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WielkiAtraktor No właśnie słaba to metoda. Na kamerce wychodzą horrendalne wartości gain czy takim samym czasie. Mam przy 1ms gain praktycznie na maxa, gdzie na lustrzance przy tym samym f wychodzi iso 3200. Nie może być że tak właśnie wyjdzie, przecież jakość na max gain to wydaje się że będzie dramat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kapitan Cook napisał:

No właśnie słaba to metoda. Na kamerce wychodzą horrendalne wartości gain czy takim samym czasie. Mam przy 1ms gain praktycznie na maxa, gdzie na lustrzance przy tym samym f wychodzi iso 3200. Nie może być że tak właśnie wyjdzie,

 

Ale to nie wina metody przecież, tylko fizyki. A ISO 3200 w aparacie to też spory gain. Podejrzewam, że jak porównasz na poziomie pojedynczych pikseli takiego RAWa (bez jakiegokolwiek domyślnego odszumiania w RawTherapee czy innym progamie) z klatką z kamerki (z tak dużym gainem, jakiego trzeba do tej samej jasności obrazu), zaszumienie będzie podobne (o ile porównujesz przez podpięcie aparatu i kamerki do tego samego teleskopu). Technologia sensorów jest w końcu ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.