Skocz do zawartości

Sterownik Timelapse+


ax

Rekomendowane odpowiedzi

No nie tego szukam :)
Mam dostęp do Zeapon'a ale nie potrzebuje armaty by robić timelapsy.
Generalnie do nocnych timelapsów to nie mam problemów z czasami, przesłonami itp. tu mam dwie opcję albo Magic Lantern albo ręczny interwałometr.
Szukam czegoś co będzie potrafiło przejść z dnia na noc w miarę z taką samą dynamiką na zdjęciu, czyli za dnia będzie potrafił zrobić króciutkie ekspozycje a w nocy płynnie przejść na dłuższe.
No i oczywiście mamy tu opcję połączenia po WiFi by móc kontrolować cały proces.
Tu można podpatrzeć o co mniej więcej chodzi.:

https://player.vimeo.com/video/358981746?h=ba4c6be3f3
https://www.timelapseworkshops.com/timelapse-view-intervalometer

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Zybert napisał:

W czym obrabiasz swoje timelapsy Ax? 

LR + Premiere Pro.
Wcześniej używałem lrtimelapse ale to z 10 lat temu na samym poczatku, wiem że mają dedykowany sprzęt do swojego programu, jednak go nie znam. Jeśli ktoś go zna i chce coś polecić, to chętnie się z tym zapoznam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej jak ustawisz migawkę w preselekcję przysłony, potem w LRT dajesz świętego grala z tym trybem i on Ci to pięknie wyrówna. Przynajmniej ja tak robię. Nigdy nie używałem zewnętrznych urządzeń do programowania sekwencji. W D750 jest też tryb wygładzania ekspozycji, aparat robi to co lrt podczas sesji, czasem się przydaje. Ty masz canona z tego co pamiętam, musiałbyś sprawdzić jakie ma funkcje, ale powrót do LRT uważam za dobry ruch. 

Pozdro

Kamil

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na program qdslr dashboard, ma on funkcję przejścia dzień / noc. Wersja na PC jest darmowa, a za 40 zł masz wersję na androida i podłączasz aparat do telefonu w terenie.

8 minut temu, Zybert napisał:

Andrzej jak ustawisz migawkę w preselekcję przysłony

I robisz w nocy ujęcie na automacie? On potrafi sobie dobrać czasy rzędu 10-30 sekund przy całkowitej ciemności? Nawet nie pomyślałem, żeby to spróbować :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś próbowałem, mam w planach właśnie tą metodą timelapsa z całej nocy od zmierzchu do świtu, a jak wyjdzie to się okarze :) ja tutaj bardziej myślałem o uzyskaniu łagodnych przejść między klatkami, na czym Andrzejowi chyba najbardziej tutaj zależy. Pod koniec kwietnia będę w Bieszczadach i potestuję różne techniki.

Kamil

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 12.04.2022 o 22:48, Zybert napisał:

Kiedyś próbowałem, mam w planach właśnie tą metodą timelapsa z całej nocy od zmierzchu do świtu, a jak wyjdzie to się okarze :) ja tutaj bardziej myślałem o uzyskaniu łagodnych przejść między klatkami, na czym Andrzejowi chyba najbardziej tutaj zależy. Pod koniec kwietnia będę w Bieszczadach i potestuję różne techniki.

Kamil

No i jak testy?

Bo tak rozkminiam ten temat i coś mi tu nie pasuje. Wydaje mi się, że automat przy preselekcji przysłony nie poradzi sobie z tak dużą zmianą dynamiki pomiędzy słonecznym dniem a ciemną nocą.

A nawet jak poradzi to czy będzie na tyle konsekwentne żeby całą noc robić to tak samo. W jakim trybie ustawisz ISO? Jeśli w auto to ciekawy jestem jak oprogramowanie dobierze pozostałe parametry.

Fajne jest to urządzenie, zwłaszcza jak chcemy dodać slider, albo inny automat. Tylko ta cena jest jakaś z kosmosu.

Jest jeszcze takie coś, połowę tańsze ale trochę mniej możliwości: https://lrtimelapse.com/

 

Tutaj jest fajny przykład od 20s. 

Wg mnie to da się ogarnąć, ale tylko manualnie. No ale wtedy trzeba siedzieć przy tym aparacie i zmieniać ustawienia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę na YT może jeszcze dzisiaj, natomiast fakt jest taki, że w jednym z trybów automatycznych maksymalny czas otwarcia migawki to 2s. Niestety ale po zapadnięciu zmroku całkowicie trzeba by było ręcznie wydłużyć czas (chociaż tutaj trzeba zmienić tryb i timelapse może się zatrzymać), albo podczas sekwencji zmienić kompensację ekspozycji na maxa, u mnie z tego co pamiętam czas się wydłużył do 15 sekund nawet. Muszę znaleźć złoty środek, ale za pewne w jakiejś kwestii zawsze będzie to jakiś kompromis. Ciekaw jestem jak dodatkowe programatory/urządzenia sobie radzą z tym faktem. Jeśli chodzi o ciągłe siedzenie, to są tak na prawdę może dwa punkty w czasie wymagające ingerencji człowieka, kwestia doboru odpowiedniej godziny na zmianę nastaw...

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Zybert napisał:

Wrzucę na YT może jeszcze dzisiaj, natomiast fakt jest taki, że w jednym z trybów automatycznych maksymalny czas otwarcia migawki to 2s. Niestety ale po zapadnięciu zmroku całkowicie trzeba by było ręcznie wydłużyć czas (chociaż tutaj trzeba zmienić tryb i timelapse może się zatrzymać), albo podczas sekwencji zmienić kompensację ekspozycji na maxa, u mnie z tego co pamiętam czas się wydłużył do 15 sekund nawet. Muszę znaleźć złoty środek, ale za pewne w jakiejś kwestii zawsze będzie to jakiś kompromis. Ciekaw jestem jak dodatkowe programatory/urządzenia sobie radzą z tym faktem. Jeśli chodzi o ciągłe siedzenie, to są tak na prawdę może dwa punkty w czasie wymagające ingerencji człowieka, kwestia doboru odpowiedniej godziny na zmianę nastaw...

Kamil

A właśnie widzisz, na tym filmiku co podesłałem jest to opisane fajnie. To urządzenie pozwala zdefiniować masę parametrów. Np. w jaki sposób aparat ma zmieniać parametry.

Np. stosując priorytet zwiększania Shuter, Iso lub inne. No to ciekawe jest. 

Szkoda że tak drogie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bas.sic napisał:

A właśnie widzisz, na tym filmiku co podesłałem jest to opisane fajnie. To urządzenie pozwala zdefiniować masę parametrów. Np. w jaki sposób aparat ma zmieniać parametry.

Szkoda że tak drogie. 

Tu w filmie jest wersja sterownika z przed 5 lat - ver. 1.3. Teraz najnowsza w wersji 1.8 ma opcje do zacmienia Słonca gdzie plynnie przechodzi miedzy iso i czasami.

Cena spora, ale znam kod rabatowy jak cos zawsze pare dolarow mniej.

Do tego przesylka i jeszcze Vat...

Waham sie...

A na Zlocie w Bieszczadach  mozna by jakis panel dyskusyjny zrobic w temacie bezobslugowego timelapsa dzien i noc. :)

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, ax napisał:

Waham sie...

A na Zlocie w Bieszczadach  mozna by jakis panel dyskusyjny zrobic w temacie bezobslugowego timelapsa dzien i noc. :)

No ja też się wacham, powacham się jeszcze z miesiąc.

A pogadankę możemy sobie zrobić jestem na tak. 

Ja akurat przymierzam się do ruchomych timelapsów (slider) i zastanawiam się kto ze zlotowiczów takie już praktykował.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Zybert napisał:

Mati @MateuszW i na pewno @kudi145. Więcej nie widziałem. Sam miałem rok temu kupić slider, ale jakoś nie pykło. @ax to ile w sumie trzeba zapłacić za taki sterownik przeliczając już na złotówki? 

Myślę że wyjdzie koło 3k pln. Może kilka stów mniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.