Skocz do zawartości

Najbliższe nam gwiazdy


diver

Rekomendowane odpowiedzi

W stu procentach zgadzam się z przedmówcą. Projekt rewelacyjny i bardzo ciekawy.

Zastanawiam się jednak dlaczego zaklasyfikowałeś 61 Cygni jako czerwonego karła. Wiem, że masa obu składników jest na granicy czerwonego a pomarańczowego karła. Jednak w obu przypadkach temperatura gwiazd przekracza 4000 K. 

Ponadto wiele źródeł, z którymi się zetknąłem klasyfikuje tę gwiazdę jednak jako pomarańczowego karła.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mc ślimack napisał:

Zastanawiam się jednak dlaczego zaklasyfikowałeś 61 Cygni jako czerwonego karła. Wiem, że masa obu składników jest na granicy czerwonego a pomarańczowego karła. Jednak w obu przypadkach temperatura gwiazd przekracza 4000 K. 

Ponadto wiele źródeł, z którymi się zetknąłem klasyfikuje tę gwiazdę jednak jako pomarańczowego karła.

 

Przyznaję, że też się nad tym zastanawiałem. Biorąc pod uwagę typ widmowy (temperaturę powierzchni) tej pary gwiazd, raczej trudno nazwać je akurat wizualnie czerwonymi karłami. Niemniej w swoim opisie powtórzyłem jak "papuga" za opisem ze źródła: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nearest_stars_and_brown_dwarfs

"First star (besides Sun) to have measured distance.[27] B flare star and brightest red dwarf in night sky"

Mowa chyba tutaj o słabszym składniku B, choć obydwie gwiazdy niewiele się od siebie różnią. Ale pewnie faktycznie należałoby je sklasyfikować jako "K-type dwarfs" albo po prostu "orange dwarfs".

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze nadzieję, że kolega Diver będzie miał ochotę i sposobność uraczyć nas obrazami innych naszych gwiezdnych sąsiadów. Można np. pokusić się chociażby o wypełnienie luki pomiędzy Syriuszem a 61 Cygni :emotion-5:

Moim zdaniem kilka obiektów jak najbardziej "do ustrzelenia".

 

Tymczasem pozwolę sobie na rozwinięcie tego ciekawego wątku o lekturę dodatkową. Myślę, że nikt się nie pogniewa jak podlinkuję dwa artykuły, które wyszły spod pióra naszego forumowego kolegi Paethera:

1) https://astrofan.pl/poznajmy-naszych-gwiezdnych-sasiadow/

2) https://astrofan.pl/44gwiazdy/

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Mc ślimack napisał:

Można np. pokusić się chociażby o wypełnienie luki pomiędzy Syriuszem a 61 Cygni :emotion-5:

 

Jeżeli kryterium ma być magV i przyjmiemy umownie, że najbliższe nam gwiazdy są oddalone nie bardziej niż 5 pc (czyli 16,3 ly), to zostały mi trzy gwiazdy dostępne na naszych szerokościach geograficznych: α CMi (Procjon), ε Eri i τ Cet. Więc luka do wypełnienia jest raczej skromna. No i muszę poczekać na zimę. ;)

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, i to jest projekt wart uwagi. SUPER.

 

:like:

 

@diver a może tak w drugą stronę, nie ciągnie Cię do supergigantów? ;) to mogłoby być też ciekawe zestawienie. Sporo z tych gwiazd, przez swoją odległość od nas jest niepozornymi punkcikami na nieboskłonie, choć ich Mv może przewyższać jasność Wenus, a ich średnice przekraczają orbity planet US!

 

 

 Pozdrawiam: Jurek.

PS Polecam ciekawą pozycję w interesujący sposób opisującą gwiazdy w konstelacjach:

 

Philip M. Bagnell. "THE STAR ATLAS COMPANION. What You Need to Know About the Constellations"

 

Przykład Andromedy (cytat):

obraz.png.2f9d3b1bbc7461a1bef7f63fa8e771c1.png

 

obraz.png.af3d0e4d290293e8477a9b23b3086fe2.png

 

obraz.png.81f6b62aece802d493988e703e1479a2.png

 

Po zapoznaniu się z tą książką zupełnie inaczej patrzę teraz na gwiazdy. :)  Polecam.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, suchyy napisał:

Ooo, i to jest projekt wart uwagi. SUPER.

 

Dzięki, ale to w zasadzie nie był specjalny projekt. ;) Zbierałem i zbieram różne ciekawe gwiazdki. Przejrzałem swoją kolekcję i zadałem sobie pytanie, ile z nich to gwiazdy najbliższe. Wyszło mi 9 więc pomyślałem, że z tego można już złożyć jakąś składankę i pobawić się w statystyki.

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Mc ślimack napisał:

Tymczasem pozwolę sobie na rozwinięcie tego ciekawego wątku o lekturę dodatkową. Myślę, że nikt się nie pogniewa jak podlinkuję dwa artykuły, które wyszły spod pióra naszego forumowego kolegi Paethera:

1) https://astrofan.pl/poznajmy-naszych-gwiezdnych-sasiadow/

2) https://astrofan.pl/44gwiazdy/

 

W drugim to wiele tego pióra nie zostało użyte ;) Lubię ładne infografiki :D 

Lubię też takie wątki jak ten, świetny pomysł na "kolekcję"!

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.