Skocz do zawartości
  • 0

Która lornetka 10-12x jest najbardziej komfortowa?


Eternal84

Pytanie

Witam,

 

od dłuższego czasu zastanawiam się nad wyborem odpowiedniej dla siebie lornetki 10-12x. Miałem w rękach APM 12x50 ED  i  APM 10x50 ED. Obie nie do końca satysfakcjonujące z powodu niskiej ergonomii okularów. Brak ostrej krawędzi pola widzenia i pociemnienia przy rozglądaniu są po prostu irytujące.

Kilka lat temu miałem okazję spojrzeć przez Nikona 12x50 SE. To jest właśnie ten komfort którego szukam. Niestety niska dostępność, brak wodoszczelności i cena tej lornetki nie zachęcają mnie do pójścia w tym kierunku.

Nie miałem jeszcze w rękach Fujinona 10x50 FMTR-SX-2. Nie mam pojęcia czy jego okulary są bardziej komfortowe niż te w APM 10x50. Nie chciałbym wykraczać  cenowo poza budżet Fujinona. Wolałbym tańszą lornetkę. 

Zastanawiam się nad dachówką. Mam małą Kowe 6.5x32 BD II XD i bardzo ją sobie chwalę, a jest to budżetowa lornetka z pośród dachówek. Nie mam problemu z tolerancją efektu spike na Księżycu czy latarniach. Jeśli gwiazdy są punktowe to niczego więcej nie potrzebuje. 

Idąc tym kierunkiem ciekawi mnie dachowa DO 10x42 Titanium. 

Może ktoś coś doradzi?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja mam właśnie Fuji 10x50 i chwalę sobie wygodę patrzenia (to o czym piszesz - wygodne duże soczewki okularów, dobra diafragma, względem np. takiego Nikona Aculona jest dosłownie PRZEPAŚĆ). Jednak nie mam pojęcia jak to jest w APMkach, bo nie patrzyłem, ale raczej powinno być podobnie jak w Fuji więc możliwe też że masz pod tym kątem naprawdę duże wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Alice napisał:

Jednak nie mam pojęcia jak to jest w APMkach, bo nie patrzyłem, ale raczej powinno być podobnie jak w Fuji więc możliwe też że masz pod tym kątem naprawdę duże wymagania.

W APM nie widać ostrej krawędzi . Masz wrażenie, że pole własne okularu jest mniejsze i tylko poza osią można dostrzec cześć krawędzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Alice napisał:

Jak masz możliwość to popatrz też przez klony Fuji typu Detla Extreme 10x50, czy TS Marine 10x50 itp. powinno być konstrukcyjnie dość podobnie do Fuji.

Tak tylko wagowo już więcej niż chociażby apm. Miałem do 10x50 ed, teraz mam wo 10x50 ed, obie dobre optycznie ze wskazaniem na wo. Wygoda użytkowania podobna bo to bliźniacze konstrukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Eternal84 napisał:

Czyli pozostaje wybrać między Fuji, a Nikonem

10 Fuji mam teraz i jest lepsze od APM, ktore tez mialem przez dwa lata. Ale zalezy jak patrzec. Pod wzgledem AC APM jest klase wyzej, APM pokazuje tez wierniejsze kolory. Sprawnosc jest jak dla mnie identyczna. Wole wage i feeling korpusu APm. 
 

Fuji bije na glowe APM kolimacja (powtarzalnoscia) i co za tym idzie komfortem patrzenia. Ostrosc obrazu zblizona, Fuji trzyma delikatnie lepiej na krawedzi.

 

Okulary w obu oceniam podobnie, nie mialem darkow w APM. Byc moze cos bylo z egzemplarzem.

 

Trudno jednoznacznie postawic zwyciezce miedzy nimi.

 

Natomiast mam tez 7x50 Fuji i to jest nirwana. Jesli w pulapie cenowym do 10k zl szukac lornetki idealnej, to jest nia 7ka. Wiadomo, generuje sladowe AC i troche efektu studni, ale to co jest na jej dnie urywa pale pod kazdym wzgledem i w ktorym kierunku bys nie spojrzal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
48 minut temu, Mateusz Dlutko napisał:

Pod wzgledem AC APM jest klase wyzej, APM pokazuje tez wierniejsze kolory

No to Fuji odpada. Miałem w rękach Ecotone Kamakura MGK 8.5x45 i nawet nie ma co porównywać do APM jeśli chodzi o kontrolę AC i ostrość w centrum. APM wypada dużo gorzej. Bardzo komfortowe okulary. Świetna lornetka tylko parametry trochę za małe.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem, do mnie dachowki kompletnie nie przemawiaja. Do tego te plastikowe okulary nijak nie lezace na oczach. Generalnie ten plastikowy feeling jest dla mnie nieakceptowalny. Solidne dachowki zaczynaja sie od 5k zl, a nawet tam takie porro APM czy nawet DO to dla mnie przepasc w przyjemnosci uzytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 23.04.2022 o 18:00, Mateusz Dlutko napisał:

Nie wiem, do mnie dachowki kompletnie nie przemawiaja.

Do mnie też nie przemawiały dopóki nie porównałem Fujnona FMT-SX z Deltą CHASE, kosztującą mniej niż połowę Fujnona. Zdziwiłem się moooooocno....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dość długo używałem Deltę Extreme 10x50 (miałem też TS Marinie, a wcześniej Nikon EX), z której byłem zadowolony. Teraz mam APM 10x50 ED. W mojej ocenie APM daje o wiele lepsze obrazy, do tego ergonomia użytkowania zdecydowanie lepsza. W Delcie cała obudowa wraz z gumą jest po prostu toporna, natomiast w APM lornetka wydaje się mniejsza i lepiej leży w dłoni, jej design bardziej mi odpowiada. Przy obserwacjach APM ze zwiniętymi muszlami zdarzyło mi się zobaczyć darki, ale nie było to na tyle uciążliwe, żeby przekreślać lornetkę - ot tak, jako ciekawostka w ocenie.

Fuji nie miałem, więc ciężko mi się do niej odnieść. Natomiast jeśli kiedyś miałbym znów wybierać między APM, a Deltą to wybrałbym ponownie APM.

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Marcin_G napisał:

Do mnie też nie przemawiały dopóki nie porównałem Fujnona FMT-SX z Deltą CHASE, kosztującą mniej niż połowę Fujnona. Zdziwiłem się moooooocno....

Chase to faktycznie dobry sprzet optycznie, choc zastanawialbym sie, czy Extreme nie daje jasniejszych (przy tych samych parametrach) obrazow. Po prostu wydaje mi sie sporo sprawniejszy. Jednoczesnie ma troche wieksza AC i jest ciut bardziej rozmyty w centrum.

 

Fujinon jest za drogi - to fakt. Nie daje obrazow dwa razy lepszych, w pewnych aspektach nawet gorsze. Ale plastik Chase i to wrazenie pod palcami chinskiej zabawki  jest dla mnie nie do zaakceptowania, nawet gdyby byl lepszy optycznie niz jest.

 

Ja sprzet kupuje na lata, chcialbym zeby syn przekazal go wnukowi. Wiem, ze Chase'a mu nie przekaze, bo sie w miedzyczasie zdezintegruje. :) Fujinon nie i dlatego biore japonca.

Edytowane przez Mateusz Dlutko
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, Mateusz Dlutko napisał:

Ale plastik Chase i to wrazenie pod palcami chinskiej zabawki  jest dla mnie nie do zaakceptowania

Chyba Cię trochę poniosło... Delta CHASE jest znacznie lepiej wykonana niż dużo droższy Nikon Monarch 7, więc nie zgodzę się z zarzutami co do jej mechaniki. A jak chcesz solidnie, dobrze i lekko (i tanio....) to używany ZEISS Dialyt 10x40B GAT* zaspokoi Ciebie, dzieci i wnuki.....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odświeżam temat. Lornetka nadal nie wybrana.

Nie wymagam ostrości od brzegu do brzegu. Wystarczy ok. 70% z łagodnym spadkiem. Wymagam za to bardzo dobrej kontroli AC przynajmniej w obrębie osi oraz wygodnych okularów gdzie można widzieć całą diafragme i rozglądać się w miarę po całym polu widzenia bez zaciemnień obrazu. AFOV od 62° w górę. Cena: maksymalnie okolice 5k czyli Meopta Meostar B1 Plus 12x50 HD, Kowa Genesis 10.5x44 choć wolałbym coś w niższej cenie. Nie wiem jak Vortex Viper 12x50 HD po lifcie z 2018 czy Kowa BD 12x56 Prominar. Widzę w Astroshop nieznane marki typu Geco (to chyba to samo co GPO). Nie znam też Athlon Optics

Czy ktoś coś poleci?

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Market

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Polecana zawartość

    • Astropolis Market - nowa platforma zamiast Giełdy
      Jak już niektórzy z was zapewne zauważyli, testuję nową usługę na Astropolis - Market. Jej celem jest próba zorganizowania (zdemokratyzowania) sprzedaży na Astropolis - zarówno tej giełdowej (niekomercyjnej), jak i tej bardziej zorganizowanej - czyli w pełni komercyjnej. Coraz więcej jest na Astropolis osób i podmiotów, które albo już próbują sprzedawać w partyzancki sposób wśród wątków giełdowych, albo pytają administrację o pozwolenie na rozpoczęcie takiej działalności.
        • Kocham
        • Lubię
      • 266 odpowiedzi
    • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 60 odpowiedzi
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 53 odpowiedzi
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 73 odpowiedzi
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
       
      W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
       
      Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 21 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.